niisama juttu sügisest

Ilm on soe ja sajab. Pärast esimest öökülmade lainet septembris on oktoober ikka väga leebe olnud. Viimase nädala jooksul hakkavad seni kuivad metsa-augud veega täituma. pgn! vaatasin just, et saaksin need kuivanud pajutüükad maha saagida, aga ei nüüd juba sinna ligi ei pääse.
Mu katselapp on ilmselt eriliselt ligemärg, sest seal hoiab savikas pinnas vett. Loodan, et asja päästab ära kallak.

Vaher oli eilseks kõik lehed maha poetanud. Nädalavahetused on seni veel leebed, toimetan aias ja kui väga sajab, siis valges kuuris või kasvuhoones.

Vihm teeb õnneks pause ka. Lillesibulad said maha ja potti just nii nagu plaan oli.
Kõik puud on saanud võrgud ümber ja võrke uuendasin ka põõsaste ümber, mõned on vaja veel panna, sest jänesed ja kitsed on asunud juba mugima. Eile õhtul läksin vaatama, kas saab pealseid veel maha võtta ja avastasin, et nüüd maitsevad neile juba mõned lilled ka. nt tähtpea ja kurerehad

Kitsed-jänesed alustasid tegelikult juba varem. Ma ei märganud lihtsalt, et vaarikad on kuidagi imeliku kõrgusega ja mustsõstart on keegi püganud ning muidugi on kõik kohad sõrajälgi täis.
Viimaselt Lätis käigult sai ostetud aiavõrku ja muidugi ma võtsin rulli lahti ja viskasin siis sildi ära :(  See on jämedat tüüpi aiavõrk, mis seisab tuule käes oivaliselt püsti ja ei vaju iga riivamise peale kõveraks. Sõnaga - kvaliteedi ja hinna suhe on paigas. Lõikamine on veidi vaevalisem, aga KSJ ostis mulle lihtsalt tegusamad tangid.
Puud ja põõsad muidugi kasvavad ja siis on vaja suuremaid võrke, aga ega need vanadki kaotsi lähe, praegu on istutamist palju ja väikseks jäänud võrgud kolivad väiksemate taimede ümber.

Must kuusk `Aurea` läks tänavu nii kenasti kasvama, et ma olen selle üle väga õnnelik, tema juurepall oli kolimise ajal nii väike, et ma kartsin, et läheb välja. Lisaks eelmine hull suvi ka. Serbia kuuse sort `Pendula`jäi võrgutamata ja pgn kitsed muidugi ... Nüüd on tal ka võrk ümber ja saab ehk taastuda ja edasi kasvada. Puudest kirjutan talve poole.

Põõsapeenras on veel mõned võrguta, eks ole näha, kas seal ka söödud on. Selle poku pügasin mina ära. Päris siili moodi sai :)

Luhttarnad on väga dekoratiivsed kui ei ole just terve heinamaa neid täis. Vaatasin Tagatalu tiigikalda lahendust ja ilmselt rakendan sellest mingi osa Tondilossis ka. Mõned pokud jäid meil pärast tiigi kaevamist alles ka. Neid saab sordiga `Aurea`kombineerida, seni las siis olla siin-seal.

Eelmisel laupäeval istutasin `Drummondii`. Tuli uus osta, sest eelmine oli liiga suur, et teda kaasa kolida. Maha said ka punane tamm jms.
Mõned elupuu vormid istutasin lihtsalt potist maha, vaatan hiljem, kuhu ma nad istutan.

Põhjanõlval nikerdasin ühe turbapätsi ääre juurde, sest sealt kippus muld tallamisele alla jääma.
Sildimajandust korrigeerin ja ausalt öeldes naudin iga hetke, mis õnnestub õues veeta. Eile õhtul kahe vihma vahel oli õhk sügise haisust paks - männiokkad lõhnasid. See uduvihmane ilm tekitab minus kodu-kodutunde, küllap see on õhuniiskus, millest ma puudust tunnen, ikkagi rannikult pärit nagu ma olen. Lapsena kolasin ma sel ajal koduses männikus...


Mnjah nagu keegi tabavalt mainis, siis oktoobris on iga õis vaatamisväärsus :) Üks ullike õitseb


ja veel mõtlen, et järgmisel hooajal otsin harilikule kenarbikule koha, kus ta õitsemiseni ka jõuab, sügisvärv on tal muidugi võrratu.

Kommentaarid

 1. Head soojad ilmad, nakitsesin ka eile mitu tundi aias. Väga mõnus aeg...kui ainult valgust veidi rohkem oleks, aga jah, ajavöönd ju juba sealmaal.

  VastaKustuta
 2. ma ju ütlesin, et oktoober tuleb :D ilmad on mõnusad isegi niisama õues olemiseks aga oi kuidas tahaks ka tuuseldada veel

  VastaKustuta
 3. Sul on juba vaated, ja värvid lisavad neile kõvasti krefti ja iseloomu.
  Pikk soe sygis on hädavajalik, sest kevad on alati liiga kiire.

  VastaKustuta
 4. See paljaks pöetud poku paistis algul nagu siil! Alles siis, kui pildi suuremaks klõpsasin, sai tegelikkusest sotti! :D

  VastaKustuta
 5. jaa, mõnusalt soe ja kiiret pole. jah, kui ma pokule ringi peale olin teinud, siis vaatasin ise ka, et nagu siil :) Õueski kaugelt vaadates petab ära :)

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused