ära seisa minu pesakuuse kõrval ja kuidas kits jänest taga ajas

Valitsevatest ilmaoludest on hullemad ainult prognoosid. Rahehood mitu päeva järjest hakkavad pehmelt öeldes tüütama.  Kuna see jama kestab juba teist nädalat, siis tundub, et taimed on kohanenud.
23.mai. või umbes siis, sai see jõledus läbi, väga rõlged ilmad olid. Tegelikult meenutas see mulle eelmise aasta maid, siis oli küll soe, aga öökülmad muudkui pigistasid ja pigistasid. Mul ju taimekasvatus õues, pole ju sellist aega, et neid edasi-tagasi vintsutada ja jälle päris päikesega harjutada. Nii saavadki vett ja vilet.

Meie aia mikrokliima sõltub tuule suunast, palju lagedat, keegi peaks hekki suure musta tekiga hirmutama, et kuused kasvama hakkaksid vms

Haldjatiivad ehk epimeediumid on eriliselt värvikad, mis on igati loogiline, külm ja päike (hooti) Puhkevad järjest.

Ühel ilusal laisal hommikul, kui mina alles kohvikruusi kohal virgusin, vaatas KSJ kaugusse. Tal on lihtsalt selline hea istekoht :) Ütles, et näe, jänes ja siis kits ja kui mina vaatama küünitasin, siis oli parasjagu see tore hetk, kui kits jänest taga ajas. Teretulnud tegevus! Kitsed võiksid kõik jänesed meie krundilt ära ajada, neid endid peletada nagunii ei saa.

 Võimalik, et sellel jänesel polnud kõrvade vahel kõik korras, sest pärastlõunal, kui ma kasvuka juures põõsaid istutasin, suundus ta otse minu suunas. Hõikasin, siis et mida tonti! Jänes keeras otsa ümber ja võsa-pargi poole tagasi, mina rõõmus.  Toimetasin siis edasi, vaatan, jälle jänes! Seekord panin volüümi juurde ja ei jätnud enne hurjutamist, kui ta üle tee põldude suunas plagas.
Õhtul märkasin, et kasvuka äärest on keegi kaufmanni tulbi ära murdnud. Mõned päevad hiljem selgus, et ka üks sirel oli armutult ära kooritud, õnneks vaid üks oks. Meil oleks tõesti rohkem sõjakaid kitsi vaja ja rebane võiks ka jänesed ette võtta. Hilja õhtul kui ma põhjanõlval paku otsas istusin, siis sörkis minust mööda, jäi korraks seisma, vaatas mind ja lontis minema. Meil on siin tõesti rohkesti loomi. Karusid pole ja hunte ka mitte. Kasside read oleks ka nagu hõrenenud.

Rästad. Kui Pmäel olid koerte asemel pääsukesed, siis siin on rästad. Üks paar on tiigi kaldal kasvava kuuse tiheda võra sisse pesa teinud. Meil astuvad siit vahel toonekured läbi, raalivad tiigi kaldaid ja otsivad konni. Rästas aga kädistas,et ei seisa siin minu pesapuu all midagi ja tegi kurele tuule alla ja seda mitmel päeval. Kujutlege milline suuruse vahe neil on! Kurg lendaski minema. KSJ-l on kuuse kõrval istumise kivi, aga tema peale rästas leili ei lähe, vähemasti seni pole läinud :) aga eks KSJ on suurem  ka :P Minu peale nad ka ei käratse.

Tänavu on meil tore aasta ka selle poolest, et mu ohverdet amuuri adoonise õied mõikasid, kosjad võeti vastu ja maja kase otsas on pesakast asustatud. Ma ikka imestan, kuidas saavad linnupojad nii häält teha, et nende söögikorrad kostavad kööki ära. Sagedus on ilmselt selline. Teine kuldnokkade paar elab tiigi kaldal kase otsa pandud pesakastis. Nemad on pelglikumad, KSJ testis :) Veel ühe pesakasti on hõivanud tihased, nii et meite majad on tunnistatud elamiskõlbulikeks, see teeb rõõmu.

KSJ juhtis mu tähelepanu sellele, et kuldnokad käivad toidujahil diagonaalis ja huvitaval kombel oma pesa ümbrusest ei korjagi midagi.

Kui see külmajama läbi sai ja ma suutsin jälle mõelda ja istutada, siis tiigist vett ammutades märkasin, et kullesed on ikka olemas ja soojendavad ennast nii nagu päike liigub. Mis konnad need on, kes nüüd alles laulma hakkavad, seda pean uurima.

Niitnud oleme 2 korda, mis maikuu kohta on meeldivalt vähe. KSJ sõitis võsa-pargis rajad sisse ja seal on väga mõnus kõndida nüüd. Istutan tasapisi puid maha, kuigi seda oleks võinud teha siis, kui see ropp ilm oli. Tuul kuivatab pinnase kiirelt.

Puude istutamisega on nii, et ruumi on, aga kohta pole :) Võsa-parki tahan ka põõsaid lisada, see lindudele ja mutukatele ka vajalik. Enno juurest sain pärna poja ja see sai maha ja eile õhtul lõpuks ka pirnihakatised, kes said poogitud Seemneraamatukogu töötoas juba kevad tagasi.

Tomatid on kasvuhoones juba paar nädalat, kasvukas on lihtsalt sellise koha peal, et päevaga kütab soojaks kui vähegi päikest on ja see vana järvepõhja turvas hoiab ilmselt sooja. Kurgid said kasvukasse eelmisel nädalal. KSJ pani!

Muu kevad on meil aeglane, Tartuga võrreldes 1-1,5 nädalat. Mul oli puhkusega suured plaanid, aga läks nagu ikka :P  Tegelikult oli äärmiselt mõnus jälgida, kuidas kevad end lahti rullib, jahedus hoidis õitsemist pikalt.  Ilmad nii väga ropud ka polnud, vahepeal oli päikest ka, aga sellest mõni teine kord...
Kommentaarid

  1. Peab ütlema, et igasuguste aiatööde jaoks olid need jahedad ilmad küll väga sobilikud. Öökülmad oleks võinud muidugi olemata olla. Ilusat kevade kulgemist! :)

    VastaKustuta
  2. See jänksi ja kitse lugu on nii tore :) Üldiselt meeldivad mullegi enam jahedad ilmad aga mitte nii külmad, et kõik olemasolevas trööriid

    VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused