kirdeline sügis

Selle aasta sügis on isemoodi, meil puhuvad valdavalt kirde- ja idatuuled, s.t. temperatuur võib ju plussis olla, aga enamasti on tuul kas lõikav või lihtsalt tüütult külm. Poleks arvanudki, et hakkan läänetuultest puudust tundma, aga nii see on. Vihma tahaks ka, ühte mõnusat uduvihmast päeva, soovitavalt siis, kui ma aias olen.
Juhtusin eile raadiost Turovskit kuulama, kes ütles, et tänavune sügis on hea, sest et tuleb ilma suuremate kõikumistega, ilm külmeneb tasapisi.
Sisalikud on igatahes juba kuu tagasi magama kerinud. Riisudes komistan kärnkonnade otsa, kes on end maasse kaevanud. Mulle tundub, et mitte eriti sügavale. (Mitte et ma teaksin, mis see nende normaalne sügavus on).
Vahtrad on nüüd paljad ja lehed maas. Sademeid pole, kui eilne tilkumine välja arvata, lehed lendavad aia otsast teise. Tamme tants on alles tulekul, lehtedes on veel rohelist. Remmelgad poetavad oma lehti aegamööda. Pildil Epimedium  x versicolor `Cherry Tart`.

Eelmisel aastal jätsin linnukasse lehed maha, mis sest, et vahtralehed ja mis sest, et sõbrad väitsid, et vahtralehed ei olevat selleks hea valik. Talvehaljastele sõnajalgadele sobisid need hästi. Tänavu ei hakka ma  ka lehti koristama enne kui kevadel. Kogun lisaks kuivi tammelehti, neist on kasu kui külmaks läheb.

Tänavu mul turbamultši sügisel panna pole, aga mõtlesin, et maad võiks ju ikka toita/katta. Kaselehed kõdunevad kiiresti. Võtsin siis KSJ-i kogutud kaselehed ja puistasin lohuaeda kihina maha. Minu kaskede lehed on selleks ajaks juba ammu kadunud, ma ei tea, kuhu tuuled need viivad.
Nädalavahetusel tegelesin pisitoimetustega, sortisin tühjad potid ja panin varju alla, nahistasin veidi kasvuhoonetes ja kivilas. Kõik karukellad on end ohtralt külvanud ja mõnes kohas on isekülvid ja minu mägisibulate külvid segunenud. Kevadel peab selle koosluse kuidagi osadeks eraldama, karukellad katavad muidu sibulikud ära. Sempervivumi talikülv õnnestus ja tulemuseks on värvilisem kui ma oodata oskasin. Suvel paigutasin neid hajutatatult üle kivila, kuidas talvitumine läheb, saame näha.

Igatahes olen kuidagi ootel, et see kõrgrõhuala sääl Venemaa kohalt juba liikuma hakkaks ja tuuled pöörduksid. Üle-üldse võiks hooaja ikkagi normaalsete ilmaoludega lõpetada, tiigis on veetase aasta madalaim. Külm ja kuiv on rohttaimed puhkama saatnud. Epimeediumeid osaliselt ja mõned kurerehad ja penstemonid ei tee ka teist nägu.

Pajulehise amsoonia seemnetegu näeb välja selline:

 Osa korjan ära, osa jätan isekülviks.


Saunaväljal seistes sihib silm tühemikke ja ilmselt istutan veel kuuski, seni, kuni aukude asemel on ilus tihe roheline müür. 


Kommentaarid

 1. Sinu varjumaastikud on ikka väga põnevad. Nagu ka päikesemaastikud kivilas! Sajud on saabunud ja seekord suisa lumena. Küllap annab nädal kosutust maale ja tiigile.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. noored alles, need alad, loodan, et talved on armulised ja kõik muutub lopsakamaks ja metsikumaks :)

   Igatahes eile lumi, täna lörts, homme ilmselt vihm. Soovid täituvad :)

   Kustuta
 2. Vihma asemel said lund :) Vist kõik saime. Minu amsooniad sel aastal lihtsalt jätsid õitsemise vahele. Aga ilus on sul seal küll :D

  VastaKustuta
  Vastused
  1. mul esimestel aastatel nad ei kõssanudki, viimased 2 on õitsenud, aga seemneteni jõudsid alles sel aastal.

   Kustuta
 3. Vihma ei ole me ka saanud. Plaanisingi täna kõik tünnid ja vannid tühjendada ja selle veega veel taimi kosutada.
  Kaselehed tassisin mina ka eelmisel aastal kõik istutusaladele ja kevadel tänasin enda tehtut - umbrohi ei tärganud nii kergelt, kaselehed kõdunesid suht kiirelt ja maa sai palju õhulisem. Sel aastal on tuul kaselehed laiali kandnud suures osas ja mul ei ole vist miskit võtta.
  Amsooniat kihutan kohe ilma valgenedes vaatama. Õitses küll, aga sügisel on ta kuidagi kahe silma vahele mul jäänud. Ehk on mul ka seemneid võtta.
  Laupäeval sõitsin läbi Häädemeeste, Kabli, Treimani, Ikla, Ainazi - meri annab ikka nii palju sooja. Puud olid kõik uhkes sügisrüüs, samal ajal, kui meil enamik juba raagus.
  Ja no müts maha sinu mägisibulike külvi ees, mina vist küll ei viitsiks.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. oh, siis oli mul ikka õige mõte nende kaselehtedega, eelmistel aastatel jätsin kottidesse komposteeruma, aga nii tundus parem ja kiirem variant.


   Oh, lahe reis sul :) minu kodukant!

   Mägisibulatest tahtsin lihtsalt rohkem teada, see annab hea kogemuse kui neid seemnest peale kasvatada, tõusmed olid nii nummid :) ja oskasin kivilas isekülvi ka ära tunda pärast seda.

   Kustuta
 4. Lumi on mullale isegi kasulikum kui vihm, tulgu ja sulagu teda veel mitmed korrad :)
  Jah, puulehed on aedniku kuld, olgu ka neid alati piisavalt.
  Ja õige pea ongi uus kevad käes :D

  VastaKustuta
 5. Puulehed on väärt kraam. Meil endil neid eriti ei kogune, aga hea naaber andis üle aia kaks suurt kotti, et kas läheb tarvis. Suurepärane, pole paremat mullamaterjali.:)

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused