septembri alguses, põhiliselt tuul ja päike

Valguse poolest on september nagu tagurpidi aprill ja mulle väga meeldib see, kuidas valgus  aias liigub. Eile õhtul märkasin, et tiigikaldal kasvav roog-sinihelmikas `Fontäne` on KSJ-st pikem, s.t. üle kahe meetri. Vau! Müürika kõrrelistest sambad jäävad käigurajalt kõrvale, vaevalt nemadki madalamad on.
Sel aastal neid jagada enam ei saa, kevadel lisan  paar sammast juurde, nad on ikka väga ilusad ja annavad vaatesse nii palju juurde.


 Laupäeval käisime metsas seenel. Hea aasta on, külluslik. Ei hakka siinkohal saaki ette näitama ja neid lugejaid, kes metsa ei saa, piinama. Pühapäeval vaatasin oma kase alla ka, kase taga oli tore seltskond tõmmuriisikaid, suisa seitse tükki, mõnusalt üksteise seljas ja kukil. Neli neist:


Pühapäeva hommikul müürikal jalgu kõlgutades tegin korralekutsuva nimekirja. Lubatakse siin lähipäevil nulle ja selget taevast, vaja veel istutada ja mõned aednikele lubatud taimed potti ajada. Suvel jagasin epimeediumeid ja mõned jagunesid päris väikesteks. Eelmise talve kogemuse põhjal otsustasin riske hajutada ja istutasin suurema osa maha. Kõigepealt nahistasin suveumbrohud välja ja vaatasin üle, mis lohuaia varjunõlval toimub. Hulk häid uudiseid ka. Esiteks kohtasin vesilikku, kes pani kärmelt putku, kui ma olin uvulariad tagasi lõiganud. Teiseks avastasin, et roodjalg Blechnum penna marina on elus kahes kohas, nii kivilas nulu all kui ka lohuaias. Rõõmutants.


Kui maikuus ropult kuiv oli, kolisin himaalaja adiantumi veidi niiskematesse oludesse ja seal ta siis koos pisiputkede tittedega kasvaski. Linnukasse jäi veel üks ja tema on ka heas seisus. Nii ketserlik kui mu jutt ka pole, minu aiale selline suvi näikse sobivat.

Mõned nuiad on valmimas epimeedium `Red Beauty`kõrval .

Kui eelmisel pildil olid jalad, siis sellel pildil on pea :) seal kusagil keskel.

Siin on jungel, kes end sinna külvata jõuab, see kasvab, ma aeg-ajalt roogin jälle puhtamaks või harvendan seda isetekkelist sõnajalga.

Jungli serval kasvab, aga ei õitse
ja edasi on läbisegi väikesi okaspuu vorme ja kellukaid, priimulaid, üks jumalate lill (puhkavad) soldanellid, sõnajalgu ja epimeediumeid. Neil hakkab sügisvärvide aeg, suureõielised e. värvuvad esimestena.Neist kirjutan pimedal ajal.

Kanada tsuuga väikesekasvulised vormid on väga ilusad, edenevad paraja tempoga. Esiplaanil `Jeddeloh`, tagapool `Iceberg`


Harilik kaptenilill sai kevadel uue koha peale istutatud ja niiskemad olud sobisid talle oivaliselt, lõpuks ometi sai oma aastasest tardumusest üle ja hakkas kasvama.

Esimene lubatud null meile õnneks ei jõudnud, vähemasti polnud järgmisel päeval sellest veel märkigi. Kui õhtul tuul vaibus, siis vajus päris jahedaks. Nüüd on jäänud istutada kaks okaspuud ja ... sedapuhku pottidega talvituma polegi nii väga midagi, olen neid hajutanud mittepeenrasse. Mõned pojengijuurikad on ka veel maa peal. Väga hea seis. Uuendasin seemnevaru ja järgmisel hooajal tahaks veidi emajuurte kogu suurendada. Linnukas on viimase nädalaga hõrenema hakanud, toomingas hakkab väsima.
Aias mõnulemiseks jätsin veel mõned pätsid ja kivid paigutada, see ei sõltu ilmast ega külmast. Ma pole eriti optimistlik, et sügis soe tuleb. Kaks aastat järjest on oktoobri esimesel nädalal külmalaks üle käinud, vaevalt, et tänavugi teisiti läheb. Nautigem siis seda, mis on ja seda, et esimest hooaega hakkab muttidest rahu saama, seitse on tabatud ja see annab tunda, ei mingit taimede kergitamist enam.

Kevadel sai meeltesegaduses ostetud aedhortensia `Levana`, lubatud püstiseid oksi pole ma täheldanud ja küllap on taim ise ka nii väike, et kiiret kasvu ka pole näha. Ülejäänud aedhortensiad on võtnud hiiglaslikud mõõtmed.

Talikülvist sirgusid ka mõned, nt lysimachiad, õitsemiseni nad tänavu ei jõua, aga aega on, mul pole kiiret. Külvidest peaks ka üldistavamalt rääkima.

Veel on sinist

ja punast :)


aga nüüd kõigest veidi teises järjekorras :)

müürikas,
kivila,
linnukas.

ja muidugi
Püha Juurikas :)Kommentaarid

 1. Levana on suht pika vinnaga, aga arvestada tuleb, et ta suudab neljameetriseks kasvada :)
  Himaalaja adiantum on väga nunnu ja läheb soovinimekirja.

  VastaKustuta
 2. Esimene külmake võib ka varem tulla, aga see veel talve ei too, hostad võtab ja veel mõned õrnemad silostuvad, aga aed on veel kaua ilus.

  VastaKustuta
 3. Kaunist sügist Su imelisele aiale!

  VastaKustuta
 4. On värve ja vorme, aga postituste meeleolud lähevad aina salapärasemaks ja varjuaiasemaks, tundub, et sul on vägev džungel ehitatud. Põnev!

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused