vaba vember ja detsember pool

01.11.22 Täna oli mullapäev, mille ettevalmistused ulatuvad suvesse.  Turvast olen ostnud suure kotiga (bigbag) ja seda jätkub mitmeks aastaks, kui just suurt turbaala plaanis pole. (Ei ole) Kasutan peamiselt paari ala multsimiseks. Muu muld on olnud kotimuld ja enamasti sügisene ost, sest sel ajal kui hooaeg algab, mulda ei pakuta. Kui ei oleks taime müüki, siis oleks nii vajadus kui kogus väiksem. Aastate jooksul olen igasuguseid segusid kasutanud ja katsetanud, mis sobib, mis mitte ja küllap sellega ei piirdu. Meil siin lõunaosariikides pole kahjuks loomaaeda, kus toodetud komposti oleks hää kasutada :) Oma metsatuka komposti pole ma veel proovinud, aga kui nüüd veel ilma hoiab, siis ühe kärutäie loodan sel sügisel istutatud sarapuude alla viia. 

Tellisin suure koti matogardi kasvuhoone mulda ja täna oli siis pidulik sisse vedamise päev. Kasvuhoone muld läks kasepeenrasse, s.t. ise ei läinud, mina kühveldasin, KSJ sõidutas kollase käruga sinna, kuhu vaja. See on nagu Futu male - selleks, et ma saaksin mulla kasepeenrasse toimetada, tuli sealt taimed eest ära istutada või komposti saata vms. Selleks, et saaks taimed eest ära istutada, tuli mõnda teist ala laiendada või siis läbi kaevata jne jne. Muide, suure kotiga mulla ostmine on igal juhul tulusam ja vähem plasti pakendiprügisse panna. 

Ühtlasi torkasin Hiiumaalt toodud viinamarjapistikud mulda. Mingis mõttes täielik nöök - seal kiviaia peal kasvab viinamari mühinal ja kannab hästi, meil siin viinamarjad alles hakkavad seda nägu minema. Üks läks meil teadagi mingi närilise nahka, aga jupike jäi alles! 


Pilt on oktoobri algusest. Peaks uue kaadri tegema, nüüd on kõrrelised kuldset tooni. 'Cordoba' 16.nov.
Viimases postituses sai õhatud, et oleks vaid aega, nüüd on ja see on üks ütlemata hea kulgemine, sügis on olnud pikk ja soe ja majapidamine ning aed saab joonde. Vaba sügis oli mul viimati ... :D siis kui lastega kodus olin. Kella keeramine ka ei sega, ma liigun koos valgusega. Kui sul on aega olemiseks, siis kooruvad igasugused kihid välja, pühapäeval mõõtsin epimeediumite lehti :) 


Enamus puittaimi on istutatud, jäänud on veel üks tamm, söödav kastan-mis-ta-nimi-nüüd-oligi ja üks viljapuu ka. Põõsaid ikka veel jagub. 

Ilm on mõnus, eile oli hommikul maa valge, päev päikeseline, täna udune ja päevaks klaaris ära. Nii palju on muutunud, et villased sokid tuleb jalga panna, muidu on kummikutega liiga hea maaühendus.

Oktoobris käisime Hiiumaal. Vaatasime oma tamme üle, mina käisin Malvastes seenel, lehter-kukeseened ja kollakad kukeseened.

15.11.22 Ma olen sel sügisel ohtralt seenel käinud ja kui muud seened, mida ma tunnen otsa said, siis lehterkukeseente aeg kestab. Ma olen nende kuivatamises juba päris osav, mul on kahe ahjuplaadi süsteem. :) Otse ahju neid panna ei saa, tuleb valida pikem variant.


26.11.22. Lumi tuli maha ja istutusaeg sai läbi. Muidugi pole välistatud, et nädala paari pärast võib edasi istutada :)  Maa lume all on sula ja mutid möllavad. Enne lumekirmet jõudsingi võsas veidi mulda kotti ajada, see oli sulakuld. Küüslaugud panin ka maha, nendega viivitasin, et liiga vara ei saaks.


Heitlehised epid pole jõudnud veel lehti poetada, sestap arvangi, et see on alles sissejuhatav. Algne kohevus on mõistagi juba kokkupoole vajunud.

16.12.22
Nii palju siis ennustamisest. Lumi tuli maha ja jäi ja tuli juurde. Eile oli -15C ja lund on nüüd juba põllul põlvini. Kitsi on õnneks sel talvel vähe, liiguvad paari kaupa. Esimest korda 8 aasta jooksul on kasvuhoonelt lume maha ajamine ülioluline, sest ilm on olnud päikesevaene ja kerge jääkirme pidas lume maha sahisemise kinni ja korraks tekkis kriitiline hetk, kui üks paan läks lohku. KSJ lükkas sirgeks tagasi, nüüd olen hoolsam. Kasvukate ümbert tuleb ka lund vähemaks visata, sest muidu pole lumel kuhugi vajuda. 

Talvepildid on kõik ühtemoodi. Suvel ei kannata ma neid vaadata :) 
Lume viskamine annab hea füüsilise vormi ja talvel on maal kordades mõnusam. Need üksikud päevad, kui olen pidanud linnas kõnniteedel sumpama ... ei kadesta :) Elu on selgem ja lihtsam. 
Homme saan suusad kätte ja teen rajad, vaatasin võsapargis ringi, kuskohast saab läbi lipsata, et pikem ring teha.

Lumest. Sademeid oligi vaja pärast pikka kuiva sügist. Loodus hoiab tasakaalu, isegi kui see tuleb lumena 8 cm tunnis. Mitte küll meie kandis, ju see on veel ees.
Uskumatu tundub, et järgmiseks nädalaks lubatakse +2C. 
Mnjah, detsember läheb nagu oleks lehm sabaga löönud, viuhh. 
Mul on talikülvid hanges, nüüd peaks lisakülve tegema. Mõnus!


 

 


 

Kommentaarid

  1. Meie kasvuhoone vajus täiega sisse, elupuu vajus täiega laiali ja aed on kitsi otsast-otsani täis! Ja ometi on lund vähemalt 2 x vähem kui Tallinnas.
    Sinu aega ma kadestan. Aga eks igal omad ajad ja küll tuleb mul ka! ;)

    VastaKustuta
  2. Ega tea midagi, istutamise aeg võib tagasi tulla küll viimaste ilmaennustuste valguses

    VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused