väikesed suured rõõmud. aiahooaeg 2017

Noore aia väikesed rõõmud on suured. Eriti hellikute puhul. 2013.a. istutatud karoliina haleesia  õitses esimest korda ja nagu teada ühest maikuisest postitusest, oleksin ma selle peaaegu maha maganud. :)

Karoliina haleesia, (Carolina halesia), inglise keeles tuntud kui karoliina hõbekell(uke) ? on looduslikult levinud USA-s. 

Iluaianduses on Ühendkuningriikides tunnustatud 2015.a. Carolina silverbell Vestita Group sünonüümiga Carolina monticola var vestita.   RHS-i auhinnaga AGM (Award of Garden Merit). 

Õigupoolest peaksin endale selgeks tegema, kas C.monticola on sünonüüm või on tegemist teise liigiga. TÜ ETAndmebaas igatahes sellist sünonüümi ei anna, ingliskeelsetes allikates on asi veidi segasem. Olgu sellega kuidas on, haleesiat iseloomustatakse kui suhteliselt kiirekasvulist, meie oludes enamasti ümara võraga kõrget põõsast või madalat  heitlehist puud. Kiirekasvulisuse suhtes ma siiski kahtlen, paju tempot ta igatahes ei harrasta, kuigi iga aastaga on lisandunud u 25-35 cm . Kits käis ka maitsemas enne kui märkasin kaitsevõrgu ümber panna. 
Haleesia kuulub stüüraksiliste (Styracaceae) sugukonda. Lehed eliptilised, kuni 10 cm pikad ja 8 cm laiad, sügisvärvus kollane. Minu aias on lehed langetanud pärast südajat aktiniidiat, suhteliselt varakult.


Kellukjad ca 2 cm pikkused lihtõied on valged või kollakasroosad, katavad tihedalt ümber võrse ja paiknevad väikesearvulistes kimpudes. Õitseb enne lehtimist või koos lehtede tärkamisega. Neljatiivulised pähklitaolised viljad on 35-40 mm pikad. Z 6


Õigupoolest meenutab haleesia veidi kirssi. Koor viskab kohati kirsiokstele omast kergelt hõbedast halli. Nii et ma ei imesta, kui keegi selle madala kirsi pähe ostnud on :) 

Ma loodan, et saan kunagi näha ka õierikkamat kevadet, sest kui õied saavutavad puhkedes õige suuruse on see ikka väga ilus vaatepilt.Karoliina haleesia õhtuvalguses


Mina nimetaks ta kellukapuuks :) 

Kevadeks on broneeritud Halesia monticola.


Kommentaarid

Postita kommentaar

Populaarsed postitused