augustisadu

Vihmapäevad. Mul oli küll seda vett vaja ja loodan, et järgmiste päevadega veel kõik see kogus ära ei aura. Istutamise järg on jõudnud mulluste pojengide ja põõsasteni. Mul on selleks otstarbeks eraldi komposti varutud, et oleks mida istutusauku panna.

Sadas vahelduvalt reedest pühapäevani, tõenäoliselt sajab täna ka veel. Hoovihmad ja sadu on kohati tugev. Oli küll. Laupäeva õhtupoolikul läks juba nii tihedaks, et tuli kolmed paarid aiatunkesid kuivama panna, aga kuna vihmade vahel oli nii soe, siis ei viitsinud ma kummiülikonda ka selga ajada. Lõpuks tegelesin kasvuhoones tomatite ja kurkidega. Esimese tomati sain juuli III nädalal ja sealt edasi on neid tasapisi värvunud. Kurki oleme ka juba mitmed setmed purgid hapendanud.

Pühapäeva esimeses pooles vaatasin naljaviluks kella, et kui pikad sajuvahed on? U 45 minutit oli ja siis siras päike nii, et soe,soe suisa palav.
Laupäeva hilisõhtul kolisin potitaimed varju alla, et aitab küll, pole just veetaimedega tegemist. Põõsalabori lagi laseb ju läbi ;) Kütsin vahelduseks maja ja mõne sajuga sain tervelt neli padjapüüri triigitud :)
Neljapäeval käisime Juhanis ja täiendasin oma mündikogu (nt roheline münt, valge münt ja siis mingi kräsuline? münt) ja ostsin endale ja lapsele lavendlit ja kaks kanada roosi. P.S. Huvitav, kuidas nad neid münte teevad? Reede õhtul sain Idat musitada :D Tited on niiii ilusad ja niiii targad. :P
Pühapäev oli minu ja ma nautisin kogu seda vett ja päikest. Õunapuualune sai peaaegu puhtaks, istutasin sealt ümber mõned aedhortensiad, nimetud ja nimega. oma kohale sai Tagatalust saadud kibuvitsad, plaanisin külvatud punase kase ka ära istutada, aga ei jõudnud. Rohisin, võtsin veidi küüslauku üles, sest see jäi ette. Tegin puhtaks palgipeenra  e mündipeenra jupi. Sõnaga - tegelesin nende kohtadega, mis vahepeal olid ära kivistunud. See on ikka väga mõnus.

Eelmisel nädalal murdus õunte raskuse all  vana `Martsipani`haru. Täiesti tuulevaiksel ja selgel õhtul. Mul on nii kahju, aga need suured puud on väga vanad ja kõrged, jahe suvi on õunad puus hoidnud ja küllap sai neid liiga palju. Tänavu on nad kõik lookas. Ma tean, et õunapuid on võimalik lõigata ka nii, et kannaks igal aastal mõistlikult, aga nii vanade puude puhul seda enam ette ei võta. Pärast esimeste kuivanud okste välja lõikamist pole me neid rohkem lõiganud ka. Torm on ühe päris ära viinud ja teisest poole.  Alles on kolm suurt ja kolm poolelus vanakest ja siis veidra kujuga  `Antonovka`.Muidugi olen istutanud kaks noort puud ja võib-olla istutan ühe veel, aga mitte rohkem.

Kaks suve tagasi istutasin aedhortensiate valgeõielised sordid kuuskede juurde kallaku peale. Seal on niiskust ja tuulevarju. Nüüd vaatan, et ilmselt on seal liiga külm maa, vanasti oli seal ju vesi, tuleb nad ikkagi ära tuua ja panna roosaõielistele seltsiks. Hortensiad õunapuude juures on tänavu nii vägevad, et see saab väga ilus vaade olema. Hea koht neile.


Pühapäeva õhtul võtsin fotoka, et lähen pildistan oma lemmikuid, sügisene emajuur on juba nädalajagu õisi näidanud. See lõppes muidugi pikema ülevaatusega, et kuidas neil kõigil siin läheb ja siis oli juba päris hämar.

Ürdid ja laugud ja lavendlid. Seda kohta on nii mõnus harida, lõhnapilv on alati üleval.

Mõtlen just, et peaks oma mündikogule mõne nurga eraldama, nüüd sai põhjakülg igihalist puhtaks tehtud. palgipeenras kasvataks pigem maasikaid. Mõtlen veel.

Fotodelt on näha, kuidas pilved tormasid, valgus muutus kogu aeg. Sügisene emajuur on kivilas kõige ilusam. Mul on mõned taimed ka lohuaia nõlva peal, aga kivilas on ta suur ja lopsakas. Kõige alumises reas ka muidugi, ülalt jõuab vesi alati temani ja päikest saab ka parajalt.Mertensia õitseb! Kuidagi väga selge värvi ja olemisega taim. Ilmselt ka väga maitsev, sest pool söödi ära juba juulis.Armastan augustit, kõik on nii külluslik ja tänavu saan veel hiliseid maasikaid süüa. Tammdididamm


Nime tagasi saanud päevaliilia: `Double River Wye`


Kommentaarid

 1. Sul on õigus- nad ongi niiii ilusad ja targad:)

  VastaKustuta
 2. Sadu oli väga vaja. Puud lausa ägisesid suurest mõnust selle sügavkastmise peale.
  Sügisene emajuur on kivide vahel kaunis, mullal vajub ta inetusti lösakile
  On jah, on jah nii ilusad ja nii targad :)

  VastaKustuta
 3. Meil murdus eelmisel all üks vana saagi all lookas õunapuuoks. Õunad olid siiski juba piisavalt suured, et sai marmelaadiks teha, 20. juuli ütles silt purgi peal. Mis näitab, kui niru tänavune suvi on, sest samal kuupäeval olid sel õunapuul alles mingid kirsisuurused jubinad.

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused