esmaspäev, 17. aprill 2017

kevadpühade külmalaine

Kui meil muidu on tavaline, et aprillis tuleb mõnepäevane kuni nädalane soojalaine, siis nüüd oli soe ära jagatud üksikute päevade peale ja kevadpühad tõid kaasa külmalaine.

Laupäeval oligi kuidagi eriti veider, ilm oli päikese käes üsna soe ja siis sekka sibistas lund. Kuiva lund :) Korraga siis nii soe kui külm. Toominga on õienupud pungades ootel ja osaliselt nähtavad. Linnuka tagaküljel on toomingad väikeselt lehes ja veidi kõrgemal valendab lumi. Tunne selline nagu oleks maikuu lumi.

Laupäeva õhtuks läks karmiks ja pühapäeva hommikul olin üsna kindel, et enamus väljatrüginud ninadest on klaasistunud. Oma hingerahu nimel panin jeffersooniale purgi peale, sest tal on tõepoolest imeväikesed õienupud stardivalmis. Seni on külma saagiks langenud kolm lauku, mis olid ka muidugi juba märkimisväärse kõrgusega.

Kivilas hoiavad kivid ja kurvid ja päike temperatuure veidi kõrgemal. Küllap mõned taimed on tardunud ka. Opuntiad läksid jälle kortsu. Eelmisel aastal rõõmustas silma lõheroosa õiega h. karukell `Papageno`. Õitseb ka tänavu ja üks isekülv passib ka kõrval, aga kas temast saab roosaõieline, see pole teada. Taim on noor ja siiani on ponnistanud kaks õievart, korraks mõtles vist isegi avanemise peale, aga siis tõmbas õie kinni tagasi.


 Pulsatilla turczaninovii


Kivirikud omas rütmis:
teravatipuline, Saxifraga  x apiculata

Saxifraga `Haagii`
Saxifraga  grisebachii


Tänavu on eriti aeglaselt end ilmutanud võrkiirised ja lumekupud. Nüüd nad siis tulevad ja kuna olen neid laiali paigutanud, siis ikka paari kaupa. Sortidele pole rõhku pannud, neid võiks lihtsalt silmarõõmuks ohtralt olla. Lisaks jeffersooniale on end ilmutanud ka kolmiklilled. Aarumid on end käigurajale külvanud.

Laupäeva õhtul sadas maha lumi, nii u 3-5 cm otsustades kihi järgi aialaual. Pühapäevane päike sulatas enamuse lumest lõunaks ära, aga pärastlõunal hakkas puhuma eriti vastik põhjatuul ja linnuka lumi enam ära sulada ei jõudnud.

Pühapäeval külvasin kasvukas vaba käega suvelilli ja noid, kelle tärkamist tuleb kauem oodata nagu nt lumepuu, lainjas kolmiklill jms, talikülvide ajal olin nende seemned kuhugile ära toppinud. Pikaajaliste külvidega on ju see jama, et sa ei tohi neil läbi kuivada lasta, suvel on see aga kiire juhtuma. Oma aia seemnetest laikellukat ja karpaadi kellukat jne jne sõnaga - lustisin. Mõned seemned külvan otse peenrasse. Varsti. Epimeediumi külvist on üles tõusnud 2 udet, aga kas tegemist on epimeediumitega, seda ma veel ei tea, potid polnud ju nii kindlalt kaanetatud ka. :) P.S. lõpuks märkasin jääsalatit ka külvata, kippus meelest minema.
Kasvukas on kõik rivis, kuumaasikal on 2 esimest õit, külm, see -6 pole siin õnneks mõjule pääsenud. Mõned sügisesed sõnajalad hakkavad ka siin rullima. Oh, olen vahapeal nagu kanaema, et suruks nad kõik mulla sisse, et ärge veel trügige eksole :)  Samas on see üks huvitavamaid kevadeid.

"Minu linnud" ehk sinikaelpardid, õhtul õnnestus nad teolt tabada, peigmees on uhketes värvides, pruut aga täiesti nähtamatu, tiigikaldaga ühte tooni. Lähemale ma ei pääsenud ja polnudki vaja. faunast veel nii palju, et üks priske sisalik noristas müürikas magada, sättisin talle kivi tuulevarjuks.(kogemata segasin teda ju).


purpur lumeroos õhtupäikeses. Lumest on nii villand, et neid kaadreid ma vältisin :)

hakatagu nüüd soojemaks!

10 kommentaari:

 1. Veider ja ebameeldiv kevad. Ja ilmselt jääb veel päris pikalt sedasi vinduma. Teistpidi on hea, laseb rahulikult nii vajalikud kui vähemvajalikud tööd ära teha.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. eks ta selles mõttes on nadi tõesti,e t tahaks pärast tööpäeva aias hullata, aga nüüd tuleb end ära vateerida ja sooja saamiseks rohkem vehkida kui hädapärast vaja, aga head küljed on sellel ka. Põhiline, et tuleb

   Kustuta
 2. Hakatagu soojemaks minema jah, Sellest väetisest hakkab juba tõsiselt küll saama :)

  VastaKustuta
 3. Taimed on siiski ettevaatlikud ja need kes ninapidi väljas, neile ei teinud see külm midagi. Meil küpsetas läbi vaid äraõitsenud krookused. Aga lund pole tõesti enam vaja.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Jah, kevadine külmataluvus on ikka hämmastav

   Kustuta
 4. Mul on ka aeg-ajalt pardipaar tiigil - kaks isast. Algul oli emane koos isasega, aga küllap on too juba pesale asunud ning nüüd on siis uus seltsiline.

  Ööd on hirmutavalt tublid, kuid taimed paistavad taluvat. Olen üllatunud laukude allaandmise üle, oleks pidanud neid külma suhtes lollikindlateks. Mingid peened lõunamaised liigid?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ööd on külmad... külmad! Kuidas mu mõte liikus või sõrmed käisid?!

   Kustuta
 5. Ei ole peened ega midagi, aga nende kõrgus oli juba
  sinna 20 cm kanti ja ju siis oli mingi külmatasku, sest nt lageda murtudsüdamed nii liik kui 2 sorti on täiesti ok. Lauke on mul rohkesti ja ülejäänud on kõik korras.

  VastaKustuta
 6. Talve lumesaadetised tulevad suure hilinemisega kohale, muud midagi...
  Kivirikud ja teised karukellad, varakevade palavalt oodatud esimesed ärkajad. Väga nunnud.

  VastaKustuta