2018 aasta elamus. kuidas me KSJ-ga Taanis käisime. Aarhus Ø

Maastikud on need, mis mind kõnetavad. Linnad tõmbavad mind vähem, nad on väsitavad ja eklektilised.

Aarhus muutis mu vaatepunkti igaveseks :)

Aarhus on Taani suuruselt teine linn u 340 000 elanikuga.  Aarhus Ø on sadama alale loodud linnaosa, mis asub südalinna lähedal. Täpsemalt saad lugeda siit

Meie teisel linnapäeval olin juba üsna väsinud, aga  Anna vedas meid otsustavalt sadama poole, mina torssis olekuga KSJ-i kannul. Kasvuhooned katusel, oleme seilanud, oleme näinud :) Ma pidin ikka tõepoolest väsinud olema :) Mõtlesin, et seal üleval võib ikka parajalt tuuline olla, sest meri on siinsamas...


ja korraga pöörasime ümber nurga ja vaatepilt oli lummav ja põrutav. Olla maastik suurejooneline! See tunne on selline, et üheaegselt ohid ja kusagil sügaval sinu sees pulbitseb naer, sest kõik on kokku nii vabastav kui ka vägev. Kõik jooned koonduvad ja siis muutuvad ning tekib rütm, millele tuul ja meri vajutavad oma pitseri. See võiks mõjuda steriilselt ja elutult ent on elusa joonega ja kohati nagu jäljendaks laineid. Kanalid, mis kulgevad majade vahelt, haljastus, mis on lahendatud puude, põõsaste ja kõrrelistega. Kõik voogab.

Siit paistab juba Isbjerget (Iceberg) veel kanaleid
lähemalt


tagasivaade

Linnaaed oli hooajaks kokku pakitud. Jalutasime edasi ja jõudsime ehitise juurde, mida nimetatakse Aarhusi arhitektuuriliseks kalliskiviks. 

 Isbjerget (Iceberg) on ehitatud nii, et avanev vaade ja valguse mäng oleks optimaalne. Ehitise välised jooned kujutavad  jäämäe murdumist. (kui ma nüüd õigesti aru sain :) )
Jäämäe "sees", tänavatel kõndides saab arhitektide kujutlusvõimest aimu. Kõik need toonid ja veelkord jooned mõjuvad ebamaiselt. Seal seistes tekkis tunne nagu oleksid ulmefilmis. Autod ja koerad olid kaugelt vaadates nagu lavakujunduse osa :) Puudub vaid kuke kiremine :) Mõtlesin seal seistes, et kas arhitekt on tulemusega rahul. Milline on tema lugu, et see on saanud sellise väljenduse.


Palju pilte, jah? :) Paremini ma oma elamust väljendada ei osanud. 
Kui satute Taani, minge kindlasti vaatama ja kui teil on linnaplaneerijaist sõpru, võtke nad kaasa.  Kui me ei saa läbi linnadeta, siis võiksid need olla targad, ilusad ja vaimustavad.

Kommentaarid

  1. Väga mõnusalt moodne ja kõrreline! Näib, et päris mitmed põhjamaade mereäärsed linnad arenevad päris ühes suunas ja seda väga meeldival kujul. Moodne haljastus on lahendatud pea alati madalate põõsaste ja kõrrelistega. Küllap selline lahendus sobib mere äärde ja mh paljudel puhkudel konteineritesse kõige paremini. Aitäh jagamast ja läheks vaatama küll!!!

    VastaKustuta
  2. Ülemiste kvartalis, Tallinnas on ka uute majade juures sarnast haljastust kasutatud. Tõesti uudne lähenemine ja kaunis vaadata ka.

    VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused