sporaadiliselt. augusti II pool

Igasugune blogistamine on soiku jäänud,
mõned  hilinenud ülestähendused.


August on sel aastal augusti nägu, ei mingit lõõskamist nagu eelmisel suvel. Viimased puhkusepäevad said läbi ja olen endaga üldiselt rahul. Sel hooajal jõudsin ära teha kaks olulist täiendust ning need suures osas ka ära  korrastada/viimistleda. Poolvarjutaimed on väga lopsakad ja ilusad, ei kolleta ega kõdu siin veel midagi. Korea kitseenelas on küll värvi muutunud, täitsa salaja. Sõnajalad ja epimeediumid on fantastilised. Näiteks punaloor-sõnajalg. See pole sügisvärvus, uued lehed on puhkedes punased.


Esmaspäeval lõikasin pisut lehtpuid ja saunaväljale tekkis uus vaatenurk, teistmoodi ja selgem. Muidu näeb kõik üsnagi metsik välja. Olen istutanud hulgaliselt põõsaid linnukasse  ja uus hooaeg saab olema väga huvitav, siis saab aed 5 aastaseks ja peaks olema juba aia nägu. Jess!
Sain korda ka saunavälja peenra otsa, millel eelmisel aastal seoses kopatöödega polnud ei tegu ega nägu. Rehabiliteerisin helmikpöörised, `Palace Purple`on end tõestanud ja üks nimetu rohelistes toonides seemik. Kombineerisin neid väikeseleheliste bergeeniatega ja sain enda jaoks rahuldava tulemuse.

Lohuaias on ka pilt rahulikum, kui mitte öelda lagedam,  lõikasin käokingad tagasi ja siis juba ühe jutiga püstise elulõnga ka. Järgmisel suvel on siin juba kõik muutunud, rohkem põõsaid. Leidsin kohad kolmele parukapuu sordile :  ´Royal Purple`, `Young Lady` ja `Golden Spirit`(`Ancot`). Esimene neist olevat kõige külmakindlam. Näis, üks talv on tal juba selja taga. Mulle meeldib see puu just oma ümarate lehtede pärast.

Eile hommikul ilma päikeseta. Nädalavahetuse laupäeva kulutasin niitmise peale, ilm oli soe ja tuul oli nii tugev, et niiduk sobis raskuseks päris hästi, ei viinud lendu ega midagi. Pühapäeval tühjendasin kompostikasti, jäi veel vaatesse vedelema. Pilt on tehtud tiigikünka otsast, vaevalt see kõrvaltvaatajale nii selgelt  ära paistab, aga nüüd on okaspuid juba üksjagu ja erinevad rohelised on minu jaoks nagu aastate maamärgid. Hallid nulud 2013, kaljukadakas 2012, mägimännid 2014 jne. ja siis hullunud Maacki kuslapuu - mis on vaates veidi harali, aga muidu väga ilus, ei näri teda keegi ega augusta ega miskit.

Esiplaanil mikrobioota. Nelja aastaga on päris hästi kasvanud, nii et unustage ära see laius 1,5 m - 2, siit tuleb rohkem ja mulle meeldib. Peetakse küll tavaliseks, aga ütlemata ilus ja kellel pole, sellel olgu kahju, sest talvevärv on tal ka ilus.Tagaplaanil on üks minu lemmik-kooslustest - kukeharjad, kaljukadakas ` ja tema selja taga põõsasmaranad.

 `Pink Queen`

 `Anette`


 Dauuria maran
vaade kivila poolt


 Vahepõikena: Nurga puukoolist toodud `Carnival`on maha istutatud. Selle sordi puhul ilmselt nii kiiret vohamist pole loota, kiiret ka pole, kivid ju ilusad.Ilus aeg on. Aia varjulisemad osad on lopsakad ja rohelised. Päevakübarad õitsevad ja nüüd on käes kõrgete kõrreliste aeg, sssa sammas, teise ja kolmanda aasta sambad on tihedad ja sillerdavad päikeses.
Lõpuks ometi istutasin maha viinamarjad, neile koha leidmine on olnud paras peamurdmine, sest raske on leida kohta, kus oleks piisavalt päikseline ja mida aasta või paari pärast jälle üles ei tuhnitaks. Tartu aia ajast on mul positiivne kogemus nende kasvatamisega, tõsi küll, seal mul kitsi ja jäneseid polnud.


Üks augustikuine sahmerdamine on seotud roomava floksiga, kes katab pinda hästi, kevadel õitseb rikkalikult ja on muidu ka ilus, aga tema sisse maanduvad kõik lenduvad umbrohud nagu nt võililled ja muud roppused. Raudrohi on tulnud ilmselt mullaga. Igal aastal nokitsen ja eelmisel suvel sai südametäiega paras ports komposti saadetud, aga kevadel oli veidi nukram, nüüd siis on vaja see padjand puhtaks teha. Kivila pintsetitamine on kordades mõnusam.

Suures plaanis on umbrohtu vähe, nii ma arvasin, lähemal vaatamisel selgus, et juba tõstab pead, rääkimata servadest ja kohtadest, kuhu ma niidukiga ei pääse.

 nt siin


 Üks õhtune zuumÜks suur ümberistutustöö seisab veel ees, karusmarjad ja mustsõstrad ja mõned väiksemad puud. Ehk sel nädalavahetusel saab ära teha. Rohevahetuse mägisibulikud tahaks ka maha panna veel, talveks ei taha pottidesse jätta. Vihmade vahel kogun seemneid, midagi juba täitsa on.

... järgneb

Kommentaarid

 1. Ma olen ju küll-küll Su aias käinud, aga mõnda kohta ei tunne kohe esmapilgul äragi. Suuremaks kasvanud puud annavad kohtadele hoopis teise välimuse. Noh, Su aial on juba praegu aianägu ees, kiire ja tubli töö. Nüüd saab ainult veel uhkemaks, lopsakamaks ja ilusamaks minna.
  Aga nii hirmsasti tahaks paari pilti lääneküljest, need puukesed peaksid juba ka päris suurekesed olema.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. lääneküljes on maa raskem ja savisem +kitsed kärneriks. Valge mänd on küll tublisti kasvu visanud, on juba ammu mul üle pea. Euroopa lehised on tõsised puud juba :) Kuused on muidu täitsa kabedad. Lehtpuud ikka põevad mõnes kohas, pean neiel rammu andma.

   Kustuta
 2. Küll on ilus lopsakas roheline! Mul on parukapuud alates 2013 aias, külm ära võtnud ei ole, kuigi pole kõige soojemas paigas. 'Royal Purple' meisterdas eelmisel aastal ka ühe õiekobara, aga nautida seda pikema suvereisi tõttu ei saanudki. 'Young Lady' ja liik seisavad unistuste nimekirjas. Meeldivad samuti nende ümarad lehed, minu aias on nad kauneimad põõsad ja need värvid...

  VastaKustuta
  Vastused
  1. kolm aastat on päris hea algus, ma loodan, et kodunevad ka. Tänavu kevadel sattusin Lätis suurema valiku otsa ja otsustasin, et saagu kolm :)

   Kustuta
 3. Ilus, ilus ja meenub lubadus, et augustis... :( aga homme juba september. Ei ole must sel aastal õiget liikujat aga ehk veel jõuaks, sügis ju ka võrratu aeg :)

  VastaKustuta
 4. Royal Purple on üks mu lemmikuid ja aias auväärsel kohal. Eriti küll ei õitse, sest saab igal talvel natuke sakutada, aga on niisamagi ilus.
  Edeneb seal Sul ikka vägevalt, tahaks ka külla tulla, aga minust ei ole endiselt kaugele sõitjat.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. eks ma ole teda juba pikalt teiste aedades vaadanud

   Kustuta
 5. Vägev, su aed kasvab nagu universum. Aga oma silm oleks ikka parem kuningas...

  VastaKustuta
  Vastused
  1. nojah, sa oled nüüd kaugemal, aga mõned taimed on juba potti küll pandud sinu jaoks.

   Kustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused