roosid. roosid

Tuleb tunnistada, et see pole esimene kord oma sõnu süüa :) Pärast kiviktaimla loenguid koolis arvasin, et mina küll kunagi midagi sellist rajama ei hakka - liiga palju tööd, hoolt ja vaeva, aga võta näpust, nüüd on mul kivila, mis pole küll kiviktaimla, aga midagi sarnast küll.

Lapsepõlves kasvas kodutrepi ees üks roniroos, mille nime ma ei tea, aga ta oli ikka ilus ja lõhnas hästi. Õunalõhnane. Ma oletan nüüd, et see oli 'Aspirin' või temaga sarnanev roos. KSJ-i hoole all kasvavad ka mõned roosid ja nad kasvavad hästi ja on ilusad. nt 'Nostalgia'. Kui maale kolisin, siis kingiti mulle kaks roosi - 'Sahhara' ja 'Gloria Day'. Oi ma olin nendega kimpus, kuhu panna jne jne. 'Sahhara'saigi otsa :(  sest ma ilmselt ei hoolinud temast nii palju kui vaja.

Roosipeenrad haljastuses panid mind üldiselt õlgu kehitama, tundus, et see aeg, millal peenar ilus on jääb napiks nagu nö monokultuuride puhul ikka. Sümpaatsemad olid kibuvitsad, nemad võivad olla solistid või taustataimed täitsa vabalt. Seda enam, et Muhedikud kinkisid mulle punaselehise roosi istikukese, mis nüüd on juba arvestatava suurusega.

Siis hakkas mind huvitama kuidas roose püsikutega kombineerida. Sattus kätte ka üks ingliskeelne väljaanne, mis oli huvitav lugemine ent vastust ma ei saanudki. Tistou postitused roosidest olid inspireerivad. Paar suve tagasi sattusin lõpuks Tii aeda Nõmme linnaosas ja sealne roosipeenar oli küll väga ilus ja sai ka perenaiselt küsida seda ja teist rooside kohta. `Tommelise` on nüüd pühendet Deiale ja Tiile.

Samal suvel käisin Heleni juures ja seal kasvas ka paar roosi okaspuude taustal/kõrval ja ... nii see minu jäikus muudkui mõranes. Muidugi Anne roosiaed ja Tea juures imetlesin Rosa rugosa 'Foxi't. Kompaktne ja ilus.

Teadagi, kui hakkad millegi vastu huvi tundma, siis hakkab ka infot voolama. Hakkasin igal pool roose märkama :) Nt linnahaljastuses. Tartus olid tüveroosid kahjuks vaid ühe suve jooksul. Tänavu võis roosiampleid näha Dorpati õuehaljastuses, väga kaunid kombinatsioonid. Mitte küll midagi sellist, mida saaks oma maja juures kasutada, need roosiamplid eeldavad ikkagi modernsemaid hooneid kui meie väike kollane maja.
Eelmisel sügisel ostsin odavmüügist pinnakatteroosi `Pink Blanket` ja ma olen temaga väga rahul, lihtõieline ja värvus on soe roosa. Mitte kriiskav. Õitseb külmadeni ja huvitaval kombel poetab oma õielehed ka kuidagi nii, et pole palju kisa ega kära, st. märkamatult. Ma olen teda kindlasti nii palju kiitnud, et kõigil on villand juba. Mul ei ole :)


Lillerallilt valisin välja pinnakatteroosi `Juanita`, kes tänavu on tugev ja õiterohke.Kui välja jätta `Rapsody Blue`siis oligi nagu kõik. Mahutasin need pisemad müürikale ära ja mulle see lahendus meeldis - okaspuud, kivid, kõrrelised, sabadikud ja roosid sobisid sinna kenasti ära. Rohkemaks nagu ruumi polnudki.

2016


2017 istutasin ümber roomava kirsipuu, mis oli paras ettevõtmine ja kahjuks ajastasin selle hiliskevadise külma peale. Pärast käisin päevas mitu korda teda veenmas, et ärgu ikka välja surgu.
Õnneks läks, üks haru kuivas küll ära, aga põõsas taastas ennast ja nüüd on juba ilus ja uhke nagu polekski kolitud. Ta oli muidugi järeltuleva põlve eest hoolitsenud, sest seemikuid sain terve suve rohida. Mõned jäid alles.
`Little Artist` Temast möödusin kahel hommikul ja püüdsin ikka arukas olla, et kuhu ma ta panen ja istikute arv muudkui vähenes (Tartu väliturg). Lasin nädalajagu päevi mööda minna, otsisin tema kohta infot ja hing ei saanud ikka rahu. Läksin siis otsustavalt teda ostma, aga järele oli jäänud viimane istik ja selle üksik õis oli roosa! Mina nii pettunud, et ma tahaks ikka punast. Olevatki punane, mis õitsemise edenedes muutub roosaks enne kui õielehed pudenevad.

Tõin koju istutasin maha ja mõned nädalad hiljem puhkes ta õitsele
Kuhu ma siis need roosid istutasin?


Kommentaarid

  1. No mina Sind ka üldse roosikasvatajana ette ei kujuta! :D Aga roosid ilusad, küllap siis ikka oled!

    VastaKustuta
  2. :) see üks vana postitus, aga roose on mul endiselt ja ega ma neid väga ei kasvatagi, nad On ja mina vaatan, kuis neil läheb. Nad on mind üllatanud oma pika õitsejaga ja mul on üks plaan kevadise roosipeenraga.

    VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused