põgusalt

 

Minu lootus, et suvi tuleb parasjahe, on kustunud. Kuigi ma talun kuumust nüüd juba paremini, on +30 ja üle selle lihtsalt närutav, ei mõttekübet ka. 

Taimed näikse hästi hakkama saavat ja eks ma kastan ka. Hmh enne kuumalainet oligi tiigi veetase üllatavalt kõrge.

Tore oleks, kui eelmise suve juuni/juuli ilmamuster ei korduks, sest hetkel on istutamine pausi peal ja epide jagamine mõistagi ka.

Aga palju toredat on vahepeal olnud. Mai lõpus külastas mu aeda Astellaaria aiareiside grupp, epid ajastasid end imekaunisse vormi, ajaliselt olin ma Tartu kandist ikka nädala jagu maas. Uude koju rändasid ka mõned seemikud, mille üle on mul hea meel, ma loodan, et nad näitavad end parimast küljest :) Toredad külalised olid :)

Enne jõudis Tistou mulle külla ja me käisime Savisaare aias, see oli nii tore päev ja sain oma kasepeenra kannapöördele teise suuna anda :) Sulevilt saime oivalisi seemikuid ja ma pole kusagil näinud nii kaunist topeltõielise kolmiklille hulka. 

Leidsin neile hea koha, kus nad saavad varju valgust tuua

Piltidel mõjuvad nad kuidagi võõrastavalt nagu poleks päris... Sulevi aias, õunapuude all kasvasid nii nagu ülased metsas :)

Veel seemikuid, kelle ma kaasa sain. (hüppab rõõmust)Väga Ilus Seemik. Nii ongi. Sellel taimel on nüüd lugu :)

Imekaunis kooslus saiAitäh, Tistou!

P.S. Mõned kolmiklilled kasvavad mul varasemast ka ;) 


Mai-juuni ongi minu jaoks põnevaimad kuud, sest siis on uued seemikud ja seda tuleb märkida, et ka mul on lõpuks aias kolmiklille tited! Esimesed kolm! Nii tore! Epide tarvis tegin jaanide ajal uue kasti, sest vana on täis ja mul on manööverdamiseks ruumi vaja. Laiendasin ka "panteoni" ees olevat peenart, mille eelmise kuumalaine ajal juulis rajasin, seda siis 2021.a. Tegemist on siis horisontaalse peenraga, muidu kasvab mul suurem jagu episid nõlva(de) peal. 
Ikka on mõni liik või sort, mille õitsemist ma väga ootan ja siis seda, mis nägu ta läheb siis kui on saavutanud täissuuruse. Oh jah tee või tina, mõnikord on sildid segi läinud ka. Kui ostad endale uue epimeediumi, siis loomulikult oled ta kohta lugenud ja pilte vaadanud, tegelikkus võib olla üllatav. 
Kõigepealt lehed!

ja siis õied! 'Myako' on tema nimi


Eelmisel hooajal oli ta üsna mittemidagiütlev. ' Royal Purple' kasvas mul veidi nigela koha peal, istutasin ümber ja siis sain ka aru, miks kuninglik :)  
Tartu Botaanikaaia Püsikute päev oli tore, sõlmisin uusi tutvusi, ainult et vahepeal oli nii kiire, et ei jõudnud sõnagi sõpradega vahetada. Külalistest veel. Tagatalu pererahvas käis ja see oli nii tore ja Muhedikupapa oli ka kaasas. Istusime parvel/paadisillal ja nautisime õhtut.  Põhjanõlval oli sääski nagu putru, metsa turbaaugud on suuresti ära kuivanud, aga sääsekedele seda niiskust seal veel jagub. 
Sünnipäeva seemik... 


Vahepeal olime siruli, aga sellel ma ei peatu, lihtsalt mõnes kohas jäi hein niitmata ja käpalised said õitsema minna. Pmst ei peakski tiigi tagant nii väga niitma, aga mul seal mõned mustikad ja kuna seal on ka kitsede käigurada, siis tõenäosus puuke külge haakida on suurem ja ei kisu väga kahlama. Nüüd ootan ma ilma jahenemist, et saaks need käpalised välja tuua. Heina-kääridega, siis saab ära niita. 


Ühed minu suured lemmikud aias on siberi iirised ja siin olen ma veidi valiv, ma armastan sinist ja valget, aga tasapisi sigineb teisi värve. Sõnaga - õitsevad. Head pilti pole, ma pole viitsinud kell 6 ärgata, sest palavusega magada ju ei saa.
Puhmad kasvavad, varsti peab neid jagama hakkama. Põõsapeenras on nad eriti vägevad, tänavu on puhmad 60 cm kõrgused. 

Eile vaatasime, et veetase on kukkunud u 10 cm. Väga lihtne, ujuma minnes, viimasel astmel seistes tuleb nüüd end kasta kiiremini. Taimede õhtune kastmine käib üle päeva, tomatimaja on ju turba peal ja seal läheb vesi nagu musta auku, lihtsalt kaob ära. Selle palavuse kõige mõnusam töö oli tiigi rohimine, mida me KSJ-ga tegime. Tema juuris hundinuia, mina muud mudru, põlveni turbas. Me peaks turbaspaa tegema :D Esimesed parmud olid ka kohal, aga neid olid kohe helikopter-kiilid jahtimas. Ma ei tea nende nime, pean oma teadmisi täiendama. Kõige rohkem on meil kiilidest vesineitsikuid.
Vesiroosi titt on täie tervise juures, kasvab. 

Suurte õite aeg on ülilühike. Pojengid. Millalgi oli üks "jahedam" õhtu, kui ma neid vaatamas käisin. 
Istutasin seal ja vaatasin, et vau! 

Harvendamise mõttes võiks ju mõnda klassikalist vähendada, aga ma olen märkimisega hiljaks jäänud, õied juba pudenevad.
Hooldus käib endiselt sama rada - 2 rohimist kevadel, siis niidus multsiks ja järgmine rohimine siis, kui mul selleks isu tekib, millalgi augustis nt.

Rajades kaevasin küll platsi puhtaks, aga võililled ja ohakad trügivad ikka välja.

Sorte pole juurde hankinud, v a emotsiooniost Lätist 3 aastat tagasi, siis oli vaid varreke, nüüd on korralik põõsas juba. Nimi kadunud :) Meeldib mulle sellespärast, et lihtõieline ja valgetes toonides ja õis näeb välja nii nagu minu soeng hommikul ärgates. 
Siinkohal tervitaks Futut, kes andis mulle ahtalehise pojengi topeltõielise sordi. Suures kivilas kasvab ja maa seest tuli väga nummilt, kannatab pulsatillaga võrdluse välja. Siis seisis nupus üle 2 nädala! Käisin teda vaatamas, et noh nüüd! aga ei midagi. Lõpuks õitses ikka salaja ära :)  


Peaks lihtõielise ka põhjanõlvalt ära kolima, siis saaksid nad üksteise alla õitseda. Põhjanõlval kasvab veel mõni pojeng. Paeonia mascula, korallpojeng. Siin tema tulemine.

Puhkemine

Õitsemise lõpus

Võimalik, et ma pean ta ära kolima, sest siin läheb tal kitsaks. Mõtlen, vaatan.
Meeliskuuking õitseb, loob lisavarsi. Tore, kingades olen ma veel algaja. 


Kuumaperioodil kõik seisis, ainult kaktused mõnulesid. Nüüd hakkab tasapisi järgi andma. Eile õhtul õnnestus isegi rohida. 

vabandust ööpildid ;) 

Seemikute kastis on veel veidi ruumi,  mäkerdasin end sääsetõrjevahendiga kokku ja läksin puhmikute alla vaatama ja avastasin, et mitmed mu lemmikud hakkavad seemneid poetama. Haldjatiib 'William Stern', kelle õite värvus on sügav tumepunane ja lehestik nagu u 'Pink Champagne'l' ja pikatolmukalisel ka rohkelt seemneid. Nohistasin seal päris pikalt, keeleots keskendumisest väljas. See oli tore hetk.

Vihmapilved olid, vihma mitte eriti. 

Kui nüüd teaks, et tuleb üks korralik vihmanädal, siis teaks planeerida ... aga ma pelgan, et see kuumalaine ei jää viimaseks...

ja martagonid alustasid ...


ning põõsapeenras on džungel, kõik õitsebKommentaarid

  1. See parvel istumine oli üks mu suur unistus, ok koos veiniga ja järgmine kord võtan veini kaasa ka :) Sul on imelisi asju ja imelist oskust neid näidata, leida, kasvatada. Täna oli võimalik juba päikese käes rohida aga vihmaga läheb meil endiselt kitsalt. Sipelgad puha mullapõues peidus. ehk teie kandis läheb paremini.

    VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused