lemmikutest ja kevadeni on jäänud 80 päeva ;)

 Aias toimetades oled nagu pea pilvedes - täna lood ühtlasi homset :) Nagu mu hea sõber ütleb, et see, mida sa täna siin näed, oled sa juba loonud. See, millele sa täna keskendud, saab homme kuju. 

Täna kirjutan mõnest taimest, kes aias uus või jõudnud nii palju suuremaks kasvada, et annab endast märku.

 

Taimetellimused. 2020 oli see aasta, kui sai veel ilma brexiti "mõjuta" taimi tellida. Miskipärast turgatas mulle alles oktoobris, et võiks ringi vaadata, kas keegi pakub Cassiopet, tundrakanarbikku. Lõpuks leidsin  puukooli Šotimaalt ja tellisin mõned toredused. Kõik läks sujuvalt, minuga võttis ühendust Saara ja tänas tellimuse eest ja andis teada, et taimed on olemas, aga ta peab neil veidi taheneda laskma, et nad paremini transporti taluks. Novembri teisel nädalal saabusidki C.tetragona, C.mertensiana, C.lycopodioides ja C 'Badenoch' ja 'Edinburgh' + Haberlea rhodopensis. Mis aga ei saabunud, see oli arve, s.t. konto nr jms, kuhu maksta. Pärast mitmekuulist pausi andis Saara teada, et tal olid veidi keerulisemad ajad ja sain lõpuks arve ka ära maksta. Meil oli tore ja soe kirjavahetus :) Nii et need taimed on minu jaoks nüüd veidi erilisemad.  

Pildil vasakul nurgas kasvab Bletilla striata, harilik mikaadolill. Istutasin 2019.a. suvel. Väga hiline tärkaja ja tema õisi olen näinud vaid pildi peal. Piiripealne taim, jälgin teda huviga ja sel suvel tuli ta põhjanõlva renoveerimisega seoses ümber istutada. Võib-olla on uus koht parem, siin on veidi niiskem. Harilik mikaadolill kuulub orhideede hulka ja minu märkus niiskema kasvukoha suhtes ei tähenda, et ta liigniiskust armastaks, lihtsalt esimene kasvukoht oli liiga kuiv. Muidu soovitatakse teda katta kuuseokstega või üldse talveks jahedasse keldrisse viia. Mina pole teinud ei ühte ega teist. Kui vaja, siis märtsis viskan kuuseoksa tundrakanarbikule peale, et ära ei põleks, ju siis saab mikaadolill ka korraks katuse peale. 

 Sügisel tellimisel on plusse ja miinuseid. Plussid - võib-olla jõuab maha istutada - kõige kindlam variant talvitamiseks. Saab panna kasvuhoonesse - suhteliselt stabiilne keskkond - vähemasti ei saja mida iganes ja millal iganes. Ropu külma puhul saab  katta. Miinused - kasvuhoones algab kevad vara ja kui kastmisega mööda panna - nt hilineda või kiirustada, võivad mõned taimed hukka saada. Igihaljad eriti. Lisaks hilisem õue tingimustega harjutamine päris kevadel. 

Muidugi hakkasid nad mul kasvukas õitsema :) Imeväikesed taimed imeväikestes pottides ja kevade edenedes hakkasid juba seda nägu minema, et tahaks õue saada. Algselt oli mul plaanis neile turbakasse pesa teha, aga nad ju nii väikesed, et oleks seal mustikate ja muude vahel kaduma läinud. Turbane kivila osa on ka alles nii toores, et ma väga ei kiirusta.


Olsynium douglasii
rohumõõk. 
Mulluse sügise sibulike tippimise tulemusena ilmus suures kivilas sel kevadel välja rohumõõk.


See oli üllatus ja taevas teab, kus neid üllatusi veel välja tulla võib. Pildistamiseks oli vaja igatahes kõhutada. Pisuke teine ja nüüd juba ootan uut kevadet, et näha, kas tuleb veel õisi. 


Ranzania japonicat, kukerlille  olin näinud siiani vaid raamatus ja minu suureks rõõmuks oli ta meil ka saadaval, nii nagu märkasin nii ka tellisin. Esimene suvi mõistagi veel midagi ei näidanud, aga kevadel ... see tulek oli tal graatsiline ja ilus. Mul on selgelt meeles, et käisin teda vaatamas, et mis ta edasi teeb ja ikka ta üllatas mind nagu mingi tants oli see kasvamine.
Podophyllum pleianthum, sün.  Dysosma pleiantha, taldleht kasvab mul nõksu kõrgemal, sestap oli teda hõlbus pildistada. 


Mõnda aega olin tahtnud ka kirjulehist taldlehte, Podophyllum versipelle, seda kuulsat 'Spotty-Dotty't. Sai päris hästi hoo sisse, aga mingi tüüp oli tema lehti hauganud. Esimene suvi oli kuumuse tõttu nagunii paras katsumus talle. Kasvab mul varjulisemas ja niiskemas. 
Tegelikult oleks neil hoopis mõnusam meie metsatukas, kus on veel niiskem ja varjulisem, nende turbaaukude naabruses, aga ma pole veel raatsinud neid ära kolida, sest siin võib veel muudatusi tulla.
Üks vana ja jäme ja kõrge kask on sama vanale kuusele peale vajunud. Ma tean mitut aednikku, kes looks mu metsa eriti ägeda sooaia vms.


 Mul on sellega aega :)  Ei ole mõtet ju esimese kolme-nelja aastaga kõik ära teha :)  või ühe postitusega lemmikud kokku võtta, sest neid on palju  :) Mõnusat aastavahetust! Kevadeni on jäänud  80 päeva ;)


Kommentaarid

  1. Soovin head uut aastat kõigile aiablogijatele-aalujatele, keda ma isiklikult tunnen ja kellelt saadud taimed mu aias kasvavad ja neile, keda ma ei tunne, aga kelle blogisid loen juba aastaid!
    Tulgu hea aasta - et kõik plaanitu saaks teoks, et kõigist külvatud seemnetest võrsuksid taimekesed; et kõik istutatud lilled-puud kasvama läheksid ja et oleks tervist ja jaksu kõik see teoks teha ja aega sellest rõõmu tunda ja nautida.
    maurus Koselt

    VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused