Lehed

kolmapäev, 2. september 2020

teine kevad.kolmas suvi. kivila rajamine *

* Me kolisime 2018.a. mais ja alustasime aia mõttes puhtalt lehelt.

Kui mu augusti puhkus läbi sai, siis sai ka selgeks, et ma ei jõua seda sel hooajal nii valmis nagu kujutlesin.  Isegi kui KSJ poleks sattunud sinna ääre peale, kus ta ära käis, isegi siis poleks ma jõudnud, nii on. 

Nüüd on mul kivid otsas. Ma mõtlen selliseid kive, mida on hea vaadata talvel ja taimedeta. Mõned on veel paigutamata, vaja teed teha, äärekivisid panna, sest meil on kõik ju sellise nurga all, et saab kas väga hea hoo sisse või vastupidi, tuleb hoogu võtta, et üles saada. 

2020 august. Pildil on 2 kivilat kokku sulanud. Väike kivila, mis asub kõrgemal ja siin väiksem kivi ja suur kivila, mis allpool ja suurte kividega ning mis läheb enam-vähem sujuvalt üle turba peenraks ja sealt edasi põhjanõlvaks. Varjust päikesesse. Muidugi lisaks pinnase erinevus, turvas, muld, kruus ja liiv. Hea kaader, kõik paistab nii ilus :) 


Helle käis mul külas ja poetas mulle kivila suhtes soovituse, mis sobis nagu kümnesse - tee väikeste osade kaupa, sest suure pildiga ma pole veel rahul. Ei ole saavutanud seda, mida kujutlesin.

Tahapoole vaadates:

2019 augustiks olime nii kaugel, et I pool saunavarest oli sorteeritud ja kui me Tea ja Urmasega saabusime Pärnumaa tuurilt, avanes selline pilt. 


2018. aprillis kui me käisime kohta vaatamas ja ma mõned klõpsud tegin, siis avanes maja poole selline vaade


maja poolt männi poole pärast esimesi risukoristusi mai 2018


juunis 2018 maja poolt männi poole, siis oli tiigi rajamine täies hoos

augustiks 2018 selline vaade. Ma tegin esimesel aastal avatud aeda :D 


Tellisin kruusa. KSJ näitas mulle veel ette, millise fraktsiooniga antakse ja siin läksin ma alt. Kruus, mis saabus, oli suure savisisaldusega. Raske öelda, mitu korda ma selle aja jooksul vandunud olen :D
Enne seda tõmbas kopp orgaanika ehk musta mulla ära ja peaaegu ideaalselt kuni selle hetkeni, kui selgus, et ka sirelipõõsad vaja maha võtta, mingi muld sattus alla ossa koos juurikatega muidugi.

2019 juulis oli pilt selline

 2020 kevadel


Korstnajala koputasin ise laiali, sest mu kärsitus oli nii suur :)  ja siis tuli kopamees ... sellest sai kirjutet kusagil eespool.

Väike kivila.
2018.a. sügiseks sai valmis väikese kivila varjulisem osa ja siin pole probleemi, keegi ei kõrbe. Kivide lahendus meeldis mulle ka. Rohkem ma esimese aastaga ei jõudnud ja tagantjärele tarkusena, hea oli, et ei jõudnud :) 

2019 kevadel selgus, et selle aia kivila alustab väga hilja. Kui Pmäel oli kivila aprillis juba särav, siis siia jõuab kevad hiljem ja valitud kruus-savi on külmem, kuigi päikesest puudu ei tule. Isegi põhjanõlv alustas varem. Nii et see pole üldse tore, isegi siis, kui mul varakevadel aega pole. 
Vaatasin seda värki ja ei meeldinud mulle sugugi. 

Siis saime uusi kive ja kuna ma terve talve olin vahtinud erinevaid alpiaia lahendusi, siis tahtsin kätt proovida, kuidas sobib. Hakkasin liiva lisama, ikka savikiht väiksemaks, liiv peale ja kui uus istutus, siis segasin veidi mulda sekka, aga üldiselt harva. Huvitav, et jälle augustis :) 
Seda stiili harrastatakse meil rohkem lubjakiviga, aga lõunaosariikides pole neid just jalaga segada, aga kivikilde mul oli. Natuke keerulisem ka, kivitüübid erinevad ju. Pikemas perspektiivis pole see aga oluline, taimed katavad ära. :) võib-olla


Tegin selle jupikese valmis ja jäi talvetesti ootama, et kuidas neil läheb. Küsimus ei ole ju nii palju varjus, kui et juurestikul oleks hää jahe kui päike lagipähe paistab ja et liigselt vett ei koguneks.
2020 tundus, et asi töötab, kuigi vara veel ühe ebatalve järgi otsustada. 2019.a. sügisel tabas mind inspiratsiooni puhang, tahtsin väikese kivila lahendada metsikus võtmes :) 
Nüüd ma muigan, sest metsiku värgi tekitamiseks peab olema ohtralt kive, veel parem rahne :D Nii et  2020 augustis arvasin vaguralt, et  jääb ära või tekib mingi muu lahendus, võimalus, ongi huvitavam. 

fragmente

Pisiasjadest. Mul oli vaja ümberkorraldusteks taimed kuhugile eest ära panna.
Loobusin mägisibulate sortimisest ja sildistamisest, aga et enamus neist on värvikad ja toredad, siis eraldasin suure kivila äärde neile väikese riba. Hmm, tulemus oli üllatav, ma olen neid kasvatanud 
suhteliselt kaua, aga möödujate erilist tähelepanu nad pole pälvinud. v a kiiksuga sõbrad :D  Nüüd, naljakal kombel kiidetakse ja märgatakse. Minu lemmik väike inimene, (kes saab kohe  varsti pool neli),  küsis, kas need on kiviroosid. Ma arvasin, et võivad olla küll :) Isa kummardus ka lähemalt uurima ja pakkus, et võrk-mägisibul on nagu kilpkonn :) ka ootamatu seos, aga tore. Ikka on ju hea meel, kui keegi taime märkab.
Kontrast suurte kividega on taotluslik. Kuidas neil seal minema hakkab, eks see ole näha. Aluspinnas on ikka seesama savine kruus, aga pealiskiht on puhas Tartumaa liiv. Nüüd on nad muidugi sulgumas, sügis tulekul ju. Mõned kaktused said ka siia koha, sest päike jõuab siia vara ja drenaaž on ka väga hea. 


Mõnusalt suured kivid nagu paksud ja laisad ja lesivad. 

Sellest ma küll aru ei saa, miks ma varem II korruse aknast pilti pole teinud. Ilmselt oli seal nii palju kola ees, et ma ei tulnud selle pealegi. Tänavu aga tänu A abile kraamisime II korruse ära ja siis nad tegid KSJ-ga õdusa suvetoa. Korraga märkasin mina ka, et siit saab päris hästi pildistada. Ma ei ole taevafotograafia fänn, kõik tundub nii väike ja vead kargavad näkku :D
aga

veidi varasem
ja nädal hiljem või isegi rohkem :) 
siin on pildil juba tagasi lõigatud näsiniin, kes sai talvega kahjustet, aga suve jooksul hakkas uusi tugevaid võrseid ajama. Ühe isekülvi leidsin ka asja käigus.


maa pealt paar nädalat tagasi.


Midagi siin ikka kasvab ka :)


Ümaralehine kellukas on mõnes kohas umbrohi, aga mulle meeldib


tõmmu pelleal on kaks talve selja taga ja epimeedium `Andre Charlier` külvas ennnast otse killustiku sisse :) 


aga sellest ja suurest kivilast mõni teine kord. Sumedat septembri algust!

8 kommentaari:

 1. Tohutu töö tehtud. Ilus maastik. Jõudu ja jätku!

  VastaKustuta
 2. Muutumise protsent on ikka väga suur. Nägin 2018 kevadel ja tohutu töö, mis seal ära on tehtud. Jõudu ja jaksu edaspidiseks! :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ehk uuel hooajal trehvame sinu juures ja minu juures:)

   Kustuta
 3. Millised mastaapsed ja mahukad rajamised. Oh jah. Imetlen! Koht on sul ka võrratu! Jaksu edasi!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. esimesed aastad on jah mahukad, koht on armas ja täis võimalusi, oleme ise ka väga rahul

   Kustuta
 4. See suurte kivide ja mägisibulate kooslus on väga hea, kuis sa selle peale küll tulid? Ja muu ka muidugi on väga ilus.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Tänan, Maurus :) Sinna tekkis vaba äär ja "ojad" aias mulle meeldivad. Nüüd saavadki kivid end näidata ja sibulikud ka.

   Kustuta