sulab

 


Vaikelu. Olen juba pinutäie pliidipuid teinud selle talvega, uueks hooajaks mõistagi. Sulab. Veekiht tiigijääl. Pangetäis liiva jäätunud radadele. Kasvuhoone tuulutus. Leidsin karbist tiibpojengi seemned, panin likku paar päeva tagasi. Täna külvasin, läheb talikülvina õue kuni kevadeni.  Need seemned korjasin valgeõieliselt, kas need üldse valmis said, ei tea. Viivitasin viimase hetkeni. 

Külvamisest veel. Sügisel raputasin meeliskuldkinga seemnekupraid, nii udupeent kraami ma ise veel ei külva, las siis loodus toimetab. Tõmmu pellealt kogusin sügisel eoseid, põnev ju. 

Neli söödavat kastanit panin ka talikülvi purki. Eelmistest ei saanud asja, neist, mis me Madeiralt tõime. Ükskord õnnestub nagunii :) 

Uuendasin kitse-peletajaid. Sel aastal kasutan kombineeritud  varianti - MÄÄ villalindid ümber tüvede ja villagraanulid segatuna peletamise segu sisse. Villagraanuleid kasutan ka multšina, aga see kiht on lume all. Graanulid haisevad hästi, kui mina neid nii hästi haistan, siis kitsedele peaks see mitmeid kordi teravaim olema, eriti pärast vihma. 


Mõned potid on siis niipidi, et kui kits nina rodo peale suunab, siis peaks hais ninna lööma :) Meil on männi all heitlehine nimetu rodo, õigupoolest on neid siin kolm, aga seda ühte süüakse nii, et tükid taga. Valgeõieline. Sel suvel kasvatas uued võrsed ja need jõudsid ka ära puituda, ma loodan, et saab asja. 

Tavaliselt on need potid sellises asendis. Eelmise talvega läks üks pott katki, aga töötab ka nii. Teab mis ilus see just pole, aga kui puud on juba suuremaks kasvanud ja tüvi jämedam, siis kitsed kaotavad huvi.


Tagurpidi potis püsib peletaja kauem, sademed ei pääse ligi. Kinnitan nad traadiga, et tuul minema ei viiks, suurema maruga võtab ju tuule alla.


Multšina hakkasin kasutama kõigepealt põhjanõlval, mul seal servas tundrakanarbik, kitse nina kõrgusel :)


ja siis männi all, sest igasugused kalmiad on nende lemmikud. Kitsedel on täiesti suva, käivad suisa köögiakna all söömas. Kui veel suur lumi oli, siis üks tainapea oli sirmokat ampsanud, mis on täielik sigadus, sest sirmokas ei ole just kiirekasvuliste hulgast.

Loeme siis kokku, mis oli eriti tore sel aastal. Kolmiklille seemikud, hakkasin vahet tegema lumerooside tittedel, nüüd ma tean, kes neist tiibeti lumeroosid on. Tegin uue paljunduskasti epidele ja see sai otsast otsani täis. Nägin ära tähtja epimeediumi roosaõielise vormi õitsemise, oo, sellest tuleb üks tore taim. Tõmmu pellea tegi tite ja see on ülimalt äge üllatus. Leidsin, mis leidsin, avastasin meie kraavikaldalt lepiklillede koloonia. See on see taim, mida ma lapsepõlves konnalilleks nimetasin. Viie lehega ussilaka leidsin ka, see jäi minust kuusekede alla kasvama.  Käisin Sulev Savisaarel külas ja sain ülikauneid seemikuid ja nii tore päev oli. Epide seemikud näitasid õisi ja hiljem sügisvärve. Taldlehed edenesid hästi, aga pgn, miks ma neilt seemet ei korjanud? Emajuurte hulka lisandus valgeõieline süstjas! Meconopsise seemneid kogusin ja külvasin, aga see on alles kevadel näha. Lavendlisaak oli hea ja esimene kord sidrunaloisiat kasvatada, ta lehed lõhnavad veel paremini kui sidrunheinal. Mõned põnevad sinililled sain. Kasepeenra puispojeng tegi esimese seemne, siiani oli ta kukkur tühi. 


Seeme sai pidulikult külvatud. Toredad alpikanni tited Cyclamen coum 'Silver Leaf' imearmsa mugulahakatisega. Mõned suskasin sügisel kaugemale ka, kevadel on näha. 
Sõnaga - aed on piisavalt suur, et ma igale poole sekkuda ei jõua, siis tulevadki need toredad isekülvid ja natuke külvan ise ka. Mõnest kohast hoiangi kaugemale, nt soldanellid on hakanud toredasti paljunema ja ennast külvama nagu ka varvas-adiantum, teda on nii palkide vahel kui käiguradade servades, kus aga pinnas turvasem on. Ma mõtlen metsa peale, võib-olla meeldiks mõnel igihaljal sõnajalal metsas rohkem kui aiapeenras. 

Ahjaa, ma kiidan oma õunapuud! Noor 'Melba' kandis esimest korda korralikult, lõpus me ootasime iga õuna kukkumist nagu õnnistust ja kõik oli loetud, nii head olid!Talvel töötab üks peamine valem - ole õues nii palju kui saad, siis on päev valgem ja enesetunne parem.
Valgus võib muutuda hetkega ja kui selle ära tabad, see avardab. Lihtsalt sellepärast, et sa olid kohal ja märkasid :)

Head aastavahetust. Varsti peame silmi kissitama hakkama :)

Kommentaarid

 1. Toredat vahetamist teilegi ja põnevat uut ka !

  VastaKustuta
 2. Ägedad seemikuseiklused. Äkki saab kevadel vahetust teha, mul jälle kõik priimulakülvid õnnestusid (Lavender Dance, Pink Salsa jne), nii et esimesi värve peaks juba sel kevadel näha olema. Ilusat aastavahetust! :)

  VastaKustuta
 3. No mina saan nüüd juba vaid head uut aasta soovida! Tulgu ja olgu ta imeline ja igasuguseid aiarõõme täis!

  Söödav kastan kasvab ja viljub (olen ise näinud) Helsingis. Botaanikaaias ja kahe klaaskasvuhoone vahel küll, kuid Sa oled ju ca 200 km lõuna pool, nii et lootust on palju!!!

  Tegin ka nüüd kitsepeletid lillepottidega, näis kuidas töötab. Parem töötagu, sest tõbrikud on kõikjal!

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused