ööd on meil siin valged ;)

Ööd on valged. Kahju, et ma nii palju magama pean, et välja puhatud saaks :)  Võiks olla nagu Napoleon, kes vajas väidetavalt vaid mõned tunnid und. Ma tõuseks varavalges ja läheks aeda.
Igasuguseid seemikuid tuleb ja muidugi suurem õitsejate laine alustab.
Toimetasin läänekas, siit kolin püsikuid ja istutan põõsaid.
Siberi iirised, need, mis jagamata jäid, hakkasid õitsema. Paar jagatud ka ja liik.

Olin kolm päeva Hiiumaal ja tagasi tulles leidsin, et polegi sadanud või on sadanud, aga kuivaks puhutud. Tiigis veetase ka üle aegade madal. Kasvukas olid kuumaasikad saagist lookas. Aedmaasikatel tuleb põllupeenras ka hea saak, mullu kasvatasid nad ohtralt lehti, tänavu on õisi täis ja väga hästi läheb ka neil maasikataimedel, mis ma istutasin märtsis.Hilinevad küll, aga ega kiiret pole.
Söödava kuslapuu vähesed marjad on juba söödud.

Üllatav, kui palju õisi oli kolme päevaga tekkinud. Alberti kuslapuu õitseb Maacki kuslapuu külje all.


Pühapäeva õhtul tuli esimene sadu ja esmaspäeval kastis juba korralikult nagu ma tellisingi. Õhtul korjasin tigusid.
Üle pika aja oli ka mingi mutt vaikust ära kasutanud ja lohuaias marutanud, epimeediumite juurtekava ta läbida ei suuda, siis tiirutab ümber nende puhmikute. Panime püssi üles.

Ilus ja aeg on. Õied on muidugi need esimesed pilgupüüdjad, aga minu jaoks on hoopis põnevam, mis toimub varjualadel, sest siin on palju "uustulnukaid" või neid taimi, kellel teine suvi või kolmas suvi ja sirgumise aeg. Seemikud muidugi. Epimeediumite tittesid ei saa pikalt omapead jätta, mingid näljanäod on neid siis kohe augustamas või nosimas. Potistatud tited kasvavad jõudsalt.
Allpool pildil potistamata kukumunake.
Täna, esmaspäeval, kahe vihma vahel jooksin fotokaga ringi ja nentisin, et oleks pidanud juba hommikul pildistama. Ilmateadet ma ei vaadanud ju. Kivilas on ka lopsakas aeg, okaspuud, kivirikud ja mägisibulad on valitsevate ilmaoludega väga rahul. Kanarbik on ennast külvanud, päris lahedad tutsakad on :)

Mis puutub aga sellesse, et killustik peaks tigusid eemal hoidma ... ega ikka ei hoia küll. Tõenäoliselt varjuvad nad mu okaspuude alla ja siis venivad pärast vihma või enne loojangut välja. Mertensia on nii ära söödud. Eks ma pean okaspuude alla neile siis lõksud panema, mis muud. Massiliselt neid küll pole, aga ma ei hakka ootama, millal nad massiga lööma hakkavad.

 Jaapani nulg `kohe-vaatan-nime-ka`

 Õhtul kella 9 ja 10 vahel :) Ei ole miski peen kadaka sort, kuivanud kadakas on välja juurimata.

Jaapani priimulad on Linnukas ikka väga lahedad. Siin pildistamine on suhteliselt võimatu missioon. :) Eile juba rõõmustasin, siis nägin, et pgn toominga tüvi helendab ja peegeldab. Üks roosaõieline on siiski ka.

Prantslastega kaasa tulnud kivirik on ilmselt Saxifraga stolonifera nagu Katrin oletas. Igatahes ajab ta iseloomulikke võsualgeid. Näis. Ilus.Leebe kägivars

Huvitavamad aiaosad on need, kus taimestus on tihedam ja siin kasvab igasuguseid toredikke.
Õigupoolest on need eriti soodsad kasvukohad ja siin ma nö harjutan õrnukesi või katsetan muid kooslusi. Harilik alang `Red Baron`. Varakevadel vaatasin huviga, kas on ikka veel alles. Pmst võiks ta armastada niiskemat pinnast, aga need kohad on mu aias ka ühtlasi külmemad. Igatahes on ta ilusake ja priskeke sel hooajal ka. Rohides rebisin kogemata paar tutsu ka lahti, nii et on siis paljunduses ka.

Tema kaisus koduneb kolmelehine piiskenelas `Pink Profusion`. Piiskenelas ei ole jah miski õrnuke, aga kui ta on saadud väikese taimena, siis võtab aega, kuni normaalsete mõõtudeni jõuab.
Pildile jäi nagu  nagu mõni eksootiline lind. Liigist rääkides - nüüd juba teeb isekülvi. Tore ju.

Peekerlilled. Mõned neist on ka veidi peidus ja väga kiired laienejad just pole, aga värvi neil on.

P.S. babite rodopargi külastus oli väga vabastav kogemus, värvide mõttes. vot nii.

Tähtputk `Rubra`, vabandan sõprade ees, kelleni lubatud tutsud eelmisel hooajal ei jõudnud. Tänavu jõuavad. Tegin ühest mitu. Puhkemise aegu on ta äge, hiljem lõikan maha, nende isekülve on väga tüütu rohida, ikkagi tulikaline ju.
pajulehine amsoonia.

ja minu siberlased
ja südameid on rohkem, aga pilte on juba palju laotud ja mina alles poole peal.

Veel üks tulikaline tiigi kaldalt. Õitseb juba teist kuud.


Öös on asju :) aga sellest siis, kui päevaasjad on ära räägitud.
Ma ju ütlen, et pole poole pealegi veel jõudnud.

seniks head kasteheinas uitamist...


Kommentaarid

 1. Ei hoia neid tigusid eemal ei killustik ega asfalt, hommikuti on kenasti näha, mismoodi limased jäljed üle looklevad. Ainuke, mis seni on aidanud, et kui võsa all on rohkem ja maitsvat umbrohtu, siis aeda eriti ei kiputagi.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ehh, mul nad sealt võsast tulevadki. Ristikut armastavad ka, seda mööda on hea pehme peenrasse põrutada.

   Kustuta
 2. Jajah, öös ON asju... :D Mina olen ka vist nagu Napoleon, neli tundi ajab asja ära, viis on ideaalne :)See eksootilise linnu pilt on niiii äge :D

  VastaKustuta
  Vastused
  1. nätsa, kus mõnel ikka veab :) Linnupilt kukkus lahe välja jah.

   Kustuta
 3. Eriti põnev on see epimeediumide titendus. Peab ikka ise ka otsima minema, äkki on meil ka mõni.:)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kusjuures, uskumatu, aga ma leidsin praegu enda omade alt ka kolm tükki. Kevadel neid ei olnud. Niuke võluwärk, ehh.:)

   Kustuta
  2. Väga lahe, vaatame, mis neist tuleb, igavesti põnev :)

   Kustuta
 4. Oo, väga huvitavad tegelased. Sinu aeda varustab hoopis teistsugune ja palju põnevam kaubandusvõrk, kui minu oma. Ei tea, millal Sinu maailma giidiga tuurile pääseb 😁

  VastaKustuta
 5. On tõesti hullumeelne aeg, kõik õitseb või alustab ja aias toimub alati ka muud põnevat. Fotokaga lihtsalt ei jõua järge pidada.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. ei jõua jah, kuigi tahaks küll. Talvel hea vaadata kuidas aed edenes

   Kustuta
 6. Nii vahva. Mulle see Sinu kivila jäi sel korral silma, aga eks sellel oma põhjus. Epimeediumite titemajandus on ka huvitav. Seda tegelast mul aias veel pole, aga tegelikult ei ole veel kuhu ka panna. Millalgi.

  Ma vajan ka und. 8-10 tundi, kuigi hädapäras saan vähemaga ka hakkama, kuid see pole just väga jätkusuutlik.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. jah, mul selle unega suht sama seis. Päevakese saan hakkama, aga edasi on juba jama.

   Kustuta
 7. Ööd on tõesti valged. Kohe ebanormaalselt valged. Sõitsin esmaspäeva öös linna linna poole ning kõik oli nii selgelt eristatav ja põhjataevas hele, justkui päikese täisvarjus, kuigi pole seda eluski näinud.
  Tähtputked on mul kõik veel olemata, kuid ammu on tunne, et neid ikka peaks olema. Meeldivad ju teised putu-mutukatelegi väga. Räägib mina, kes ma olen emotsionaalses hädas oma taimede rohkusega...

  VastaKustuta
 8. :) need taimed, kes sind kõnetavad, jõuavad su aeda varem või hiljem :) Ma istutasin katseks mõned liigi esindajad hõredasse heinamaa lapikese peale. Lilleniitu ma siia teha ei saa, aga mõtlesin,e t las nad olla ja külvaku siis kui jaksavad. Mutukatel ka rõõmu. Aiataimed lähevad lopsakaks, juulis juba nirakaks, siis lõikan tagasi

  VastaKustuta
 9. Südamekesed õilmitsevad nüüd minu peenras:). Mis tingimustes see amsoonia sul kasvab, ma pole ühtegi õit näinud.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Nii tore! Järgmisel aastal on nad juba lopsakad.
   Amsoonia muide magas mul 2 aastat enne kui õitsema hakkas. Lohuaia niiskes lohus, poolvari, suhteliselt päikseline.

   Kustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused