sooja oktoobri otsake. täiendatud_esimene-sügistorm

Olin täna hommikupoole puude valves, s.t. ootasin küttepuu koormat. Ilm oli uskumatult soe, krundi teises otsas natuke ikka puhus ka.

Hommikukohvi kõrvale näidati kahekaupa kitsi. Näkitsesid tiigi kaldal ohakaid, ma pole täpsustanud, mis liik see on - suure maadligi leherosetiga. Hiljem õues jalutades täheldasin, et söödud oli ka karusmarja ja forsüütiat, veidi aedhortensiaid ja küllap muudki, mida ma veel tähele pole pannud. Kõigele ju võrku ümber ei pane. Kitsede kasukad olid nüüd juba võsakarva.

Tiigi ääres oli rebane muti mullahunnikust püüdnud kedagi välja kaevata või oli see hoopis nugis. Ma ei orienteeru veel nende khm, väljaheidetes.

Küttepuud olid soodsa hinnaga ja korralikud. Ma olen ikka uue hooaja küttepuid sügisel või siis lumeta talvel tellinud. Kevadel ja suvel on muudki teha kui puid laduda ja pealegi puude ladumine mulle meeldib, selline rahulik nokitsemise töö, mõte saab vabalt uidata. Laduda saab jaokaupa ja aega saab ka valida, hea põhjus õues olla ja kontori lihaseid liigutada. nt soojal õhtul ja pealambiga ;)  KSJ jaoks on see liiga nüri töö, nii ma lustingi ise teha. Põllu peal on tööjärg ees, mahavõetud pajud saagis KSJ parajaks, mina panen riita kuivama. Kohe kui soe ilm otsa saab, seni veel ei raatsi, tuiutan aias.

Hooaja "lõpetasin" Järvseljal, see oli ka mõnus hommikupoolik, kuigi veidi sombune ja jahedavõitu.
Mul olid mõned elementaarsed puud-põõsad ja astrid puudu ja paar ümaralehist alpikanni. Neile paistab mu juures sobivat, olgu siis neid ka rohkem. Nüüd vaja siis need puud-põõsad ära istutada.

Põhjanõlval hakkavad heitlehised värve minetama, igihaljad on oma parimas vormis. Kahju, et kuused talvel uhkeid värvimänge ei tee, kase kuld on juba peaaegu varisenud, ülal võsas hakkavad pajud paistma.

Eks see ole näha, mitu lund me sel talvel saame ja kas saab võsapargiga tegeleda.

Noore kuuseheki istikute ümber tuleb veel vastu talve kääre välgutada, et hiired sinna pesa ei teeks.

Oktoober on soojem kui ma lootsin, see on tore. Kui ma jõuaks veel kevadise platsi ette valmistada, siis oleks eriti mõnus. Nauditagu siis järele jäänud sooje päevi! Hommikul kohtasin konna, kalpsas nõgestes.

Laupäeval lipsasin korraks kohalikku männikusse ikka selle mõttega, et enne külma veel seenel käia. Oranz riisikas on hiline seen ja kui teda juba on, siis rohkesti. Väiksemad nupsikud sobivad marineerimiseks päris hästi. Lubati vihma ja tuult, aga väga hulluks ilm ei läinudki. Veel. Hommikupoole koristasin valget kuuri, seal hakkab juba täitsa looma, kui välja arvata hunnik uksi ja aknaid. oeh. Päeva teise poole veetsin võsapargi juures, ladusin puid. Võsa pidas tuult ja vihma päris hästi. Kasvuhoone katuseluugi kiskus küll lahti. KSJ sidus kinni ja vedas meil, pühapäeval oleks tuul selle lihtsalt ära lõhkunud.

Pühapäeval kiskus tormiks. Minul oli kasvuhoone päev, sättisin taimi talvituma - pealsed maha jms, sildimajandus jne. Päris hea kuiv ja valge töökoht oli. Vahepeal tundus küll, et vett antakse pangega, aga katus kajab ju päris hästi. Tormiks läks pärastlõunal, siis hakkas kasvuhoone katust sikutama. Huvitava suunaga tuul oli ja tõesti vaatas, kas saab midagi lahti kiskuda.  Kui mina tuppa jõudsin, siis oli juba korralik maru. Elekter läks ka paar korda ära, aga mitte pikalt.

Üheksa paiku, kui juba vaikseks jäi, käisin õues vaatamas, mis siis ära lendas. Puud olid paigas, need üksikud maja juures ja kaugemal. Mis metsas, seda veel ei tea. Kõik, mis lahti oli, lendu läks, aga õnneks ei midagi suurt. Isegi pesu ei pidanud linnast otsima minema, oli kümme keerdu ümber nööride.

Nüüd läheb sügis rahulikult edasi.
Kommentaarid

  1. Eile oli meil +16 C ja tuul oli suvesoe, lihtsalt olin õues, sest tuppa tulla ka ei raatsinud. Mõtlen ikka, et kui poleks korpusega säästu- ja hoiurežiimil oleks sel sügisel jõudnud aia nii läikima lüüa kui ei iial varem. Ilus on olnud ja niisama vedelemisega võib ka lõpuks ära harjuda. Kitsed on sel aastal eriti varajased maiustama.

    VastaKustuta
  2. Tjaah, eks tormid tähendagi, et läheb külmemaks. Soojade ilmadega oli õuetöid hea teha, nüüd läheb karmimaks. Eks mul ka veel pool aeda tegemata.

    VastaKustuta
  3. Läheb jälle soojemaks, ei see kaua püsi.

    VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused