pikk talv on olnud

Pikk talv on olnud,  sõbrad külvavad juba massiliselt tomateid :) jm. 

Kaks päeva tagasi oli põllul lumi üle kummiku serva. Kui seda lund tulema hakkas, olin juba üsna tüdinenud. Umbes nii nagu viimased aastad lähevad kuud omavahel vahetusse ja jaanuar on leebe, märtsi ööd mitte just väga. Kaks raksu on sellel talvel külma teinud nii, et olen korraks murelikult mõelnud, et kasvukas nad mul kõik paljad, aga õnneks on need lühiajalised sutsud. Ühe korra tõmbasin mullikile peale ja see oli mõistlik, sest mingi elu pottides juba käib ja öösel oligi -23C õues. 

Mis vahetusse minna ei saa on valgus, märtsivalgus on midagi hoopis muud. Kui õues on -7C, siis kasukas suletud akende ja ustega +21C.  

Kitsi on sel aastal õnneks vähem, liiguvad paarikaupa ja teevad vähem sigadusi. Sel talvel kaksas üks muts sirmoka ladva ära, näis, kuidas taastub. See oli ilmselt puhas uudishimu, sest õnneks ta rohkem tagasi ei tulnud. Põõsapeenras kasvab mul üks tore sambakujuline elupuu ja tee või tina, nad käivad seda järjekindlalt järamas nagu ka ühte puishortensiat. Lehtpuude tüvede ümber kasutan sel aastal MÄÄ villalinte ja nendest on kitsed ja jänesed seni eemale hoidnud, aga okaspuud villa sisse ju ei mähi. 

Põõsapeenar on neile ilmselt nagu kaetud toidulaud, siin sobivad kuusevormid ka söömiseks. Näiteks istutasin ma idakuuse ümber võsaparki, sest ta oli ikka armetuks näritud ja kae imet, kitsed ei söönud seda rohkem ja kuusk sai taastuma hakata. Sama oli ka hiid-elupuuga, tõsi küll, ta kippus päikesepõletust saama, kolisin varjulisemasse kohta. Harilik kuusk 'Barry' tuleb ilmselt asendada, sest ta meeldib mulle väga, aga miskipärast kitsedele ka. 

Lubatud suusarajad sai ka sisse aetud ja suusaringid tehtud, päris vahva oli. Mingi vana vaib tuli kusagilt.


Siinkohal teen ma häbenemata reklaami Suusamaailm.ee -le. Pärast pikka jantimist kohaliku teenuspakkujaga, kellelt jäidki tulemust ootama, sattusin nende lehele ja naksti olid mul suusad olemas mõistliku hinna ja väga hea teenindusega. Soovitan soojalt! 


Üks pilt jäi tegemata :) Suusad käes, sättisin end siis asjalikult rajale. Panin maja ees suusad alla ja mõtlesin, et liuglen sujuvalt kivilate vahelt läbi ... Suusad risti ei läinud, aga maandusin suure hooga hange, no ikka väga suure hooga. Istusin seal siis veidi põrutatult ja mõtlesin, et kas helistan KSJ-le, et tule aita mind püsti, sest iga järgmine katse nihutas mind tiigi poole :)  Natuke tobe tundus ka, sain siis ühe suusa lahti suditud ja püsti. Pärast rajalt tulles vaatasin, et päris suure platsi  olin ära rullinud :) Järgmistel päevadel jalutasin suusad näpus allapoole ja alustasin vähekese teiselt tasandilt.


Kodused rajad on mugavad, meil saaks muidugi vähe järsematest kohtadest ka sõitu teha, aga seda ma targu ei proovinud. Mis mulle meeldib, et ma saan iga kell ära tulla ja ühtlasi saan valida ka mulle sobiva aja ja tempo.  Raja sisse sõitmiseks läheb vaid paar ringi, siis on juba päris hea sõita. Klassikat. 

Sel talvel tegime võsapargis veel pajuharvendust, et istutatud sarapuud ja pärnad saaks rohkem valgust.
Alt metsast leidsin ohtralt kuusetittesid, nii et teeäärne hekk saab pikenduse. 

Talikülvidest ja lumest. Tagatrepi juures olid mul hanges mõned suvised külvid ja eile avastasin, et ühes neis on tõeline elu käimas, ma ei pääse sildile juurde, et kes seal kasvab, aga nad on täiesti vee sees ja anum maa külge külmunud. Eks ma sulatan lahti ja kolin kasvukasse, sest ööd on veel miinuskraadidega. Küllap seal hanges oli siis nii soe ja valge, et kasvamine käivitus.

Tagasi pika talve juurde. Kui ma täna kasvukasse läksin, siis oli päike juba õhu soojaks kütnud ja täitsa kevadine olemine. Nii suur kiusatus on kõrrelised lahti võtta ja mõned ümber istutada, need, kes potis juba kogu mulla on nahka pannud. Mul on see himu juba jaanuarist. Nii tahaks end kevadesse mähkida ja püherdada selles seisundis. 

Võtsin kaamera ja tegin tiiru. Sula algas siis juba üleeile öösel? Hommikul oli tiigi keskel juba lomp. 


Täna hommikuks oli väike kivila välja sulanud


All metsas vesi. Meie konna- ja sääsekasvatuse basseinid, mis kuivavad suve teisel poolel, vahel ka varem. 


Alles paar päeva tagasi sain siin kõndida. Sõnaga, tundus uskumatu, et kui kevadeni oli jäänud 8 päeva, et see lumi niipea sulada võiks, aga sulab!

Kaks kevadkuulutajat, keda jälgin oma aias - (värd)nõiapuu ja vana nimega tiibeti lumeroos. Mõlemad põhjanõlval, mis on vist tegelikult rohkem idas :) Tiibeti lumeroos ajas sel talvel otsad välja vebruari keskel


ja vahepeal oli ta paksu lume all

Täna, 15.märtsil. 
Minu absoluutne lemmik, sest ta on eriline lumerooside ja kevadlillede hulgas ja kui ta on otsad välja ajanud, siis on kevad juba ligi. Mind ei morjenda enam sotsiaalmeedia pildiread piirkondadest, kus kevad tuleb nii palju varem :)

Päike paistab, lähen õue! Mõnus!


Kommentaarid

Postita kommentaar

Populaarsed postitused