lõunapausi postitused. kiidan sügist aednikku :)

17. märts. Päevad lendavad, kuu venib. Kevad on pikaldane ja jõnksutab plussist miinusesse ja siis jälle plussi.

Pinutäis võrkiiriseid, kõlab hästi! Ma kiidan sügist aednikku, sest mul on neist õitest nii palju rõõmu! Aastaid olen kevaditi Tartu Botaanikaaias käinud võrkiiriseid imetlemas. Neil on seal alati kõik vinks-vonks ja need lillelaigud... Ma olen ju veidi kärsitu aednik ja tahaks, et oleks ka kohe palju ja nii et nad pääseks mõjule. Nii palju muidugi pole kui lähivaates pildistatud on, aga 20-10 kaupa on küll. Üks õis võib ka palju rõõmu teha. Täna avastasin, et ühe mu kõrrelise külje pealt on üks võrkiiris välja pugenud, see on `George`!

Hollandi masstoodanguga on nagu on, Iris danfordiae asemel tuleb välja mingeid siniseõielisi, aga kes täpselt, veel ei tea, sest alles tulevad.

`Harmony`tagaplaanil on `Katherine`s Gold`
Kui ma neid roosipõõsaste ette tippisin, siis tahtsin, et värvid vahelduksid heledam tumedamaga jne.
'Katharine's Gold' on selline kahvatu kuld.
Selle üle on ka hea meel, et sai äärekivi kasutatud, võib-olla pole kõige ilusam, ma olen ju ise sellega juba harjunud, aga praktiline on küll, pinnas ei vaju minema jne jne. Ma pean lihtsalt selle kraavi ära täitma. (Kärutamine väga ei motiveeri)
'
Purple Hill`on puhkedes vaimustavalt sügava tooniga. 

Võrkiiris on tänuväärne taim, ei mingit jura ega soga pärast õitsemist, väga nummid. 

Kui ma seal täna lõunapausi ajal kõhutasin, siis tundsin, kuidas nad lõhnavad! 
Täna oli meil õhusooja +6C. Tuul oli muidugi külm ja teisel pool maja osa aiast keltsane.
Ääremärkusena: ma arvasin, et valisin viinamarjadele sooja koha, ikkagi põhja ja idatuulte eest kaitstud koht, aga tegelikult on see pikalt varjus ja sügisel mudistas külm ka siin varakult. 'Purple Hill`


`Katharine Hodkgin` nagu jänese kõrvad :) 

Meil oli vahepeal üks külm öö, kukkus -7C peale. Kasvukas kasutasin juba rohkem mullikihte, õues oli nagu oli. Järgmisel päeval tegin tiiru aias ja hiina lumeroos oli täiesti sorgus. Mitte nii nagu teised lumeroosid, ikka päris närtsinud oli. Võrreldes teiste lumeroosi liikidega on ta veidi vesisem, lehed ei ole nii nahkjad ja igi- või talvehaljad. Mõtlesin veel, et sel aastal seemneid ei saa. Eile läksin uuesti vaatama ja tema elus, mis elus :)  

18.märts.

Krookused on mul tavalised ja suvalised :)  Mõnel on nimi ka.


nimetuCrocus chrysanthus,  kuldõieline krookus 'Cream Beauty' . AGM (1993) Pildistatud siis, kui päike pilve taga. See krookus mulle meeldib, väga armas toon. Põhiline, et ma saaks nad parema koha peale, hetkel kasvavad põõsapeenras ja hea, et pole ära mädanenud seal savi sees. Ok, päris savi pole, aga raske maa on seal küll. Varsti parandan :) 


Sieberi krookus, Crocus sieberi 'Spring Beauty' on juba mõnda aega õitsenud. Alguse magasin maha.

Peaks olema 'Blue Pearl' 
ja siis need suvalised krookused, kes on lihtsalt ilusad.


Mis veel huvitavat? Meil algab siin teine varakevad, mais hakkab kolmas kevad :D Eelmisel aastal ma kas ei märganud või neid polnud varem? Lumikellukesed, kaksi ja üksi tulevad keset õue mullast välja. Peab samme sättima, et neile peale ei astuks, võib-olla on hiired vedanud. 

Tänane öö oli soe, tiik jäävaba. Üleeile paarutasid siin sinikaelpardid, hoidsid ääre poole, seal vesi jäävaba. Täna on tuuline ja vihmatab. Thuni kalendri prognoos märtsikuu kohta ei pea sedapuhku paika, vähemasti mitte sademete osas. 

Ma ootan juba seda aega, kui öised miinuskraadid minimaalseks muutuvad.

Linde tuleb aina juurde ja neid on kuulda hommikust õhtuni.

Kraamisin nädalavahetusel pisut kasvukat ja sättisin oma käe järgi. Vanasti kui ma alpitaimede kohta kirjandust uurisin, siis mõtlesin, et milleks need alpimajad ja see pole üldse päris ehe aiandus jne . Nüüd ma mõistan seda väga hästi, saad kasvatada taimi, keda varem ei tulnud pähegi. Ma ei ole veel sinna jõudnud, et mul alpitaimede maja oleks, aga see on vahva võimalus.
Meie kasvuhoone on tavaline, aga mul on seal piisavalt ruumi ja avarust, mida ma armastan. Taimed kasvavad tasapisi ja kui väljas sajab, siis oled nagu vanaema juures pööningul :) 

Eile panin lõpuks herned likku ja täna panen aknalauale kasvama. 

Olge terved ja hoidke oma tähelepanu sellel, mis hingele rõõmu teeb!
Kommentaarid

 1. Võrkiiriste lõhna ma pole veel nuusutanud. See tuleb ära teha. :)
  Ma olen ka sügisesele aednikule tänulik, aga sedakorda tulpide osas, sest sel kevadel ei tohiks neist küll puudust tulla ja juba on ka ninakesed üleval.

  VastaKustuta
 2. Õnneks suudab sügisene aednik peale otsatu segaduse ka toredaid asju teha ja üks neist on sibulike maasse toppimine :) võrkiirised on võrratud, kõik pole veel avanenud aga ongi vist tore, jagub kauemaks. Alpimaja on vahel mind ka kiusanud :) Olge teiegi rõõmsad ja hoidke ennast

  VastaKustuta
 3. Ojaaa, alpimaja... nähtutest on vaid väga helged muljed, kuid kas ta ka meie kliimas, normaalse talve tingimustes, toimiks.Lihtsalt meenub jälle, kuidas ma 200st mägisibulast kasvuhoones ühe talvega ilma jäin.

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused