põhjanõlv. rajad

Ma olen ilmselt rohkem kivi-  kui puuaednik :) Mulle lihtsalt meeldib kivi kasutada kus võimalik ja juhtumisi on sattunud mu käe alla krundid, kus kive tuleb maa seest, pluss kingitud kivid. Kõikvõimalikud pinnasevormid meeldivad mulle ka, neid on lihtsam voogama panna kui tasapinnalist aeda. Viimase puhul kasutaksin ilmselt jälle kivi.
Kallakutel on muidugi omad miinused ja plussid. Neid tuleb kindlustada, et vesi pinnast ära ei uhuks, neid hooldades töötavad teatud lihasegrupid suurema pinge all ja liikumise rajad tuleb ka paika panna. Tänavu suvel olen palju mõelnud selle peale, et uus aed on nõks kõrgem tase ja Peedimäe aed oli nagu eelkool või nii :)

Puit aias on ka ütlemata mõnus materjal.

Põhjanõlva üks rada on kivine ja ma pole sellega veel rahul - vaja oleks rohkem lapikumaid ja soovitavalt suuremaid astmekive. KSJ on hea testija, kui kivi tema jala all liikuma hakkab, pean üle vaatama ja uuesti kindlustama. Raja pind hakkab kivistuma juba ja kase juurikad jõuavad siia ka, nii on see äärmiselt tüütu töö ja ma muudkui lükkan seda edasi. Masskülastusi õnneks pole, saan veel viilida.

Kui ma Peedimäel alustasin, siis sai aias kasutatud poolpehkinud puutüvesid, ma oletan, et need olid vanad saared või vahtrad. Neist oli palju abi, aga hiljem vahetasin nad turbapätside vastu välja.

KSJ tõi mulle mõned tammeoksad, mis pärinesid vana tamme küljest, mis oli pehkima hakanud. Seisid meil eesõues, et ehk läheb taris :)
Taipasin nad ära koorida ja sel suvel läkski neid vaja. Mul oli nimelt kinnisidee pakurada ka ära teha, sest pakke mööda on mõnus kõndida ja neil kükitades saab paremini pildistada ka. Ma ei raatsinud nii palju head kasvukohta raisata, et taimede vahele käigurada jätta. Plaan on neile külgedelt läheneda ja hooldamisel ulatub toimetama küll.

Olen Tartu Botaanikaaias käinud niisama jalutamas ja paar retke on sihtotstarbelised - kaljuaed ja nõlvade kindlustamine. Kellel on plaanis midagi sellist ette võtta, soovitan vaatama minna. Käisimegi KSJ-ga pakkude kasutamist vaatamas.

Püstised/pildil pikali tüved saavadki u sellise nurga alla. Küsimus on selles kui palju maa sisse panna. Nõlva täisraskust nad õnneks toetama ei pea, taimestik ja kase juured jms hoiab suurema osa kinni.

Algselt oli plaan asetada iga järgmine pakk servaga eelmise peale, aga kuna läbimõõt osutus selleks liiga väikeseks - alla tulla oli ebamugav, siis loobusin ja kaevasin nad maa sisse ja püüdsin neid asetada sellise kaldevaruga, et nad vajuksid õiges suunas.

Ühe paku tegime ka veidi lühemaks, ikka selle serva pärast, et ei peaks põlvetõstejooksu tegema, aga kuna maa sisse kaevates polnud sel enam tähtsust, siis teisi saagima ei hakanud. Materjali kokkuhoiu mõttes polnud see ka otstarbekas, madalama kõrgusega ei oleks neil selle kallaku peal vajalikku mõju.

Pakke me ei immutanud, nad olid juba jõudnud eelmise vihma-aasta jooksul piisavalt hukka minna. Pealegi polnud ka midagi käepärast. Otsustasin, et kestavad nagu kestavad, eks siis näis. Tamm peaks muidugi kauem vastu pidama.

Tulemusega jäin rahule, see rada mõlkus mul juba paar kuud meeles, seni ronisin üles alla veepangede ja taimepottidega, tüütu oli. Nõlva algusesse või lõppu -oleneb millisest punktist vaadata, teeme veel ühe trepp-raja, sedapuhku laiematest pakkudest ja siin tuleb kasutada veidi segu, sest laiemad pakud on seest kohe-kohe tühjaks kõdunemas. Mõnus kõndimine saab seal olema.

Üks tülin on muidugi veel. Kruusatee ääred tuleb umbrohuvabaks teha ja kuna rohida tundub lihtsam kui trimmerdada, siis kaevasin eile veel pisut teeäärt ka. Angervaks! Täna tuleks üle käia, hämaras silm suurt ei seletanud. Eks nende praeguste ilmadega ongi nii, et eluvaim taastub u õhtul kell kaheksa ja siis ei raatsi enam tuppa minna.

Mõneks ajaks tuleb siin alal nüüd paus. KSJ-l on vaja augupuurija ära teritada, siis saame tüvesid panema hakata, kiiret sellega praegu veel pole. Kui ilm läheb normaalseks, hakkan kivilat rajama.

Kommentaarid

 1. Nii toredad loomised. Ja imetlen ikka kui palju sa jõuad-suudad ja hea et tervis vastu peab. Mõnusaid olemistegemisi.

  VastaKustuta
 2. Mul on raske ette kujutada, kuidas Sul küll õnnestub sellises suves ja kuumuses neid rajamisi ja ümberkolimisi teha. Aga südamest loodan, et kõik õnnestub! ;)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Meeleheide on üle läinud.Vahepeal lootsin jahedamatele aegadele, aga paistab, et neid ei tule. Jõudnud olen väga vähe, aga samas, mis ümber istutatud, see elus. Kui tood põuast ära ja istutad ja kastad, siis on ikka väga suur rõõm neid toibumas näha ja kasvamas ka. Rajamine läheb vaevaliselt selle kuumaga.

   Kustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused