aia rajamine, ruumid

Veidi keeruline on tagantjärele postitusi teha, sest kõik on sulandunud. Esimesest hetkest tekkis aia masterplan ja vaikimisi olen seda järginud ja seda on täiendanud KSJ ja meie õhtused, hommikused ja mis hetkel iganes toimunud arutelud. KSJ teeb kõike suuremalt kui mina oskaks ette kujutada ja see lisab meie aiale hoopis teised mõõtmed.


Ma olen alati tahtnud aiatuba ja nüüd on see omal moel olemas, õigupoolest on neid ruume rohkemgi. Seinad on mõneti hõredad, aga neid saab ka tihedamaks muuta.

14.aprill 2018

22.mai 2018
13.06.2018
17.06.2018

Siinsed maastikud on suure potensiaaliga, siin on kõike - metsariba kuuskede ja lehtpuudega -  segamets, kaks veesilma, üks metsas, teine krundil. Võsa, millest saab parki rajada kui pajud välja võtta. On muhkusid ja lohkusid ja heinamaa ja kaks arvestatava kõrgusega põhjapoolset nõlva, kuhu ulatub hommikupäike ja veidi lõunapäikest ka. On liivasemat pinda, turvasemat pinda, saviseid kohti. Pmst saaks rajada rabaaia, sest selleks on ka tingimused olemas. Seda plaani mul veel ei ole, aga võimalus ju jääb. Ruumi on tarbeaia tarvis ja sauna jaoks ka. Ahjaa, kivila tarbeks ka.

ja siis meil on allikas, mille vesi on puhas, külm ja joogikõlbulik. KSJ pani allikasse kaevurakke ja vesi koguneb sinna ja siis voolab üle ääre. Teisel hommikul pärast seda kui KSJ oli rassinud, läksin allikale ja vesi oli nii selge. KSJ leidis kitsejäljed, mis neil nüüd viga, oma joogiküna :)
Rakke ümber paneme veel savi, sest praegu on seal valdavalt turvas ja siis kive, see saab ilus olema.
Kui tiigile tekib õietolmu kord, siis on näha kuidas allikavesi tiiki valgub - lehvikuna.

Allika ümbruse puhastasime alguses naksutajaga (suur oksalõikaja), ma tahtsin näha, mis sealt välja tuleb - toomingavõsa oli.

Siis hakkasime suure toomingaga tegelema - Peedimäel kujundasin ühest toomingast päris ilusa võraga puu, võsud võtsin kaks korda aastas ära. Siin aga oli ta aga viietüveline, viltu vajunud ja võistles vana männiga. Jätsime esialgu alles, aga hilisema kopatöö käigus lasin ikkagi maha võtta.

Kui kõik mudru oli ära võetud, siis tuli välja ka allika kohal kasvav pihlakas. Pisut kiitsakas ja põõsastunud, aga küll ta kosub nüüd kui valgust on rohkem. Meil on vaja tema juurtele tuge anda, sestap ka see savi sinna.

Maikuu läks kolimise, koristamise ja kahe aia vahel voorimisele. See on lihtsalt hämmastav, kuidas asjad ära kaovad ja siis välja ilmuvad. Pool päeva siin, pool seal. Tüüpiline olukord oli see, et mul sõbrad külas, mina ise Peedimäel.

Tondilossis alustasin kaevamist, aga kamar oli ikka jõhker :)  Ma olin selle juba jõudnud unustada, kui ränk on savimaa puhastamine. Sellest on tubli 5 aastat möödas juba kui sellises mahus rassida tuleb. Füüsiliselt raske, eksole :) Kuumus + vrk 1m2 puhastamiseks läks tund nagu niuhti. Ma korjasin hoolikalt juurikad välja, aga päris puhas see plats siiski pole, sest hiljem kui vihmad tulid, hakkasid ka üksikud hakatised end näitama. Jahedama ilmaga oleks nad juba varem väljas olnud. Mürke  pole ma umbrohu hävitamiseks kasutanud ja ei kavatse ka. Vaipasid ja musta kilet laotasin alguses küll hoolega. Seda hindasid kõrgelt sipelgad, mutid, hiired.

Mais oli mul paar nädalat puhkust ja mõtlesin õõvastusega, et nüüd peab Peedimäel niitma ka hakkama, ikka käsiniidukiga, seda ma pikalt ei jaksanud, niitsin siis, kui enam vaadata ei kannatanud, õnneks tuli laps appi, millalgi :) Võilillede aeg möödus kuidagi valutult ? :P Oh muidugi said nad end külvata igale poole. Mõnes kohas, kus maa vaesem, ajasin rajad sisse, sääl rohkem vaja polnudki.

Peedimäel oli juba selle poolest kergem, et mu varasem panus kandis - aed umbrohtus väga aeglaselt, kuigi jah, kivila pole mul viimaste aastate jooksul nii klanimata olnudki.
Kõige valusam on muidugi taimede kolimine põuasel suvel ja auklikud vaated, mis maha jäävad, mille silumiseks on vaja vihma ja õhtuid ja hommikuid.

aga kõigest ikka järgemööda ...

sestap
järgneb ...

Kommentaarid

  1. Kui lugeda, siis tundub kõik kulgevat kui üks lõbus mäng aga ma ju tean, et tegelikult...Jaksu teile, su tempot ja indu teades on tulemused kiired tulema ja kui veel kahekesi, siis seda enam

    VastaKustuta
  2. Ilusat jätkuvat edukat aiaehitamist, lugesin põnevusega. :)

    VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused