märtsist aprilli


Neljapäev - rookisin peenrad puhtaks, et nad saaksid selle lubatud lume, täitsin lindude söögimaja, et linnud lörtsis kuivale ei jääks. Reede - ma ei tea, kuhu see õhtu kadus, sahmerdasin müürikal. Hommikul tuli lumi maha, linnas sulas pärastlõunaks ära, kodus püsis lumekiht laupäeva hilishommikuni. Laupäeval jätkasin sealt, kus pooleli. Pühapäevaks lubati +15 ja sedapuhku pidas ilmaprognoos paika. Meitel muidugi tuul nagu rannikul. Kui ma mustsõstraid ümber istutasin, siis võsa ääres oli ikka päris lämmi, sinna tuul ei ulatunud. Päevitasin oma näo kogemata triibuliseks. :)
Päeva sisse mahtus ikka palju - istutasin mustsõstraid, rookisin maasikapeenart, tassisin taimed kasvukasse, vedelesin aiakiiges ja vahtisin mesilasi. Lumikellukesed olid neid paksult täis. Päiksega ei saanud neid pildistada ka, alles pärastlõunal jäi üks uimerdaja kaadrisse. Esimene liblikas oli päeva paabusilm, mis oli üllatav, enamasti on esimesed ikka koeraliblikad.

Igal pool on otsakeste meri: kevamagun, koidumagun, jeffersoonia, see kaheldav, jaapani metsmagun ja sibullilled. Võrkiiristest ikka veel mitte midagi märkimisväärset.

Mis on huvitav - lapsepõlvest on meeles, et kollased ülased alustasid võsaülastest hiljem, aga juba teist kevadet järjest on kollane ülane varasem. Mitte küll õitsemise poolest, aga lehed aetakse varakult välja. Ülased tõin maanteeäärselt kraavikaldalt ja istutasin sarapuu alla. Siin on mõned sinililled ka, aga enamus sinililli sai linnuka lõunapoolsele küljele ja pühapäeval avastasingi, et osa juba õitseb ja osa sätib.
Liivane pinnas on soojem ja sestap need ülasedki nii vara alustavad. Kollane ülane on juba nädalajagu end näidanud, märtsi lõpust siis. Linnukasse viisin ka mõned, aga need ilmuvad hiljem, sinna hommikupäike nii väga ei ulatu.

Ülaseid võiks linnukas rohkemgi olla, sinililledele seltsiks. Lõunapoolsel küljel on muidu põhiliselt põõsad veel ja mõned pinnakattetaimed. See ala on noor ka alles, kujuneb veel.

Harilik sinilill
Võsaülane 


Suurem aiakoristus lohuaias, saunaväljal ja linnukas on tehtud, tahaks väga multšima hakata, aga turvas on ikka veel ostmata. Lääneka kolimiseks on vaja maa ette valmistada, praegu veel ei saa, vara. Redis kasvukas on juba üles tulnud, tomatitaimed pikeeritud, ühte sorti tahaks veel külvata.
Talikülvid võiks hakata ka end ilmutama :)

Mingi kerge kärsitus on ka kusagil pinna all, tahaks uued epimeediumid aeda istutada, nad kipuvad kõik õitsema. Müüginimekiri mullu sügisel jagatud epimeediumitest on osaliselt kokku pandud, osa ootel. Aias on neil juba kasvupungad ootevalmis, kõik on hästi talvitunud, vähemasti esmapilgul näib nii, isegi see suur veehulk pole neid kahjustanud.
Minu isiklik eelistus on valgeõielised, sest poolvarjus on valge ja rohelise kombinatsioon nii ilus ja valge aitab ka teistel värvidel särada ja esile tulla, aga valikus on ka värvilisemaid sorte ja liike. Pildil on igihaljas epimeedium `Okuda`s White`üks  suurima puhta valge õiega epimeedium, varajane õitseja.

 `Wudang Star`

Uus hübriid `Moonlight`

Arusaadav, et tahaks juba mõnusalt mullas sonkida ja üldse, uued ja vanad alad peaks hakkama kokku ka kõlama, seda tahaks näha ja lihtsalt kevadsoojas püherdada.
Aga on nagu on, eks ma tasapisi toimetan.Kommentaarid

 1. Hea on lugeda, kõik tundub nii ilus!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. kevade sees toimetada ongi ülimõnus :)

   Kustuta
 2. See eilne ilm oli ikka nii ilus, et mina eriti teha midagi ei viitsinudki, ilma oli ka kaunis olla ja paarid kiiremad külalised vahepeal vastu võtta. sinu epimeediumite müüginimekirja tahaks kangesti näha. Ma olen absoluutselt kevadine klient sel aastal :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. mõned kiired külalised oleks ma ka välja kannatanud, aga õnneks mul sünnipäev kaugel :)
   Kui nimekiri koos, annan teada.

   Kustuta
 3. Jah, kevadisi aiatöid saab pikaldaselt ja mõnuga tehtud. Oo, epimeediumid, jaa, väga põnev.:)

  VastaKustuta
 4. Kuna korrastatud pilti on nii hea vaadata, siis mõistan, miks tahaks kõik ruttu tehtud saada. Siis saab juba ka ju neid teisi mänge mängima hakata - istutama ja ...
  Tomatid on mul ka pikeeritud ja edenevad hästi, kuid redis täitsa külvamata. No jõuab. :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. jah, eks see kevadine kobestamine on nagu umbrohu külvamine :), paari nädala pärast vaja üle käia, aga samas on see ka nii mõnus :) nii mõnus, eks sa tead omast käest

   Kustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused