XIV Eestimaa Aianduspäevad Ellamaal

Mõned tavad kujunevad eriliselt mõnusaks nagu nt Ellamaa Aianduspäevad, mis toimuvad reeglina augusti kolmandal nädalavahetusel. Sedapuhku reedel ja laupäeval.
Ma olen väga tänulik, et saan osaleda, ilma selle ürituseta augustit ette ei kujutagi. Tänavu oli see minu jaoks viies kord koos Järvselja tiimiga osaleda.

Nurga puukooli arboreetum ja juurde rajatud alad, see vahelduv rütm avaruse ja heas mõttes sopilisuse vahel mõjub kummastavalt tervendavalt. Uute alade juures uurid kooslusi, vanas osas, suurte puude all valdab selline rahu nagu oleks kaugelt kodumetsa jõudnud. Igal aastal tabab see mind uuesti.

Sel aastal oli eriti tore see, et KSJ tegi Hiiumaale sõites väikese põike ja ma sain temaga seda kõike jagada. Tamm-di-damm :) Me ei jõudnud küll täispikka tuuri teha, sest päevavalgus sai otsa, aga aimu ta sai.Kõik need aastad on ilm meid soosinud, sest jah ikka hoovihmatab, aga läbinisti sombust ilma pole selle viie aasta jooksul olnud, ikka tuleb päike välja. Laupäeval pesti meid paar korda põhjalikumalt, aga paljajalu ringi käies tundsid, et maa oli soe. Laupäeva hommik algas küll sombuselt, aga puhus klaariks.


Kes nüüd aastaid pole aianduspäevi külastanud - viimased kaks suve on suurem osa nö külalismüüjatest paigutet puukoolist üle tee parkimisplatsile. Sama plats, kus tagapool on puude põld ja kasvuhooned ja praktikantide maja.
Parkimisplatsi aia äärde on rajatud peenar, mis ulatub .... kaugele.


Mina muidugi pildistasin sedapuhku meie müügiplatsi lähedal asuvat ala põhjalikumalt. Kui eelmisel suvel või oli see üleeelmisel :) märkasin aedhortensia 'Great Star'i uhkeid suuri õisikuid, siis sel aastal oli kaks teist staari - 'Magical Fire' ja 'Magical Flame'. Neist esimest oli võimalik ka osta.


Aedhortensiat võib olla palju kui ruumi on, nad on suve teise poole õitsejad ja neid võib kasutada nii grupi kui soolotaimena. Nurgal on nad hästi paigutet, okaspuude taustal pääseb nende ilu löögile. Minu eelistused on seni olnud valgeõielised, aga tasapisi hakkavad punased ka tinistama. Ruumi mul nende jaoks on.  Pilt pole just kõige õnnestunum, aga abiks ikka. :)

Korea nulu sorte on mul aias ainult kolm tuntumat - 'Nana', 'Silberlocke', 'Green Carpet'. Viimane ongi just ostetud Nurga Puukooli nulu pärast. Kui ma seda esimest korda seal müügiplatsi äärel laiumas nägin, siis pidin ma ta oma aeda ka ostma ja istutama, nende taim kasvas nagu unistus :).
Tänavu vaatasin, et 'Icebreaker'näeb ka väga ilus välja. Eks ma tuhnin oma okaspuude entsüklopeedias ka. 'Picolo' on nt minu valikust välja jäänud just sealse iseloomustuse pärast. Niisiis 'Icebreaker'.

Muidugi poleks mul midagi selle vastu kui ma saaks kogu selle äärepeenra in corpore oma aeda teleporteerida. Kui tee ääres oli rohkem püsikutega, siis tagapool on okaspuud kombineeritud lehtpuude ja põõsastega. Pihlakatega nt.
Tagasi tulles alguse juurde.
Kivimündi udu ei pääseks nii löögile kui tal ei oleks seda rahulikku okaspuude tausta. Muidugi kõrrelised.

Iga kord kui ma Nurgalt tulen, tunnen, et mul on aias liiga vähe okaspuid :) Rohkem tahaks.


Nojah ja maad tahaks ka juurde, parki tahaks rajada. :) Siit leiaks materjali küll ;)

Üht-teist on juba kasvama pandud. Taimetittede ala on mu lemmik. Suured üleval ja väikesed all. Vaatad neid puulapsi ja kujutled kui ilusad puud neist kasvavad.


Muidu olid meil tegusad päevad. Avamine on küll enamasti 11 või 12, et kaugelttulnud osalistele anda aega sättimiseks jne. Tegelikult on esimesed ostjad kohal kohe kui me kaupa maha võtma hakkame. Siin on ka oma süsteem, alati on korraldajapoolsed abilised kohal ja taimekastid saavad nibin-nabin maha laotud. Aiapäevade juures on muudki, mida tasuks teistel õppida.
Esimesed külastajad teavad enamasti mida nad tahavad ja enamasti tahavad nad ka Järvselja perenaisega paar sõna juttu puhuda. Mis on igati tore, aga mind tabab vahel kerge paanika, kas ma oskan vastata kõigile küsimustele, mida esitavad need, kes ka kaupa takseerivad ja vestlusjärjekorras on.  Siis tahaks korraks naabrite juurde silgata, et mis neil tänavu põnevat ja ausalt öeldes esimene kella vaatamine on kusagil kolme paiku. Sinnani on kõik kokku nagu 1 hetk.


Üldiselt ei ole hea toon oma klientidest rääkida, aga siin võin erandi teha, sest meid külastasid uudishimulikud, rõõmsad ja muidu toredad inimesed. Mitte ühtegi torisejat!  Pluss kõik mu sõbrad, kellega sai emmelda ja juttu puhuda ja taimi valida jne jne. Mõni külastaja teeb eriti rõõmsaks, nt kui ta leiab selle okaspuu, mida ta igatsenud on juba ammu. See on taimeaia töö üks mõnusamaid hetki - saada osa teise rõõmust.

Eraldi tuleb aga rääkida Saaremaa Kodukandi rahvast. Saarlased käivad igal aastal ja neid on alati nii tore näha. Muhedad ja rõõmsad. Ma kohe ootan neid.Sel suvel sai degusteerida käsitööveine, mis olid uskumatult head, tegelikult ka. Siis pakuti veel "Toscana" kala, nähtamatu kala, eksole.  Tegelikult oli täiesti kala mis kala, aga meie ei märganud terve päeva, et seal kalamüük oli. Paistsid meile küll ühed valged kastid, kõik reas ja netid. Õhtul siis naerdi meie üle südamest. Nojah, kiire päev oli, ju siis jagus silmi ainult veini degusteerimiseks samas kõrval. :D

Äärepealt oleksin end viktoriinile möllinud, aga siis lõin põnnama, mõtlesin, et õpin ühe aasta veel. :)Küsimusi tahaks küll näha. Arvestus käis kahes kategoorias - profid ja khm, mitteprofid. Auhinnad muide on motiveerivad, esimene koht saab valida puukooli taimede hulgast, teine koht saab valida tuntud  taimeaia taimede hulgast ja kolmas koht ... ? Ma ei teagi. Siinkohal tervitused II koha võitnutele, neile noortele, kes elavad mändide all. :)

Muidugi veel loengute osa ja jalutuskäigud oma ala proffidega arboreetumis. Käbimuuseum ja teokarbi näitus.

Koju tulin kahe uue korea nulu sordiga ja siis oli mul hädasti elupuid vaja ja ühte roosi ja paar hortensiat ja jaapani naistenõgest ja nii see läheb eksole. Minu meelest jättis meie autojuht kojusõidul umbes sadakond kilomeetrit vahele, sest me jõudsime nii vara koju :)  Nii palju kui minu silm seletas oli õu vihmane ja murulaadne hein oli jõudsalt kasvanud. Raporteerisin KSJ-le Hiiumaale, et olen koju jõudnud ja siis kobisin õnneliku ja väsinuna magama. Hommik ja istutamine, üks mõnusamaid kombinatsioone.

Aiapäevad tulevad ka järgmisel aastal, aga sinna on palju aega. Minu soovitus on - võtke aeg maha ja minge tehke üks arboreetumi tuur, see kõik on teie kulutatud aega väärt.

Aitäh Järvselja tiimile ja aitäh korraldajatele!

Kommentaarid

 1. Pehterite perele tuleb au anda nii puukooli kui arboreetumi ning nende nii oodatud aiapäevade eest. Ja Järvselja tiimile, kes alati platsis on, samuti.
  Ilus ja inspireeriv on seal tõesti.

  VastaKustuta
 2. jah, järgmistele tuleb minna, ei mingit äranihverdamist enam :)

  VastaKustuta
 3. Sellise reklaami peale olen ma järgmine aasta nagu viis kopikat kohal :D

  VastaKustuta
 4. Sellist ettevõtmist pole kahju reklaamida, ma sarnast ei teagi. :) jah, piknikukorv kaasa ja nautima :) Tegelikult saab kohapeal ka süüa.

  VastaKustuta
 5. Nii armas oli kohtuda!

  VastaKustuta
 6. Mul jäi seekord käimata, kuid Flame ja Fire jäid juba eelmine aasta teravalt silma ning äsja said ka mõlemad soetatud! Tamm-ti-damm! ;)

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused