reisijutte maalt ja merelt 2. De Hessenhof

 

 Kwekerij De Hessenhof. Mina sattusin selle aiandi lehele mõned aastad tagasi, kui otsisin põnevaid uusi liike. Valik oli põrutav ja ma jõudsin terve nimekirja kokku panna, enne kui selgus, et nad posti teel taimi ei saada.  Frustreeriv.  Kohapeal olles sain aru miks,  neil ei ole selleks mingit vajadust :) ja aega.

De Hessenhof 

Aiand tegutseb umbes 2,5 hektaril, tipphooajal töötab siin 7-8 inimest. Igal aastal paljundatakse ja kasvatatakse  ligikaudu 3000 liiki püsililli. Emataimi on ligikaudu 7000. Taimed kasvatatakse ja paljundatakse kohapeal. Kasvusubstraadiks kasutatakse lehekomposti, turvast ei kasutata.üldse. Seda mulda on võimalik ka aiandist osta. Ma ei hakka siinkohal kodulehel olevat infot ümber kirjutama, soovitan kindlasti lugeda. 

Kuidas me kohale jõudsime.

Muidu on kiirteed ja nende ümbrus üsna üksluised. Kui me lõpuks maha sõitsime Ede linna suunas, olid teeääred palistatud õitsvate kanarbikega.  Mitte sellistega nagu ma kodumännikutes harjunud nägema, need kanarbikud olid umbes nagu meil põõsasmaranad :) Siis tulid põlispuud ja see oli nagu lummav sissejuhatus.  Sõitsime paremale ja vasakule ja siis uuesti paremale ja siis olime põlluservas ja aiandit ei kusagil :D plekist häälega teejuht väitis, et me oleme saabunud sihtpunkti. Põld, põld ja kaugemal mingi hekk, kusagil teekonna alguses oli viit ka :)  Sõnaga - kui juhtute seisma nõutu moega seal põldude vahel, siis sealsamas kaugemal asubki heki sees De Hessenhof. 

Parkla oli autosid täis,  mina elevil nagu laps kommipoes. Käru/korv, kahe rattaga ja toetuspunktiga, kerge, kahekorruseline, hea käsitseda. Peale mahub vähemalt 48 taimepotti, tegelikult rohkem, sest kohalikud potid on sellise kujuga.  (ma mõtlen taimekaste, kuhu mahub 24 P9 suurusega) Haarasin käru ja sukeldusin taimedesse. 


See on parima süsteemiga aiand, mida ma külastanud olen. Võib-olla kehtib siin ka see klausel, et ma pole just ilmarändur. Taimeplats on jagatud aladeks  ja taimed on paigutatud ladinakeelse nime järgi tähestiku järjekorras või kui on teisiti, siis see kajastub taimetahvlil ja kodulehel. Üsna sissekäigu juures, ühel pool on jooksva aasta taimede nimekiri ladina ja kohalikus keeles


Teisel poolel on nende taimede asukohad platside numbritega. 

Sissepääsu lähedale oli pandud valik õitsvaid taimi, neile, kes just sellise eesmärgiga tulnud, et osta praegu õitsevaid taimi. 

Mina sukeldusin poolvarjutaimedesse. Alguses korjasin kärusse eeltööga tehtud valiku, siis vaatasin, mida põnevat veel leidub. Mulle meeldis väga see süsteem, kus iga taimegrupi juures oli nimetus ja väike toru/tasku?, milles taimesildid, s.t. valisid taime, võtsid sildi.

Pildil on mõned nimetused, mis olid juba läbi müüdud. Aiand oli avatud neljapäev, reede, laupäev kella viieni õhtul. Kuna järgmisel päeval oli Utrechti taimelaat, mis on oodatud sündmus terves Hollandis, oli kohal üsna rahvusvaheline seltskond. Kõik olid väga süvenenud. Arutasime just KSJ-ga, kas mul on veel ühte käru vaja, kui meie poole pöördus üks vanahärra ja küsis, mis keeles me omavahel räägime :) Mulle tundus, et ta oli meie keele kõlast võlutud. Hiljem, kui KJS käruga saabus, siis sama härra näitas talle, et ma läksin selles suunas :) 


Minu kõige suurem huvi oli muidugi seotud epimeediumitega, sest siinses pakkumises oli sorte, mis on aretatud nt Prantsusmaal ja Belgias. Neid liigub vähe ja põnev on teiste sorte oma võrdlusse saada. Epimeediumid asusid siin, kasvuhoone kõrval.

Kasvuhoone ees oli värvikas valik eksootilisemaid taimi, neid jagus ka sissekäigu juurde ja ümber. Kohviku ukse ette ja kassa juurde. 


Ängelheina platsil oli kahjuks juba valik väikeseks kahanenud, aga leidsin mõned huvitavad liigid ja sordid. Mõned emotsiooniostud sai ka tehtud, nt otsustasin, et katsetan veelkord küpp-ingveriga, seda-enam, et mõnikord on hübriidid tugevamad kui liigid. Need kaks läksid mu koduaias õitsema kohe, kui olin nad maha istutanud. Soe september!Ma ei tea, kuidas tavaliselt, aga tol päeval oli kassas üks omanikest, kes küsis, mis maalt meie pärit oleme ja rääkis, et enne Utrechti käivad paljud nende juurest läbi. Rootsist ja Belgiast Saksamaalt jne. Küsis, kas ma olen nende taimevalikuga rahul. Ma olin kaks ja pool tundi taimedes mõelnud ja surisesin pealaest jalatallani superfookusest. Ma naudin neid hetki väga, pea töötab nagu raal, kas ma tean seda taime, kuidas ta meil kasvada võiks, kellega kokku sobida jne jne. See on seisund. 

Kui sulgemiseni oli jäänud vähem kui veerand tundi, jätsin KSJ-i kassajärjekorda ja tormasin pildistama. De Hessenhof pakub ka laias valikus põuakindlamaid taimi, sest kohalik pinnas on nende kasvatamiseks sobiv. Selle ja paljude teiste taimede nimed jään võlgu, aga oma silm on kuningas, soovitan külastada. 
Juhul kui läheb reisiks, ma osaleks hea meelega :) 

... järgneb

Kommentaarid

Populaarsed postitused