juulitaja
Juuuuliiii. Mitte see igavene ja pleekinud, vaid roheline ja lopsakas ja külluslik. Vist on nii, et kui sajab, siis tundub kõigile, et on juba igaviku sadanud. Kuhu need veed on läinud, mina ei tea. Tiik on küll tühjaks vajunud eks siis nüüd täidetaksegi.

Mul oli vaja ümberistutusi teha ja nädalaprognoosi uurides tundus soodne aeg olevat. Mõned puuhakatised on põõsalaboris nii pikalt oma kohta oodanud, et esimene kohtumine suure päikesega võib põletada. Kevadel ei olnud mul selleks lihtsalt aega. Paigutasin ümber ka mõned vanad epimeediumid, kes saavad päikselisemates oludes ka hakkama ja endiselt tassin läänekast püsikuid laiali. Kui sellised tööd edasi lükata, siis on teada värk - ilm muutub ja siis ei istuta midagi.

Kobarpead tiigi kaldal. Piiskenelasega on selline huvitav lugu, et siin päikselisemas kohas on ta ka kõrge ja ilus, aga varred on silmnähtavalt punakad (päike), linnukas kasvab üks taim varjus ja tema on täiesti roheline.
Eelmisel kevadel kahtlesin korraks, et kas piiskenelas kobarpeale mitte alla ei jää, et istutaks ümber, aga ei  väga hästi saab hakkama. Kobarpeal läheb veidi rohkem aega oma mõõtmete saavutamiseks.
Tiigikalda veepiir, mis kevadel on ülikõrge on nüüd meeter allpool ja umbrohus. Seal ma väga ei sahmigi, loodan KSJ-i trimmeri peale.
 Suumiga:

`Pink Profusion`lohuaias.
Lohuaed. Kurerehade aeg. Tore kurereha, Geranium x magnificum `Rosemoor` Ma olen teda igale poole jaganud, istutanud ja nüüd on mõned müügis ka. Kurereha, kes ei viska pikali ja on ilus ka pärast õitsemist ning sügisvärv on tal ka võrratu. Kõrgekasvuline, rikkalik õitseja.  Igal suvel kiidan :)

Aas-kurereha `Splish Splash` kuulub ka kõrgekasvuliste hulka ja õitsemise ajal püsib püsti ka. Õisi on mõnevõrra vähem kui toredal kurerehal ja pärast õitsemist on veidi räsitud. Olen tagasi lõiganud.

Aas-kurereha `Dark Reiter`istutasin algselt  ääristaimena astilbede ette. Nüüd paneb see mind muigama.  Tärkab varakult ja on algusest peale ilus. Eelmisel aastal lasin tal külvata ja nüüd on lapsukesi nii siin kui seal. Väga efektne kurereha, tulles on tume ja oma lehtede värvi naljalt ei mineta. Võib-olla peakski teda koos `Splish Splashiga`kõrvuti panema, see oleks uhke kombinatsioon. Lõikan tagasi, siis uuendab oma lehestikku. Kõrge, 45-50 cm. Massistutusena saaks huvitavaid kombinatsioone nt salveide vm mudruga.

 Fotogeeniline ;)
Taustaks on mõistagi suureõieline tõnnike. vahepeal puksisin ta aiast välja, siis tõin alandlikult tagasi. Mulle meeldib tema lehestik. Õitsemine on ka uhke, aga siis on ta mõnda aega niru, lehetu.

Lohuaia ääristaim. Nojah, tänavu on nii, et minu nn ääristaimed on suured nagu loomad ja väiksemad peekerlilled ja kassisabad on pehmelt öeldes peidus. Villase nõianõgese liigi jagasin ära, sest ma ei viitsi teda tagasi lõigata. Asemel panin sordi, mis peaks olema väike, madal, malbe ja niru õitseja. Tänavu siis kasvatati sellised mõõtmed, et ... ma ei teadnudki, et tellise ja savi segu nii hea kasvupind on :) Tegelikult olen ikka väga rõõmus nende üle.

 Peekerlilled, penstemonid. Mõnel taimel on ikka väga mõnus ladinakeelne nimi. Penstemon toob mu silme ette pöialiisid ja muud olevused. Selline tore seos tekib.
Laiuv peekerlill, kimalaste lemmik.

habe-peekerlill

Laupäeval piserdas nõrka vihma, isegi riided ei saanud märjaks. Vedasin taimelapsed juba päev varem katuse alla, leotamine küll juurdumist ei soodusta. Jagamisele läks `Hina Matsuri`üks õiterohke ja ümara olemisega epimeedium. See ongi veepanges sulistamise töö, muidu tundub see juurepalli jagamine ikka väga suur lõhkumine.

Potistasin ka Disporum sessile `Variegata`t ja hariliku pärljala sorti `Nana`. Ikka Võhma Juurika tarvis.
Minu ettekujutus ideaalilähedasest taimeplatsist on veel hüplik ja eks fantaasial võib lasta lennata. Kui taimeaedades ja puukoolides käin, siis hoian silmad lahti. Nii palju on asjaolusid, millega peab arvestama. Nt potid on meil mustad ja päike kütab need kuumaks, siis on nad enamasti musta peenravaiba peal, mis läheb ka kuumaks. Kui nad oleksid heledad, siis nad läheksid mustaks :)
Kõrgustesse tõstetud taimed - külastajal mugav - ei pea kummardama - taimel -? mitte eriti? Tuul ja kuivus?

Kui ma Savisaare aeda külastasin, siis panin tähele, et tal oli üks osa taimi maa sees kraavis. Igati tark lahendus ju? Järvselja taimeaial on taimed kastides, sellest on ka abi. Helga aial on ülitore metsalabor :) see oli nii põnev koht. Väikeettevõtjad või aednikud, kes kauplevad koduõuel on eelisseisus - mõni poolvarjuline paik ikka leidub. Kui sajune suvi, siis on jälle jama. Huvitav teema.


 ja kui seal läheduses õitseb musani abeelia, siis pole paha ju :)


või vana tamm, keda võib kallistamas käia, kui taimed mõistuse peast viivad :)


Metssalvei. Võib-olla on ta igal suvel moes, aga mina olen teda tänavu avalikus haljastuses päris palju tähele pannud. Kahjuks küll mitte pildistanud. Hiiumaal oli väga sümpaatne lahendus kombineeritult kõrrelistega ja eri värvitoonides metssalveidega. Kärdlas oli ka üks vähestest nn ehituspoodidest kui taimepoe osa koosnes elusatest taimedest, ei olnud kuivanud kõnksud. Kiitus omanikule! isegi kui see oli juhus, ikka oli hea meel näha, et taimede eest on hoolt kantud.


Kivilas lokkavad kellukad ja neid on palju.


Lõpetame nelgi noodil :) ja nautigem suve. Taimed näikse seda küll tegevat. Mönus, mönus.


ahjaa, jälle ostsin ühe roosi. Hakkab peale.Kommentaarid

 1. vot see roosi teema, eelmise aasta roosidele olen sel aastal juba 5 juurde soetanud. Minu puhul vist enam ei hakka peale vaid juba käib. Roosemoore on lihtsalt imeline. Ma vaatan sellega iga päev kui vähegi ilm kannatab tõtt. Nii ilusat õitsejat pole ammu nähtud :D

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Hahhaaa, nii nende taimedega on.Lubad endale, et ei hakka nendega mängima ja siis oled tasapisi õnge võetud :)

   Kustuta
 2. Isegi mina olen seitse roosi juurde soetanud, aga lohutan end sellega, et kõik on pargikad ja ei vaja eriti nännutamist.
  Vahva, et sul taimeplats tekkima hakkab. Eks igaühele oma, aga minu jaoks on õeraasu tehtud puust kastid hindamatud asjad, muidu ei püsiks siin meretuultes mul ükski pealsetega pott püsti. Ja omapaljundatud taimed on ikka kõigekõige, mul on kahju, et endal selleks jõudu ja tervist ei ole.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Mul on see müügiplats alles peas :D Õige tähelepanek selle ümberpuhumisega. Puude ja põõsaste puhul on see ju ka tavaline. Kastid on hea mõte.

   Kustuta
 3. Põnev saab olema Sinu tee isikliku aiandini :) kivi kotti ja palju häid mõtteid!
  Tänu vihmadele on see juuli veel nii ilus roheline. On ka põudade ja metsatulekahjude kesksuvesid nähtud, ausalt öeldes eelistan vihmast, just aia pärast.
  Kurerehad on toredad graafilised kodanikud, kuigi mitte nii populaarsed kui mõned teised taimeryhmad. Eks nende lyhike eluiga teeb neid keerukateks, kellega igayks läbi ei saa.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. mnjah, penstemonid teevad neile ära, aga ilusad on ikka.

   Kustuta
 4. Kaunis külluslik juuli on sel aastal tõepoolest. Kusjuures mais veninud 3 nädalane hilinemine taimede õitsemises hakkab tühistuma. Jaapani sirel puhkes õigel ajal, põdrakanep juba ka õitseb ning pole enam jälgegi sellest, et kevad nii hilja alustada laskis.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. oeh, meil veel põdrakanep ei õitse, tuleb siis pikem suvi :) ?

   Kustuta
 5. Mõnusalt sinine postitus! :)
  Penstemonidest ei oska ma eriti arvata, aga esimese kurereha tõin juba aeda ja mõnele mõtlen veel. Metssalveid on aga vana armastus ja neid võiks olla veel ja veel, peenrate kaupa! Juhanis on uusi sorte ning mõne peaks sealt tooma küll, kui vaid oleks ruumi... :)

  VastaKustuta
 6. Oh, roosid,roosid, roosid! Mul oli vaja kaevata majaesist laiemaks ( niitmise pärast)Nüüd olen probleemi ees, et mida sinna istutada. Pinnakatteroosid käisid korra läbi pea, samas on kääbikuid enelaid ka terve trobikond. Peab taimeaeda minema

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused