Tondilossi aiapäevik. aasta lõpp

Vahel tundub mulle, et ma olen aeglane või pigem veidi ajalises nihkes. Kui on suvi, siis mina alles kevades ja sügisel alles suves ja talvel alles sügises. Mingi hüpe toimub varakevadel, nii umbes märtsis, siis ma võin vabalt juba hiliskevades olla.

See pilt on tehtud 25.novembril ja seda võin küll kinnitada, et nii värvilist novembrit pole mu epimeediumid varem näidanud, sest oktoobri külm on alati puhta töö teinud.

Detsembris külmus maa lõpuks ära ja see käis minu jaoks ootamatult ruttu. Mõned potsikud ja kastid jäid koristamata ja siis mõtlesin, et küll tuleb seda nulli ka veel mitu korda, et jõuan ära koristada. Natuke jõudsingi.
Ma ei mäletagi enam, mitu nädalavahetust meil uue kasvuhoone kokkupanekuks läks, igatahes olime me nii hästi graafikus, et ma jõudsin taimed katuse alla kolida ja siis läks külmaks ka. See "meie" on kasvuka puhul veidi kirjanduslik liialdus, sest põhiliselt tegeles kasvuka kokku panemisega KSJ. Kõik sai väga hea.

Tagasi selle nihke juurde. Meil oli uskumatult soe sügis ja sestap olin ma ka kindel, et talve enne jaanuari ei tule. Natuke ikka tuli.

Esimene paksem lumekiht tõi nähtavale kogu selle Issanda loomaaia, kes meie õuelt läbi käivad. Põhiliselt kitsed, kassid, orav, hiired, jänes sigudik oli sirelit näksinud. Siis veel keegi, kelle jäljed läksid üle tiigi või järve nagu KSJ seda nimetab. (suurus u 10 x24, mitte jälgede oma). Need jäljed sulasid viimase sulaga karujälgedeks :D Uued puud-põõsad on meil võretatud ja esialgu keegi võredesse oma pead pole toppinud - väline vaatlus pole tuvastanud mingit näksimist. Jäljerada kulgeb ühest võrgust teiseni küll. Kitsed jalutavad üsna maja lähedal ka. Huvitav, kas nad ikka teavad, et tiik on nüüd kordades suurem? Ühel hommikul oli näha, kuidas keegi oli uljalt allika juurest otse lõiganud ja siis üsna kohe tagasi kalda poole põiganud.
Mõned külmakraadid vist -12 ma oletan tegid nagu jääkaane peale, aga allikaid võib olla rohkem kui üks ja see jää ei tarvitse meid veel kanda. Igatahes vajus KSJ ühes metsatiigis päris sügavalt sisse. Lumekiht peal ka. Täna hommikuse seisuga muidugi veekiht.

Enne pööripäeva hakkas sadama ja sadas päris kena kihi lund maha. See mattis kõik väikesed okaspuuvormid lume alla, ainult kasvuhoones valitsesid sügisvärvid. Õues oli kõik  mitu päeva kohev ja valge ning kui ilmateates räägiti mingist soojast ilmast ja sulast, siis meie kanti see küll ei puudutanud kuni eilseni ja mulle tundus, et nii jääbki see lumi kuni kevadeni.

Panin lindude söögimaja ja seemnekera välja, siis ootasin ja ootasin, et nad tuleksid. Rasvatihased olid esimesed ja ühte sinitihast nägin ka kui KSJ ütles, et ta märkas üht sinipead :) ja eile näitasid end leevikesed ja neid oli hulgi. Leevikesi olen õues liikudes palju kuulnud, sest nende häälitsused kostavad selgelt.  Meil on üksjagu sireleid ka, söögimaja seemned neid nii väga ei huvitanudki, nad puistasid rohkem sireleid. Ma rõõmustasin nagu laps kommipoes :) Mis saab veel toredam olla kui KSJ-ga hommikukohvi luristada ja linde jälgida. Mõnusad hommikud, kui tööle veel minema ei pea ja väljas läheb valgeks. Mulle ei meeldi pimedas ärgata, see pole üldse see.Pikad pühad olid veidi lühikesed, talvine aeg pudeneb näppude vahelt. Esimene päev oli selleks, et hingata välja ja teha valgel ajal üks tiir õues, mulle tundus, et ma pole seda sajandeid saanud teha, ikka lähed ja tuled pimedas. Võtsin langetet võsa ette, et kogu töönädal või - nädalad saaks välja rahmeldatud ja tuulutatud. Vedasin oksaräga lõkkesse kuni hämardus. Kolmandik on veel koristada.

Muidu läheb meil siin rahulikult. Mullakotid unustasin õue ja need on nüüd jäätunud, see on küll jama.

P.S. Nüüd oleks vaja blogi ümber nimetada, Tondilossi aiapäevik kõlab päris õdusalt või mis :)

...

järgnebKommentaarid

 1. Tondilossi aiapäevik oleks nii nunnu ju :D ma väga loodan, et kogu see lumi nüüd ära ei sula, seda küll ei tahaks.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. vast ikka ei sula, aga kes teab.
   Nimi on nunnu jah :) nii palju potensiaali :)

   Kustuta
 2. Ma olin ka millegipärast täiesti kindel, et tali tuleb alles poolest jaanuarist, aga võta näpust, aastad pole vennad. :) Samas täheldasin täna metsatiiru tehes, et metsas ei olegi maa igal pool üldse külmunud. Lume all oli täiesti pehme pinnas tunda. Aias on aga igal pool kivikõva. Mullakoti saab ehk veel kätte kui sula ajal kangiga virutada. Mul on erinevad mullad ämbrites üksteise otsas. Kui kevadel mõnda tarvis tuleb, siis annan kobaka ja põruvad üksteise küljest lahti, saab tuppa tuua. Tondilossi on väga tore nimi, oled sa uurinud, kust säärane nimetus tulnud on?

  VastaKustuta
 3. Peab hakkama tümitama jah neid kotte, talikülv vaja teha ju.
  Nimi on eelmise omaniku pandud. Taheti Kaasiku panna, aga see oli juba hõivatud. Tondilossi oli täitsa vaba :D

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused