vaprad ja ilusad :) märtsi esimesed päevad

Märts on käes ja päev pikem. Laupäeva hommikul oli maas mingi lumekiht, mis kella 11 olematuks muutus. Ilm oli soe ja pärastlõunal tuli isegi päike korraks välja. Lõikasin oma kõrrelised tagasi, kastikuga olingi juba hilja peale jäänud, uued otsad väljas, palmilehelise tarna lõikasin sel aastal hoopis varakult, puhmik on nii tihe, kui märtsis-aprillis lõigata on juba uued võrsed ees.

Vaatasin valdused üle. Aias, eriti lohuaias oli palju külmakergitust. Käisin põllul mutihunnikud üle, kogusin sealt nii palju kui sain ja lappisin, mida sain. Turvas on veel tellimata (tellitagu kohe!) ja külvimulda selleks ometi kasutada ei saa. Mul on kivila juures liivaauk, mis on nii sügav, et seal püsib liiv külmumata, kasutasingi liiva. Hiljem saab selle pinnasesse segada, mis siin hädaga teha, arvata on, et nüüd tuleb neid sula-külm-sula ridamisi. Suurem osa seisvast veest vajus päevasoojaga pinnasesse. Kivila ees oli korralik lomp ja vett nirises aina juurde, see on pärast eelmise aasta kopatöid lõunalohu üks madalamaid ja hõredamaid kohti. Lõpuks turgatas mulle pähe, et saab väikese kraavi uuristada ja veed edasi juhtida. Väga sügavale ei pääsenud, maa külmunud, aga veed sain nirisema küll ja juhtisin nood hiirte käiku.

Kivila on nii nagu igal aastal see koht, kus kevad algab. Mis mulle aga tõsist meelehärmi valmistas - katsin L crassifolia `Little Honey`kuuseokstega, suhteliselt kõrgelt, et ummuksisse ei jääks ja pagana hiired jõhverdasid suure osa taimest juppideks ja sättisid enda tarbeks kenasti riita. Kõike nad õnneks nahka ei pannud ja need jupid korjasin ka kokku, ehk saan mõnele juured alla, aga masendav oli küll. Minu aias pole mõtet katta, ikka on sellega mingi jama. Päikesepõletuski on üsna müstiline, sest päikest pole nagu olnudki ja kivila sulab üsna kiiresti.

Mägisibulate hulgas esialgu kahjustusi ei paista, mida ei saa öelda rosulaaria kohta. Rosulaariad on mul kahte liiki, R.pallida on ok, aga viimasel nädalal, ilmselt siis,  kui +8 peale miinused tulid, silostus osa korea nulu all kasvavast rosulaariast, mitte küll täielikult, aga üsna põhjalikult. Kaks mägisibulat olid veidi klaasja värvusega, aga siin on veel vara järeldusi teha.

Järgmine sihtpunkt oli kasvuhoone, siin on teised temperatuurid ja sõbrakesed ajavad juba käike. 2016 sügisel istutasin liiga hilja saabunud uued epimeediumid kasvuhoonesse ja katsetasin nii potiga kui potita istutamist. Laupäeval veendusin, et kõik on naksis, kasvupungad trügimas. Selle peale tegin tiiru aias ka ja avastasin, et suurel osal epimeediumitest olid pungad lehtede all stardivalmis ja mitte ainult epimeediumitel. Lumeroosid ja alpikannid, viimastel on lehed väljas, õisi ma väga ei ootagi, väga kauni lehega on ning muidugi amuuri adoonis, mille ma kaheks jagasin, oligi esimese nupu välja ajanud, nii et see jagamine õnnestus. Teine nupp ka.

Mis on saanud ülejäänud adoonistest ehk saan näha.
Ninakestest veel nii palju, et lumi-ja märtsikellukesed nagunii, aga Camassia leichtlinii on end välja ajanud, samal ajal kui lumekuppudest pole märkigi ja võrkiirised on ka ikka väga väikesi otsi näitamas. Ilmselt on asi selles, et nad said mulda septembris. 2015 a. sügisel maha pandud laugud olid 2016 a ka õige varajased. Saunavälja lillepeenar on üsnagi külma koha peal, tuuled lõõtsuvad jne.
Igatahes on isemoodi kevad.
Pühapäeval oli maa külmunud ja sellest oli nii palju kasu, et sain adoonised pildile - ilma kõhuli viskamiseta poleks see õnnestunud. 

Nii et seis on endine, lund pole ja millal soojaks minema pidigi?
Aknaalused on taimi täis ja neid aina lisandub. Varsti saab kasvuhoones kaevamistöödega alustada, nt kahe nädala pärast? ;) 

P.S. Öösel hakkas sadama ja nüüd ON lumi maas.Kommentaarid

 1. Eks see on teada,et ilmad hakkavad vahelduma.Väga imelik,meil ju väga väike vahemaa,aga maa valge.Lund kuskil 0,5-1cm vahel.Enne seda lund tundus minu rosulaariatitt ilus,kelle ma Sinu käest sain,aga eks kevadel selgub,kas ka uutele ilmaekstreemsustele vastu peab.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Veider jah :)
   Sina said ilmselt Rosularia pallida tite, need näikse tugevamad olema.

   Kustuta
 2. Mu meelest on viimasel ajal kõik kevaded kuidagi isemoodi :) Meil on eilse tormittulega nüüd mõnes kohas lumi nagu liiv mererannas, laineline :) Ja tibusid loeme alles mais

  VastaKustuta
 3. Minu adoonised veel ei tärka. Ma loodan, et nad ikka üldse elus on! Sa paned mind kõrte pärast muretsema - äkki ka juba kasvavad. No ehk siiski väga mitte... selline tali ka nüüd jälle.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kui minu sügisel istutatud adoonised otsustasid õitseda, siis sinu omad on kindlasti elus. Kõrrelistest olid kasvama hakanud kastik `Overdam`ja palmilehine tarn `Variegata`, teised kõik magasid. :) Küllap sul on ikka arukad taimed.

   Kustuta
 4. Meie lõpetasime igasuguse katmise vast aiapidamise 5.aastal, sest see tegi alati rohkem halba kui temast kasu oli, eriti distantsaianduse tingimustes. Saatsin Sulle kunagi ühe käsikirja (raamat on ka), mis ette võtsin.

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused