mai teine pool kivilas

Nüüd ongi käes see hetk, kus aed on nii suur, et korraga ei hooma kõike toimuvat. Kivila on stabiilselt kaunis aastaringselt, aga kevad, see tänavune kevad jõudis siia ka väikese hilinemisega. Mõnele taimele mõjus selline tulemine hästi, mõnele halvasti, aga kadusid on minimaalselt. Üks kaktus on lõplikult haigestunud, tõbisena juba tuli ja ilmselt tulebki lõkkesse saata, pole parata. Lonicera crassifolia `Little Honey`kosub hiire söögisalvest pääsemise järel. Karukellad aina õitsevad, teine aasta seemikutel ja neid on tõepoolest seitsmes kohas, küll on nad kivi taha pidama jäänud, küll mikrobioota külje alla. Olen neil lasknud külida, kuigi järgmisest hooajast peab vist hakkama seemneid ära korjama. Eelmisest aastast on kivila vallutanud täielik mägisibulate isekülv, eks see "jõgi" ju õitses. Eile õhtul vaatasin, et mühisevad mul seal killustikus. Kui sellel lasta isevooluteed minna, siis ei saa varsti keegi enam sotti, kus sordid, kus muu mudru.

Selle kase puhul polnud ma kasvukohas kindel ja õigupoolest
kahtlen siiani. Talvitunud on hästi, hiirekõrvu ma ei tabanudki, ju magasin maha. Teine sama liigi sort on istutatud tiigi kaldale, kus muld niiskem, aga koht on tuultele avatud ja pole just kõige soojem paik.


Campanula ciliata. Ostetud paar aastat tagasi Riho Teraselt. Väga ilus kellukas, iga aastaga on ilusamaks muutunud, õitseb rikkalikult ja tänavu on eriti uhke. Ilus ka siis, kui õisi veel pole.
C.ciliata looduslik kasvukoht on Kaukasuses, Azerbaidžaan, Gruusia. 1800-3600 m merepinnast.
Taime kõrgus 5-15 cm
Soovitan väga, kaunis õitevärv ja paistab igati tubli olevat, ei ta pirtsuta ega midagi :P
 Vihmapilve taustal, kellukad udused, sihtisin ibeerist :) . Veidi kõrgemal igihaljas ibeeris ja muidugi karukellad

 Eelmisel sügisel leidsin vastaklehisele kivirikule ometi õige koha, ei põlenud kevadise päikese käes nagu eelmise taimega läks. Õitses, mitte küll sõgedalt, aga asi seegi, et uues kohas kasvab.

Daphne cneorum `Variegata`on märkimisväärselt kasvanud ja ilmselt on hooaja lõpuks veel suuremad mõõtmed võtnud. Kui eelmisel aastal olid üksikud õied, siis tänavu on õisi rohkesti ja need hakkavad järjest avanema.
Nõmmkanni seemikud ilmusid välja eelmisel sügisel, nüüd kevadel on nad taas väljas, väga väikesed alles. Selle taime ümbert rohin erilise hoolikusega, et tittesid mitte kahjustada. Emataim oli kevadel keskel veidi auguline, vihmad ja soe on kosutanud.

Koduneb, oli teine väga vindumas.

Okaspuudel uued võrsed, korea nulg `Green Carpet`"õitseb" :P hüüdvas kõneviisis või pigem hõikavas kõneviisis, sest kui ma selle avastasin, oli suur rõõm. Käbitama hakkab! Kasvukoht sobib,  ta on nüüd neljandat? aastat seal kasvanud ja uusi kasve loonud, käbisid ei osanud ma nii vara lootagi.

Mändidega on tekkinud küll väike murekoht, halli männi pean ilmselt ikkagi ümber istutama, tema jaoks on saunamäe liiga kuiv koht, ühel männi vormil on terve oks ära kuivamas, pean lähemalt uurima, milles asi.  Kui vaja, siis targematega nõu pidada. Jaapani mänd `Shirobana`läks juba eelmisel hooajal sõgedaks pärast seda, kui kits teda pügas. Kasvatas mullu suvel 20 cm pikkused uued võrsed. Möödunud talvel teda õnneks söömas ei käidud.

Mägisibulad tänavu nii massilist õitsemist ei tee, see on lohutav :D Mõned sordid said pihta, aga õnneks osaliselt. Minu külvid on kõik krapsid, pean neid eraldama hakkama, nad on ju kõik hunnikus koos.

Kivila naabrusse kolisid rästad ja need on küll ühed lõputud käratsejad. Linavästrik on tore tüüp, koristab järjekindlalt kivilat ja ei karju. Nagu minagi :)Kommentaarid

 1. Aubrieeta peaks olema `Royal Violet`

  VastaKustuta
 2. Armsad kõik need nö. pisitaimed. Kujutan ette kui tore sul seal on neid vaatamas käia ja jälgida nende arengut.

  VastaKustuta
 3. Koreakad ongi varajased käbitajad ja see on hea, sest neil on nii nunnud käbid :)

  VastaKustuta
 4. Jah, campanula ciliata oli üks vähestest kellukatest, kes mul kivilasse sobib. Mõni algul madaluke ja kena, osutus hiljem metsikult invasiivseks, üks vandus Saku talvele alla, nõnda et ongi itaalia kelluke ja c. ciliata.

  VastaKustuta
 5. Mis kask see sul seal pildil on? Ehk fb-s viitad? Eile nägin Lätis arukaske 'Aurea', tundus ka päris armas.

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused