Lehed

esmaspäev, 14. september 2020

põõsapeenar. komast punktiks ;)

 10.09. Mõned päevad tagasi kilkasin, et mõnusad ilmad :) Nii ongi, ainult et kui mina koju jõuan, siis miskipärast kukub kallama. Järjekordne sööst aianduse nädal. Oligi nii suvine kõik siiani. 

Plusspoolele tuleb kirjutada, et nüüd on küll sobiv aeg potis konutanud puud ja põõsad maha istutada.

Septembri I nädal. 

Vihmade vahel võtsin õhtutest aega ja teisaldasin mättaid. Mul oli vaja parandada mõned näpukad, mis põõsapeenra rajamisel tehtud sai. Tekitada kasuaaeda vaarikatele lisaruumi, siit tuli ka mättaid.

Esiteks olin ma põõsapeenraga kusagil keskel võtnud sujuvalt suuna kallaku poole, s.t. kinnikasvanud muti sahvrid moodustasid korraliku kuumaastiku, mille niitmine oli paras piin - jalad võis ära nikastada. Suur niiduk sinna ka ei pääsenud, niitsingi väikesega u 45 kraadise (aianduslik liialdus), nurga all, väga tüütu.  Peenar ise on rajatud nii, et vaadata saab igast küljest ja 2019.a. suvel nägin, kuidas külalised järjekindlalt selle kuumaastiku raja ette võtsid, see oli esimene valik! 

Tänavu on meil mulda vabalt laotada ja KSJ ütles mulle ka, et mis sa ennast vaevad, võta mätas eest ära, mulda saab lisaks tuua. Pealegi on vaja ka kasvuka muld ära kasutada. Teiseks oligi siis masterplan oma viga parandada ja laiendada ning ühtlasi tasandada põõsapeenra metsapoolne külg. Õnneks mitte täies pikkuses, seda oleks liiga palju. 

Ühest äärest võtsin, teise panin. Mutid on kindlasti sillas, rohkelt vihmausse. Rohimise mõttes tööd juurde, aga tihe istutus teeb siin oma töö. Tekkis nagu vaba ruumi taimedele ka. Seda muret, et keda sinna panna, mul ei ole. Taimi on külluses.

Pühapäevane ilm oli kuldne, päikeseline ja parajalt soe. Istutasin kivilasse ja istutasin kasuaeda, keskpäeval läksin põõsaid üle vaatama. Buddleiad olid liblikaid täis. Pärast uurisin, kes see oranž tegelane võiks olla. Arvatavasti rohetäpik või mõni muu täpik.
Sel suvel olen tasapisi äraõitsenud taimi tagasi lõiganud ja seda mitmel põhjusel - vältida isekülvi ja tuua välja need, kes teiste alla mattunud ja/või tekitada kooslusi, mis mulle rohkem meeldivad. Lihtsalt lustida.


Nt raudrohi on uhke õitseja ja võib-olla ei vajakski tagasi lõikamist, aga ma olin ta väga lähestikku istutanud kastikuga, eks ikka sellleks, et tausta oleks ja korea kikkaputk osutus igasuguste satikate lemmikuks ja kokku sai sellest üks paras pusa :) Lõikasin augustis tagasi ja tegelikult peaks neid veidi laiali paigutama.


Odajas raudürt. Uhke, kõrge, püsib püsti ja puha, aga külvab hästi. Tema asemel pääseb nüüd pildile harilik parukapuu `Young Lady`


Hariliku parukapuuga on meie oludes nii nagu juhtub. Põõsapeenar pole just kõige soojem koht, tuultele avatud jne. Pole muret, et äkki kasvab liiga suureks, hää kui kasvab :) Õhtupäikeses on ta ikka väga ilus, paistab majani ära.Hariliku parukapuu `Golden Spirit` põdes terve kevade ja augustis otsustasin ta ära kolida. Võimalik, et uues kasvukohas - suures kivilas vastu ei pea - see on ka tuultele avatud koht, aga ma loodan, et peab, sest mul on sinna vaja midagi ümaralehelist ja värvikat. 


Calaminta nepeta `Blue Cloud`Võib olla hull külvaja. Olen teda palju avalikus haljastuses kohanud ja mõne okaspuu taustal mõjub kauni ja õhulisena. Sobib aukude täiteks. Eks ole näha kauaks ta põõsapeenrasse jääb. Ühel suvel kasutasin teda rooside koosluses, aga järgmisel kevadel loobusin, liiga pusaks läks ära. Lavendel tundus parem valik, tärkab ka ju u samal ajal nagu roosid. 


Ümarustest rääkides - teadagi, mul on selle suhtes oma kiiks. Eelmisel suvel, kui mul käisid aianduse ja mesinduse seltsi prouad külas, tõid nad amplitäie krüsanteeme. Istutasin nad sel kevadel maha ja muidugi pole õitsemist loota, aga milline armas ümar mütakas! Muudkui paisub ja paisub :) 


Lõpuks näevad ka minu silmad, kuidas üks kurereha võib laiuma hakata ja õitseda, õitseda, õitseda

Kui peenra äär on tegemata, siis sõidab niiduk jupi maha, see toimib nagu värskendus. `Rozanne`.

Üks koma on nüüd lahendatud ja tõesti sai parem, kerge kaar on olemas, seda saab niites testida, silmale paistab praegu kordades parem. Miinimum laius on tehtud. 


Thuja plicata
`Zebrina Extra Gold`. Üles kasvatatud taimetitest. Kolisin kaasa ja elas mul esimese kolimisjärgse aasta potis. Mõtlesin kaua, kuhu ta istutada. (kitsedel jookseb suu juba kaugelt vett).  


Enamasti on tal võrk ümber. Pildilt paistab veidi sasine, aga muidu on ta ilusa vormiga ja väga kauni värviga. 

Septembri teisel nädalal tegin ka teise koma otsa priskemaks ja esialgu rohkem hädalisi laiendusi siin pole.Servas on lisaruumi. Tegin mõned kaugvaated ka ja istutasin plaanitud lodajpõisenelase sordi `Luteum` peenra otsa. Natuke jäi ruumi, et saaks niidukiga vahelt läbi. Meil on küll kaugust selles vaates piisavalt, aga  midagi heledat sobib sinna hästi.  
päikeseline kaader siia lõppu


Põõsapeenra kolmas aasta on päris hea ja hooaeg otsakorral. Nüüd on aeg võsa -pargi poole vaadata ja veel mõned pärnad ja pihlakad ja nulud istutada...

2 kommentaari:

  1. Sul on kasvamas äge KULTUURmaastik. Jõudu ja aedlemiskõlblikku sygist!

    VastaKustuta