aeglaselt varane kevad

Hakatuseks veidi rõõmustavas ja hüüdvas kõneviisis:

Pulsatilla turczaninovii
Vihmaussid on kõrgemates kihtides!
Vesilik käib kasvuhoones end soojendamas!
Esimesed paiselehed, õnneks mitte peenras.
Redised on kasvukas juba täitsa suurte lehtedega.
Kivilas algas pulsatillade tulemine!
Gentiana on laienenud!
Linnud on kohale jõudnud ja hommikud on eriti rõkkavad.
Kolmapäeval saabus jääpõrutaja, linavästrik.


Aprilli esimene nädal on ikka mõnusalt vaheldusrikas olnud. Mõnel päeval tuuline, aga talutavalt ja algavad need õhtud, kui loojangu eel tuul vaibuma hakkab.
Alustasin kaevetöid päris karmis kohas, mis oli osaliselt katte all. Harilik kerahein selges savis, öak.Tuuseldan puhtaks ja jäägid tagurpidi aukude tasandamiseks. Kuna hetkel veel padukiire pole, siis tasapisi teengi, meeter igal õhtul, ok, liialdan, meetrit vahel ei jõua, eks ma teen siis pool rehkendust.:)  Üks tihane passib mu järel, et hakka nüüd minema ükskord, ma tahaks ka seal mullas tuuseldada.

Pulsatilla ambigua, kahtlane karukell, ostetud P. turczaninovii nime all, eks ma saan neid nüüd võrrelda.
Ühel päikselisel õhtul kui bussiaknast üle põllu võsa vaatasin, nägin  aimatavat rohelist vinet, mõtlesin, et ei saa veel olla ju? Kodus läksin ringile ja nii ongi - toomingas läheb ilmselt esimese soojaga ja lehisel olid ka pungad rohelised. Amuuri toomingas ka harilikust eriti maha ei jää, kui, siis mõne millimeetri. Kevad on tänavu aeglaselt varane.

Eile kaameraga tiirutades ja pungi sihtides turgatas  pähe, et mul on aias palju kuslapuid. Harilik kuslapuu kasvas siin juba enne ja ta meeldib mulle oma okste värvuse poolest, muidu on rohkem selline juhuslik ja läbipaistev räga teine. Peitõieline kuslapuu, Maacki kuslapuu, viimatinimetatud on üldse üks varasemaid lehtijaid, tal on pungad juba varakult valmis ja seda igal kevadel. Lonicera crassifolia on igihaljas ja vaatamata hiirte räsimisele siiski elus. Eelmisel suvel lisandus Lonicera prostata, katseks ja selle talve katse on tal siis edukalt läbitud. Linnukas on kolm kuslapuud, väänduvad, ei hakka neid siinkohal üles lugema, pungad on neilgi suured ja kohe-kohe lahti minemas. Söödavaid kuslapuid on kolme sorti, need on juba ammugi udusulis. Harilik ebajasmiin `Nana`aga on puhta roheline, kõik kolm põõsast, isegi jaapani enelas on tänavu vähem silmapaistev nendega võrreldes.

Kirju püvilill


`Pulsatilla vulgaris`, harilik karukell `Papageno`6.04.

ja 9.04

Campanula ciliata


Saunaväljal ilmusid välja veel kahe adoonise pesakonnad, ikka need, mida sügisel jagasin. See oli tore, sest ausalt öelda arvasin, et tapsin nad jagamisega ära, aga ei, elus on. Nüüd saab ehk võrrelda ka Savisaarelt ostetud adoonisega, mulle ikka tundub, et nad on erinevad. Esialgu on nad veel nii väikesed, et siin ei aita kõhuli viskamine ka, pildile ei jää midagi. Märtsikellukeste aeg.


Aiatöödega olen esialgu graafikus, paar kohta, üks suunaga läände, teine suunaga põhja, on veel unes.
Laupäeval ei pidanud vastu, panin linnukas paar pätsi paika, et tulemus ei oleks liiga staatiline. Paar pätsi oli parasjagu, ei olnud just veega mängimise ilm, kuigi päikseline. Üldvaated on veel valdavalt pruunid, igihaljaste rohelise ja lumi- ning märtsikellukestega. Sinililled nagunii.


Maasikaid olen harinud ja veel nipet-näpet. Kivila esimene "rohimine on tehtud". Mägisibulad on seda nägu, et tahaksid sooja kevadvihma, tõenäoliselt sajab varsti midagi muud :)

Kasvukas tärkasid esimesed talikülvid, varsti hakkab see loor peale, loor maha periood. Mõnus, mõnus, mõnus.


Kommentaarid

 1. oo, kui suur ilus lumeroos:)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Nüüd pean tunnistama, et ega tal kõrgust eriti pole, mingi 25 cm, aga õied on suhteliselt suured taime kohta.

   Kustuta
 2. meie linavästrik on kusagile munema jäänud :) ikka ilus aeg on praegu küll aga täna pidin tõdema, et umbrohi hakkab kinni jääma ja järelikult hakkab nüüd muru kasvama ja ausaltöeldes opli täna kõik palju suurem kui eile. Varsti läheb ikkagi kiireks :)

  VastaKustuta
 3. Need amuuri adoonised võivad olla väga erinevad juba ainuüksi minu kahe taime näitel - ja kui ma neid möödunud kevadel valisin, siis vaid ühe kriteeriumi alusel - oleks võimalikult puhaskollast tooni - ja ikkagi on täiesti erinevad! No olgu, õied on mõlemal kollased. :D
  Lumeroos on ilus ja vaatan kadedusega - miks minu omad ei õitse? Kardan, et metsapeenras jäävad nad konkurentsis puujuurtega alla ja kiduvad seetõttu. Üldse kaldun ma kahtlema selles ettevõtmises... kahjuks.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Mul need hilisemad on üldse juhuslikult saadud, aastatid tagasi. ma pidasin neid kevadadoonisteks, eks tänavu saab selgemaks. Minu meelest on neil erinevad lehed. Metsaaiast. Vara veel kahtlema hakata. Lumeroosid on mul seal 3.aastat ja kasvavad vahtrate, leppade ja toomingate juurte peal. Puud ei ole küll nii suured, aga neid on palju. Suund on läände, pärastlõunane päike paistab peale. Meil on ju 11 aprill alles!

   Kustuta
 4. Pulsatillad on väga armsad ja lumeroos muidugi ka. Tore et saad toimetada. See on peale talve ikka mõnus-mõnus.

  VastaKustuta
 5. Sel aastal on kevad varane ja need maast tulijad loovad kevadmeeleolu.Pulsatillad on imelised oma tulekuga,kahjuks on mul paar tükke sellele talvele alla vandunud.Nüüdseks peaks olema juba midagi näha,aga ootan veel ja siis tuleb uued muretseda

  VastaKustuta
  Vastused
  1. uuri natuke lähemalt, äkki on mõni pung veel pinnases peidus, eks ole ikka vara ka veel, mul ka mõned väiksemad mullused passivad.

   Kustuta
 6. Sel aastal on kevad varane ja need maast tulijad loovad kevadmeeleolu.Pulsatillad on imelised oma tulekuga,kahjuks on mul paar tükke sellele talvele alla vandunud.Nüüdseks peaks olema juba midagi näha,aga ootan veel ja siis tuleb uued muretseda

  VastaKustuta
 7. Miskipärast on mu kommentaar kadunud.
  Kevad trügib tasahilju järjest lähemale. Nii tore.
  Seekord on parim see kividega pilt, selles on lubadust

  VastaKustuta
 8. Meie jääpõrutaja saabus ka täna. Pärsia karukell on mul tõenäoliselt läinud - vanad pealsed jäid kahtlaselt pihku. Õnneks jäid mõned potid sügisel müümata, saan kohe uue panna. Amuuri adoonise üks puhmas on mul hullult laiaks läinud, katsetan ka sügisel poolitada, kui sul õnnestus.

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused