vaikiva trolli päev

Pühapäevane päevasoe oli nagu kingitus. Varahommiku magasin maha ja siis rullisin end aeglaselt aeda.
Linnuka taimedel on tänavu olnud väga hea suvi. Selgeid sügisvärve veel pole, isegi hookeri kuutõverohi on sama roheline kui juulis, pole veel mulla sisse ära kadunud.
Niipea aga kui puude oksi vähemaks võtta ja valgust juurde tekib, nii hakkavad naadid külgedelt trügima.

Eile oli mul vaja jugapuule istutusauk teha ja selleks mõned lumeroosid ümber kolida. Nende kätte saamine oli suhteliselt vaevarikas, puude juured, narmasjuured jm veidi kopsakamad. Multsin aeg-ajalt, aga ega palju ei saa ka. Hilissügisest lehti enam ära ei korja, jäävad kevadeni väetiseks ja katteks. Lepalehed haihtuvad ju üsna kohe, vahtralehed ilma purustamata mitte. Mullu jätsin lehed nii nagu olid ja hiliskevadel koristasin ära.

Kooslused on tihedad, samas ükski pole hakanud naabreid välja sööma. Kopsurohi, mis põdes saunaväljal, on siin lõpuks ometi ilusaks muutunud. Tõsi küll, eriti ei õitse, aga ta ongi valitud oma lehtede pärast. Sieboldi metspipar ja nimetu kivirik, kes muide õitses tänavu rikkalikult.

Sõnajalad. Igihaljastele sõnajalgadele oli tänavune tulemine veidi vaevalisem, suvehaljad edenesid hästi.


Disporum flavens õitses nii märkamatult ära, et magasin selle maha. Eile just uurisin, et huvitav, millised tema seemned on.
Pärnvahtra olen veidi käest lasknud, ma peaks tegelikult paarist harust loobuma, aga pole raatsinud kääridega kallale minna.

Harilik jugapuu on katsetus ja kui sellega peaks nihu minema, siis KSJ akna alla kasvab Hiiumaalt toodud jugapuu, eks ma saan sealt mõne pistiku teha.

Järvseljalt tellisin paar värd-jugapuu sorti ka, okaspuid veel mahub. Kivilasse mitte eriti, aga mujale küll.

Mitmevärviline epimeedium 'Black Sea' on hinnatud oma sügisvärvi pärast. Muul ajal on ta nahkjad lehed suured ja rohelised ja nagu läigiks kergelt. Tegemist ei ole igihalja epimeediumiga, aga petaks nagu ära küll. Tema võttis aasta kohanemiseks ja tänavu kolmandal aastal on juba arvestatava suurusega. Ilmselt peaksin ühe tutsaka veidi päikselisematesse oludesse kolima, et seda sügisvärvi ka näha saaks. :)

Linnukaga on veel selline tore lugu, et on veidi nähtamatu :) Kui tulla lohuaia poolt, siis tõmbab kivila tähelepanu ära ja kui tulla (puude) väravast ehk põllu poolt, siis tõmbab jälle kivila pilgu endale.
Nii nad kasvavadki seal linnukas nagu Toscana aias. Ma olin täiesti unustanud, et kevadel leidsin linnuka lääneküljest ühe epimeediumi isekülvi ja torkasin suvel vardakese juurde, et ma välja ei rohiks vms. Hästi tehtud! Esmaspäeval kohtasingi teda uuesti, suve jooksul oli kenasti sirgunud, täiesti arvestatav noortaim. Õitsemist pole ilmselt kahe lähiaasta jooksul oodata, aga juba on asjalik.

Külma eest kaitstud kohad on juba loetud. Siinse kasvukoha puhul loeb see, kui palju tuuled ligi pääsevad. See vahtra seemik on tubli kolm aastat vastu pidanud ja ma loodan, et kui saabub ka külm talv, siis ehk päris maani ei külmu.


See on minu lemmikkoht algusest peale, siin on avarust isegi kui võsa kasvab. Olen veidi juurde pannud ja veidi vähemaks võtnud ja tulemus on hea.
Kommentaarid

 1. No sul on juba ikka väga ilus! Ehk järgmisel aastal pääsen piiluma.

  VastaKustuta
 2. Mõnus, võiks arvata, et Peedimäe asub keset metsa :)sedavõrd hästi on välja kukkunud :)

  VastaKustuta
 3. Linnukas on suurepärane, ehk kõige ilusam koht teiste ilusate hulgas. Imekaunis salaaed :)

  VastaKustuta
 4. Paari viimase suvega on puud metsiku rutuga kasvanud. Sul on seal päris mitu ülimalt mõnusat ja huvitavat kohta. Lohuaed on ka väga nunnu.

  VastaKustuta
 5. Jaa... see varju värk on ikka põnev. Mind köidab ka (kõige muu seas). Tegin ka maja ette natuke uut varjupeenart, sisse brunneraid ja kopsurohtusid ja mõned hostad ja varjukõrrelisi. Lisama peab veel metspipart ja võib-olla ka varjukivirikku. Õied on siin boonuseks, kuid põhimõju on lehe vormil, värvil ja tekstuuril.

  VastaKustuta
 6. jah siin toimetades mõtlen ikka esimeste päevade peale kui siin uitasin ja olin nii vaimustet, milliseid võimalusi mõni küngas pakkuda võib :)

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused