märts on märts

Märtsi esimesed päevad peegeldavad selle aasta kõige pikema kuu olemust päris hästi. Töölkäiva aedniku jaoks on nädalavahetused teadagi olulised. Laupäeval oli ilm tüütult tuuline. Hilistalv või kalendri väline varakevad on olnud üldse üllatavalt tuuline ja soe. Sügisel tundus, et me asume tuulte eest kaitstud kohas, viimane kuu on aga näidanud, et nii kaitstud me ka pole. Ega siin muud teha polegi kui et riietuda tuleb tuule kindlamalt :) . Meil on käsil lammutustööd ja neid ei anna väga palju edasi lükata, päris kevadel selleks enam aega pole. Nii ma sorteeringi ja kärutan. 

Rõõmu teeb see, et lindude söögikohas liigirikkus muudkui tõuseb. Eile, kui päeva esimeses pooles oli taevas kergelt pilvine ja korra ilmus isegi päike pilve tagant välja puhkasin kivi otsas jalga. Muidu kiiguvad kaselatvades leevikesed ja nemad paistavad kaugele, siis eile nägin kuidas sabatihased metsast maja poole vuhisesid, ikka jõuguna. Urvalinnud ja kanepilinnud. Tutttihast pole veel sel talvel näinud. Talvikesi on nagu putru :) Isegi üks varblane ilmus välja ja ta on leevikestega võrreldes ikka paras kribu. 
Päeva teisest poolest hakkas lund sadama ja hommikuks oli arvestatav lumekiht maas. Panin lindudele topeltkoguse seemneid ja lükkasin sirelite alt kihikese vähemaks, et neil, kes torude ja kerade juures löögile ei pääse, oleks ka võimalus kõhtu täita.

Lumest on mul nüüdseks juba üsna kõrini, see katab olulised töölõigud ära :) Kivila taimede ja väljasulanud epimeediumitele on see kiht vast kasuks. 

Kasvuhoones püsib temperatuur juba pikemat aega plussis isegi siis kui ma seda tuulutan. Eile vaatasin, et nii puispojengid kui muud pojengid on kasvupungad välja ajanud. Kõrrelised ei kõssa veel, õnneks paljud muud taimed ka veel mitte. Transilvaania sinililled on stardivalmis. 
Värd-nõiapuud õitsevad, üks kasvukas, üks õues põhjanõlval.

Alpikannidele olen valinud sellise kasvukoha, et need ennast niipea veel ei näita, aga küllap on neil lumekihi all stabiilne ja hea.

Esimesed tagasilöögid on ka näha -  parki istutatud kuusevorm sai ilmselt suvise põuaga pihta, sest latv on kuivanud ja kuivamise märke on okstel, nii palju kui kitsed neid alles jätnud on.

Laupäeva hommikul nägime kahte jänest ja need olid küll mingid-koer-jänesed, nad tundusid lihtsalt nii suured. Vaatasid meie haavikus ringi ja kadusid kalpsates metsa ära. Metskitsi meil õnneks palju pole, üks uitas ringi. Pärast läksime õue jälgi ajama, ei tea, tundus nagu oleks sel kitsel tiivad või nii :) 

Ootan seda kevadet põnevusega, sest lisaks vanarauale ja plastile peaks igasuguseid toredusi maa seest välja tulema. Ma ei ole ikka veel külvanud. 

ja siis oleks vaja see pajupuru lõpuks pliidipuudeks teha. 
Kommentaarid

 1. Jänesed tunduvad tõepoolest suurtena, ilmselt pikkade koibade tõttu. Aga nad on kirsad nagu paber. Külgvaates oleks nagu jänest küll, aga eestvaates on teine õige õhuke. Aga külvid...suuremat portsu pole külvanud, tasapisi, iga nädalavahetus midagi. Varsti saab kasvuhoone täis sedasi. :)

  VastaKustuta
 2. Kas peaks juba külvama ? :O oeh :) tondilossi lendkitsed ja hiigel-koerjänesed, kedagi ehk veel põnevat tulevikus oodata. No ja see öösel sadanud lumi, seda on isegi minu jaoks juba palju kuigi ega ma veel kevadet ka väga ihka :)

  VastaKustuta
 3. Külvamisega jah see värk, et talikülv jäi tegemata ja ma ei tahaks kõige kiiremale ajaperioodile hagu anda :) Midagi ma ikka külvan, Meconopsise seemneid on ja veel üht-teist, aga ilmselt suurem osa läheb otse kuhugile ... ei tea isegi kuhu :)

  Meitel oo värvikas fauna jah :)

  VastaKustuta
 4. Nüüd tuleb aialinnupäevikut pidama hakata! Ja oma tarbeks on huvitav tegelikult ka pesapaigad mõnele aluskaardile märkida. Kui niiviisi aastaid teha, on huvitav võrrelda aastaid omavahel.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Olen sellele mõelnud, Pmäel korraks isegi alustasin,aga tundus, et see on üsna ajamahukas värk ja aprillis läheb elutempo juba nii kiireks, et ei jõua.

   Kustuta
  2. Oh, see võtab väga vähe aega võrreldes kõige muuda. Esimene kord ehk läheb vaid pikemalt - on vaja tutvuda veebikeskonnaga ning täita vaatleja ankeet. Edasi on vaid mõne hiirekliki teema! ;) Ma ikka julgustaks!

   Kustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused