esimene suurem sügismiinus ja peoga puid-põõsaid

Esimene arvestatav miinusöö oli 12.oktoobril vastu 13.ndat, tubli nädala võrra hiljem kui eelmisel sügisel. Tegin tiiru ja vaatasin üle, kes alles, kes läinud, millised kohad jne oluline teada. Tunnen oma aeda juba päris hästi, aga eks mõned uued taimed said maha ja mõnele ehk see koht ei sobi.
Kõik vesisem kraam sai mustaks, võrdhammas ja tricyrtised. Kivilas ootuspäraselt ei midagi, vahtrad langetasid uue kihi. Linnukas lahkusid visamad hostad. Epimeediumid veel ei kõssagi, värvuvad.
Pildil Sorbus reducta

Nädalavahetuse ilm oli mõnus, sobis veel mullas sobramiseks. Pühapäeva hommikupoole näitas isegi päikest, selleks ajaks kui mina fotoka välja võtsin, oli see muidugi pilve taha nihkunud. Õisi jagub endiselt, aga vahelduseks puudest.

Sügistuuled rabistasid tammelt maha kõik, mis vähegi lahtisem ja kuivem, nüüd hakkab sügisvärv lehtedesse jõudma ent harilik tamm on veel valdavalt roheline.

Aga nüüd mõned puud põõsad, kõiki ju korraga ette ei näita :)


Roheline lepp, kasvab põhjaküljes, õigupoolest on neid kaks, üks heitis kohe pikali ja ei taha siiani püsti ajada, teine kasvab otse. Satikate magnet, aga õnneks vähem kui harilik lepp.harilikku kuuske olen istutanud korda kolm ja igakord erineva hulga, absoluutselt kõik kasvavad, va see, kelle ma kogemata maha niitsin :(harilik toomingas, jäetud võra pärast ja esialgu veel ruumi on, hoian vaos.


punane paju kolmas aasta, kasvab mühisedes

harilik vaher, neid on siin üksjagu.valge mänd on minust pikem, mis muidugi pole teab mis näitaja, aga põlvekõrgusest ta alustas, nii et midagi ikka näitab.
harilik pöök, ümber istutatud, sest algne koht oli kitsas, kasvab ei ole mingeid probleeme ei liigil ega sordil `Purpurea`
hariliku kuuse vorm, nimi teadmata. Ilus. Tegelikult olid algusest peale kaks tüve. Okkad on lühikesed, pikemaks ei kasva.

must kuusk `Aurea`kõige ilusam kollane vorm, ümarused on väga ilusad nagu vorstid. (vorst ei ole vist see õige ilu mõõt?)harilik kuusk `Barry`võiks kiiremini kasvada.


serbia kuusk `Zuckerhut`

serbia kuusk `Pendula`
serbia kuusk `Aurea`

torkav kuusk `Glauca Globosa`väga ilusa tooniga kuusk. Kõrgust lubatakse 2m ja laiust u samapalju. Tundub väheusutav :)
harilik kuusk `Ohlendorffii` Edneb päris kiirelt võrreldes teiste kuuskedega, võib-olla on ka kasvutingimused kõige paremad.


must kuusk
harilik kanarbik. Seda puhmast lõikan kevaditi tagasi, sestap õitsebki ta mul septembris-oktoobris.

kanada kuusk `Echiniformis` Kiidan! kevadpäikest ei pelga ja hoiab ümarat vormi, ostetud päästeaktsioonina 2013 ja elus ning rõõmus.

harilik kuusk `Dundanga` ja esiplaanil harilik ebajasmiin `Compacta Nana` . Karini juures nägin millised mõõtmed see ebajasmiin kasvades võtab, mnjah, eks siis tuleb ta ümber kolida.
korea nulul `Silberlocke`on ilmselt üksjagu vanust. Ostsin Lätist 2014, tüvi oli päris priske, aga juurtekava õnneks ok. latv kuivanud. Aasta mõtles, siis kasvatas uue ladva ja tänavu tegi 27 uut käbi! ma olen sillas. Järelikult on koht hea ja paar viimast hooaega ka sobivad. See teeb rõõmu.Siiani on oktoober ikka hellitanud, ainult et sadmeid praktiliselt polegi. Tiik on juba madalaseisus. Ju siis antakse rohkelt edaspidi, vaevalt see vesi taevasse jääb.

Kommentaarid

 1. Näis, millal meie oma külmalaksu kätte saame :)
  Lepapoist saad lahti nõgeseleotisega.
  Sitkadele ja korea nulule oleksid võinud ka ikka nimed juurde panna :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. no ongi täiendamisel :)
   Lepapoide jaoks on ju terve võpsik ja nad paljunevad kiiremini kui neid kasta jõuab,aga tänavu oli neid õnneks vähem.
   Sitka kuusest on ainult Papoose :)

   Kustuta
 2. Järgmine suvi on vist jälle nii, et ei tunne kohta enam ära.:)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. oleks siis, et head mõtted kevadel, aga ideede vabrik käivitub miskipärast sügisel :)

   Kustuta
 3. Õndsad on need, kes on puudega ;)

  VastaKustuta
 4. Vaatasin eile just üht aiasaadet, kus näidati Šoti rannikuaeda ilma ühegi puuta. Ja mulle see väga meeldis, saab-võib ka täitsa niiviisi. Aga muidugi on puudest palju tuge ja vormi/ruumi loovat aias.

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused