enne lund ja lörtsi, hardunud hommikud

Esimesed külmakraadid löövad õhu puhtaks, kargeks, selgeks. Õhtul õues tunned, kuidas külm süveneb. Vaatamata varasemale soojale pole suuri tuuli olnud. Korraks pühkis üle Eesti ja külvas kuidas kusagil - kelles hirmu, kelles imetlust. Nädalajagu päevi möödas, on see juba unustet.
Tuuled on teist sügist lükkunud oktoobri lõppu ja novembrisse.
Külm tegi toredaid mustreid ja valge härmatis lõi aias korraks värvid eriliselt särama. Ma olen muidugi vaimustet. Just see esimene vaikuse hommik muudab minu ka selgeks ja klaariks. Selle hommiku esimesed tunnid pühendan ma koristamisele, suhverdan seemnekastis ja korrastan muud mudru.
Õues aga oli nii.
Nüüd on mul isegi veidi kahju, et ma saba-võrdhamba tagasi lõikasin, sest kuigi ta on mul juba paar sügist olnud, pole ma seni veel tabanud seda hetke, kui ta külmaga kohtub. Sel sügisel nägin siis ära, fantastiline vaatepilt!


 Kaugelt vaatasin, et mis seen!Epimeediumitel on tänavu rohkem punast, külma hilisem tulemine on neile lisaaega andnud.

Pika sügise üle oli hea meel, sest erinevalt eelmisest aastast vajus pinnas paika ja külm ei kergitanud kedagi.

Lumeroosideta ei kujuta oma aeda enam ettegi. Sõltumata aastaajast ilusad. (ok üks lühike periood on, kui nad nirakad välja näevad)


'Victoria' peaaegu must-valge roheline. Külma tulek näitas selgelt ära, kus aias soojem, kus külmem. Lohuaia sõnajalad kustusid varem kui Linnuka sõnajalad, sellegi poolest oli nende minek ilus.ja siis kollane-punane-valge ja tardunud rohelist


Kui vahtralehed jääkski nii kohevaks, mis siis viga oleks :) Üks koti täis kuivanud lehti on tallele küll pandud.


Viimased südaja lursiku seemned noppisin väga ettevaatlikult ümbrikusse. Nii põnev, nii põnev :)


'Lilafeed' selliste toonidega polegi ma varem näinud. 'Rubinkrone' nt jäigi roheliseks.


'Purple Pixie', ka suureõielise epimeediumi sort.


Epimeedium 'Korin'

tähkjas epimeedium 'Wudang Star' jäi õitsemisega hilja peale, külmadeks oli siiski lõpetanud.
Hübriidid nagu 'Chocolatte' ja 'Domino' õitega


'Bicolor' üllatas mind tänavu sellega, et jäi om kõrguselt alla 'Korinile', aga sügisel värvus kenasti.


Igihaljad näitasid mõningaid stressi märke, aga õnneks mitte väga palju.

Heitlehiste epimeediumite puhul sõltub nii õitsemine kui sügisvärvide tekkimine valgusoludest. Poolvarjus on nad värvikamad ja õiterohkemad. Käisin Tartu Botaanikaaias jalutamas ja seal oli nt sordil 'Black Sea' kirjanduses lubatud lehtede vaskne varjund märksa selgemalt näha kui minu Linnukas kasvaval taimel.

Transilvaania sinilill tekitas oktoobris ühe õie, pildi väristasin veidi uduseks, aga värvikombinatsioon on ilus.Sügisostud Kristiinest. Talvitamise katsetused ja lihtsalt mis näppu jäi.


transilvaania sinilillest paremaleEile öösel, täna hommikul? tuli maha esimene lumi. Liikluses muidugi ootamatult nagu alati. :)

Kommentaarid

  1. Härmapildid on ikka nii ilusad :9 võrdhambaga käitusin minagi sinu moodi. Järgmine aasta targem kui muidugi meeles on targem olla :D

    VastaKustuta
  2. Härma-ja esimese lume aeg on imeilusad. Aed ja hing saavad puhtaks

    VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused