pole midagi paremat halvast ilmast?


Reede nüüd küll aprilli kõige soojem päev polnud. Laupäevaks lubati järjekordset jama ja nii see hommikul paistiski. Hiljem selgus, et meil läks hästi, õhtuks oli ilm päris viisakas ja soe, igatahes soojem kui täna. Põhjaosariigid olla saanud lund ja lörtsi.
Oli kuidas oli, tegime KSJ-ga laisa laupäeva hommiku ja vaat et oleks peaaegu Lätti sõitnud, otsustasime siiski Järvselja kasuks.
Koerailmaga puukooli külastamisel on palju häid külgi - meeleolu paraneb hüppeliselt ja ilm muutub teisejärguliseks, eriti veel siis, kui puukoolil on ka mõned kasvuhooned, millest ühte köetakse, aga teised on lihtsalt soojemad kui kodukasvukad. Samas ropud ilmaolud pärsivad veidi ostlemist, mis on ka hea, sest siis saab varsti jälle tulla. :)
Tänavu on Järvseljal päris palju huvitavaid okaspuu vorme ja mul oli hädasti vaja tagavara lumepuud ja nõiapuid on ka aias häbemata vähe. Mingi talv viis mu Hamamelis japonica parematele jahimaadele, eks ma istutan nüüd mõne värd-nõiapuu.(Oh, kas poleks juba aeg värd ümber nimetada nt poolnõiapuuks või ebanõiapuuks, värd seostub mul ikka rohkem ebaõnnestumisega).

Huvitav, kas lõhnad on kogu aeg olemas, aga minu nina tunneb neid alles siis, kui soojem on või ongi lõhnad ainult soojusega? Seisin Järvselja kasvuhoones lõhnapilve sees ja püüdsin aru saada, mis või kes lõhnab. Lõhna ma muidugi muud moodi kirjeldada ei oska, kui et see oli hea. Teised ei tundunud midagi, taimla perenaisel oli hääl ära või õigupoolest olevat just tagasi tulnud ja külmetusnähud pärssisid tundlaid. KSJ ütles, et tema ei tunne midagi. Lõhnasid aga epimeediumid! Ma tean, et nad lõhnavad, mõned sordid päris tugevalt, aga see oli ikka üllatav. Suureõieline epimeedium `Lilafee`.
Vaatasin teatud kadedusega, taimed olid väga ilusad, enamus neist õitses ja ma mõtlesin, et olen oma taimed ilmselgelt liiga suurde potti istutanud ja kasvuhoones oleksid nad ka juba teist nägu. :)  

Epimeedium grandiflorum ehk suureõieline epimeedium kasvab meie oludes hästi ja on üsna külmakindel. Tal on palju sorte ja valik on suur. Kui õitsemine läbi, siis noor lehestik pakub küllaga erinevaid variatsioone kuni külmadeni. Poolvarjus on nad muidugi õiterohkemad ja värvilisemad kui täisvarjus.  Tasub veel meeles pidada, et ei ole lubjalemb, eelistab hapukamat mulda, aga seda saab ka turbaga multsides pakkuda, turbapeenrasse  istutada pole vaja, lehekompost kärab hästi.
`Lilafee`ga on mul aga segane lugu, ta on mu nimekirjadest läbi käinud ja siis nimetuna aeda ära kadunud. Uuendasin siis koosseisu ja kellel pole, soovitan.
Nüüd lõhnab minu kasvuhoones ka :)

 Kodus mõtlesin, et keskendun kirjatööle, aga korraks käin õues ikka ka ära. Kummiülikond selga ja aidaa turvast laotama. Turvas oli kuiv ja vihmane ilm nagu tellitud. Tõsi küll,tunnikesest sai neli ja vihmast uduvihm ja nii läkski muu kirjatöö vett vedama. Ööseks katsin kasvuhoone elanikud kattelooriga ja olin päevaga ülirahul.


Minu reedene rõõm, avastasin, et kivilas hakkab õitsema Pulsatilla vulgaris `Red Glocke`. See punane on võimas, sügav toon, mis ilmselt hakkab hiljem heledamaks muutuma. Praegu on tal kaks õienuppu. Kuigi ma lubasin neist eraldi postituse teha, ei malda ma nii kaua oodata. Õitsema sätib ka liik ja P.turczaninowii ja P. ambigua ja lisaks veel vulgarise teised sordid.Ma ei ole veel nii osav, et suudaksin seemikute lehtede järgi neid määrata, aga täna koukisin kivilast isekülve ja potistasin need ära. Kui palju neist ellu jääb, pole teada, sest ega nad sellist õmber istutamist ei armasta, juur võib viga saada. Kuna tegemist on ikka väga tittedega ja eelmisel aastal jäid mõned seemikud sel moel ellu, siis ära ma neid ju ka viskama ei hakka, mul on plaanis neid siin-seal kasutada. Katrinilt sain ka aasta ?/kaks tagasi seemikuid, need jäid ka ellu :)
 


 Täna olin päris pikalt kasvukas, potistasin taimi ja asjatasin külvidega. `Marietta`külv on tärganud ja mitte vähe, Scabiosa oli juba tärganud, mulle ta meeldib, leherosett pole suurem asi, aga õite värvikombinatsioonid on ilusad ja sobivad hästi siilkübarate vahele.Reanimeerisin mulluseid pelargoone ja rõdukastidesse istutasin raudürdid. Kaks Järvselja tomatitaime sai ka katsetuse korras maha istutatud. (`Terma`). Minu toamtitaimed on kohati jahedusest lillad. Sooja oleks vaja. Tänane tuul oli külmem kui eile, brrrr.
Jeffersonia dubia näitb õite värve ja kevadmagunal on nupud väljas. Istutasin ümber roomava kirsipuu. Enne loojangut lendasid haneparved üle õue nagu aprillis ikka. Juhtusin nägema, kuidas varesed kulliga lahingut lõid ja pardid sattusid selle kakluse alla (kohale?) ja pagesid nii kuidas jaksasid. Kullilisel oli midagi küünte vahel, aga mis see oli, seda mu silm ei seletanud. Varesepoja moodi küll ei olnud. Loojanguks tuul vaibus ja oleks tahtnud veel õues olla, aga pimedaks läks.

Järvseljal käik oli tore, hooaeg on alanud. Pole midagi paremat halvast ilmast ;)

 
Kommentaarid

  1. Järvseljal käimine parandab tuju hüppeliselt mistahes ilmaga :)

    VastaKustuta
  2. Tõepoolest võib päike olla peidus, seal, kus teda ei ootagi

    VastaKustuta
  3. Kevad on veel "varajane" ja seetõttu on tõepoolest üsna "ohutu" käia taimepoodides. Lõunatan igapäevaselt Horteses ja olen ses mõttes "treenitud". Siiski tulin viimane reede sealt ära kolme taimega - üks näsiniin ja kaks lumeroosi. Ostu- ja istutushooaeg ametlikult avatud! Oh kuis see näsiniin lõhnab!

    VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused