september on uus august

Kui augustis ometi kord sadama hakkas, muutus mu savimaa niiiii mõnusaks, et kasvõi püherda. Umbrohuvaip või kiht on endiselt nagu  matt, aga nüüd on võimalik seda lahti saputada, jätkuks ainult aega.

Igasuguseid toredusi tuleb meie metsatuk(k)a(de)st välja, nt kasepuravikke ja -riisikaid ja kasevahelikke. Mönus. Ainuke häda, KSJ-i tuleb nüüd veenda, et on vaja kaugemale ka seenele minna. Me pole muidugi jõudnud rohkem kui ühe korra ja siis oli kuiv ja vara.

Olen seda sel suvel varemgi öelnud, et õigeid istutusalasid ma tänavu valmis ei jõua, siis tegelikkus hakkab alles nüüd kohale jõudma, aga ma päris alla pole veel andnud. :) Vahepeal lubasin heina sisse istutada, aga ei saa, ma kohe ei taha mõelda kevade peale, kuidas neid siis jälle harutama peab hakkama.
Peenraribad laienevad sedamööda, kuidas ma uutele vanadele taimedele ruumi teen ja see on tõepoolest tiheistutus. Põhjanõlv on vast kõige enam istutusala moodi, aga tiheasustus on siin ka.
Nüüd võikski sellist ilma kaks kuud hoida, jõuaksid kõik kohaneda. Unistada ju võib.

Kolin okaspuid. Kohe kergem hakkas, kui suur hulk ootajaid ühel augustiõhtul maha said. Kohti valisin nii nagu vaja - kellele valgust, kellele tuult ja valgust. Paar mändi said ikka väikese juurestikuga, nende juures peab siis lausumas käima. Enamusele kohe ka võrgud ümber.
Kinnisidee - park - pole lahtunud ja kui me oleksime kohe kevadel need remmelgad maha võtnud, oleks kordades lihtsam paregu puid istutada, s.t. neile kohti valida. Pargiosas, nimetagem seda nii, olen mina ühe korra niitnud rajakese niidumasinaga, KSJ täristas trimmeriga lagedamaks laiema raja.
Kui pajud maha võtta, saab siin valgust olema ja mida kõike võiks istutada. Siin on nii ilus, aga see on esialgu vist ainult vaataja silmades :)

Lihtsalt püsikute peenraid ma rajama ei hakka, tahaks ikka kombineerida okaspuuvormide ja põõsastega. Nii mu pilk vilabki heinamaa peal vasakule ja paremale, et kuhu sobiks ja praegu on kaalumisel kaks ilmakaart :) See aga tähendab, et järgmisel kevadel hakkan jälle kaevama :D Võib-olla katan ette. Lisaks isekasvavatele petuuniatele, need mis tiigiturbast idanesid, avastasin ühes heinamaa nurgas kassitapu ja see on juba halb. Pilliroog tundub selle kõrval kuki-muki.


Aed on suur ja nii nagu vanastigi, ühe ala kaupa. Põhjanõlval tegin augustis veel istutusi, nüüd on seal lihtsalt õitsemise teine ring. Kui ma ümber istutasin, siis mina varsi tagasi ei lõiganud, see tundub mulle nagu topeltlaks. Varvas-adiantumi lõikasin küll  tagasi, sest ta oli lihtsalt nii suur ja vajus ära esimeste vihmadega, nüüd on juba mõnus roheline poisipea, kasvab. Mõnede taimede puhul ikka lõikan ka, kui on näha, et põdema hakkab.

Nädala sees on valget ja vaba aega kodus kaks tundi, viimati jagasin seda kivila ja kasesalga vahel - viimases asukohas sai veidi üle hämara ka veel olla. Mõnikord jõuan hommikul enne tööleminekut paar sibulikku vm maha panna, aga see on rohkem hädaabi, mulle meeldib süveneda ja kohal olla :)

Kivila on muidugi eraldi peatükk ja tänavu ma seda valmis ei saa, aga sellest pole ka midagi, omal ajal sai ka mitmes osas tehtud. Tsehhi stiili ma esialgu viljelema ei hakka, aga võimalus muidugi on.

Kõikse kehvem seis on tarbeaiaga. See on mul esialgu kahes kastis :) ja miinimumina

Koosseis: õunmünt, kuumaasikas, basiilik, longus lauk, tillikene, kuhtuvad kurgid ja kortsus piparmünt, rosmariin on ka. Lopsakas kraam.

Tarbeaia koha peal on meil praegu kaks hiiglalikku turbahunnikut. Kasvuhoone saabus ka, selle paneme lähiajal kokku. Parem sügisel kui kevadel. Nii tuleb marjapõõsad ajutisele pinnale istutada, nii et ega ma ei pääse sellest dzunglivärgist.

Mis minu jaoks uus nähtus - siin on suured udud. Olid kevadel ka ja nüüd, sügisel. Seda tüüpi nagu siilike-kus-sa-oled-udud.
Selle koha võiks vabalt udusaareks, uduriigiks, udutiigiks, uduaiaks vms nimetada.

Tiigis on hakanud veetase tõusma ja mets pole enam nii märg. KSJ on allika juures tublisti puhastustööd teinud, kõik need kännud ja tüved.

Lõkkega saime ka lõpuks ühele poole, terve suve pidi ootama, sest kes siis põua ajal tuld teeb.

ilus aeg onKommentaarid

 1. Täitsa august on küll, ainult ei kõik on ära õitsenud. Kukeharjad veel vaid. No muidugi suvelilled, kui neid on, elavad teist noorust - daaliad näiteks. Aga kannadele paistab, et aitab küll, õitsetud juba piisavalt. Mõni aasta nad ei jõua aga õide minnagi... on aasta!

  VastaKustuta
 2. Tegelikult on teil tore ja mõnus aeg, mis tost, et raske ja keeruline ja ma isegi ei kujuta ette kui ilusaks sa selle lõpuks kõik teed ja toimetad. Udud on sellel suvelõpul eriliselt võimsad ja nagu teada on, näitavad sooja oktoobri algust.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. mul nüüd siis oma uduennustused :)
   koht on ilus ja vägeva potensiaaliga, ma olen selle üle rõõmus.

   Kustuta
 3. Nii tore on sinu uue aia loomis/kasvamislugu lugeda. Jõudu, jaksu ja häid ideid ka edaspidiseks. :)

  VastaKustuta
 4. Jah, põnev on, paluks rohkem pilte, võid ju isegi talvel kajastada kuidas sügisel oli.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. mul pildid nii möödaminnes tehtud, proovin tasa teha ja talvel võtan otsad kokku küll

   Kustuta
 5. Pikemad ilmaprognoosid padusadu ja septembriuputust veel igatahes ei luba, saab põua tõttu seisma jäänud asju tagantjärele teha.
  Vägevalt ja tugevalt tegutsed!

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused