vihje 2016 ehk suveprojekt

Aeg on nii kaugel, et nüüd võib saunamäe nime vabaks lasta ja kivilale selle õiged mõõtmed anda.
Midagi hüppelist ma sel aastal ei korraldanud, korrastasin siit ja sealt, mis tegelikult tähendab seda, et hetkel on kõik segamini ja mul on aega sügiseni nokitseda.
(see märkus oli nüüd sõpradele, keda uudishimu vaevab :D)

Sellel liival, mille sees kivila taimed end hästi tunnevad on kahju lasta raisku minna. Juba eelmisel suvel mõtlesin, et ma lähen sealt  edasi, katsun selle kännujuraka saunamäe otsast kätte saada ja paarile okaspuu vormile veel koha leida. Muide, tänavusel sademeterohkel aastal on kändude juures hakanud seened vohama ja seda isegi liivases pinnases.
Koht, mis esimestel aastatel kandis postitustes nime lõunalohk, on nüüd kivila ja linnukas. Võib-olla saab koht järgmisel aastal nii korda, et on põhjust taas kord tervikust rääkida.

2012 juunis otsevaates linnukas, kivila "katuselt"2013

 See on veel võpsikuga pilt, eks tulevikus on see roheline sein seal jälle tagasi. Pildil soleeriv nuustakas on punane leeder, mille juured ulatusid ikka ropult sügavale.


Kusjuures alguses oli see kallak tublisti järsem, aga kivide paigutamisega läks laugjamaks. Liiv on hea materjal.
2014 augustis
Must leeder `Aureus` on üks vähestest mustadest leedritest, mis talub kõike, s.t. ta ainult kasvab, kolme aastaga on jõudnud kahe meetrini. Õitseb kui sõge, aga oma lehestiku poolest on ikka päris ilus. Ülejäänud mustad leedrid hingitsevad kuidagi vaevaliselt. Eks teda ole selle aasta piltidel rohkem näha. Mul mõlgub t ameeles kui meeldetuletus, et mõned kasvavad kiiremini ja suuremaks kui lubatud või arvatud.

 Siin kasvas metsvaarikas, naat jms toredused. Kokkuka ajal oli siin aiakiik muide :) kes mäletab.

 2014 suve teises pooles rajasin kivilale "katuse" ja tegin väikeste kividega teise poole. Huvitav, et ma seda nii jupikaupa teinud olen, aga korraga polegi vaja rabistada, see pole kaks korda kolm meetrit ala.


2015 said otsad suured kivid ja mulle meeldis nii rohkem.


 2015 november, vaade keldrimäelt.

aga
koht, mida ma piltidel vähe näitasin, ootas lahendust. Tahtsin ühe lohukese ja muhukee veidi loomulikumaks muuta. Eeltööna oli plaanis siit mätas eemaldada ja kasutada seal, kus vaja, aga kõike ma lihtsalt ei jõudnud ja kamarat ei saanud ka kivide alla jätta, see hakkab sealt imbuma ja siis ei jõua ära rohida, lasin kopal pinnast veidi eemale lükata. See on vaja nüüd puhtaks teha ja tagasi panna :). Üks kord korralikult ette valmistada ja nii on mul hiljem juba lihtsam.

Liiv paistab.
Üks sügisene vaade - see külg lihtsalt nagu rippus kusagil ja kuna männid olid juba paigas, siis koht lihtsalt kisendas kivide järele :)
Nii otsustasin  "vihjata" et siit algab teistmoodi ala, kusjuures ikkagi nii osavalt, et aeda sisenedes, kui sa just KSJ kasvu pole, seda osa näha pole. See oli küll rohkem kogemata. :)

2016 a vihje :)
Kuigi ma olin kodutöö ära teinud ja kivid välja valinud ja söega ära märkinud, ikka tuli pause sisse, sest eraldivõetuna võivad nad ju ilusad olla, aga kokku panemine on juba teine asi. Pealegi ei saanud kopp vabalt lehvitada vasakule ja paremale, sest oli vaja juba rajatud kiviosa mitte lõhkuda, pinnas, millele masin toetus oli pehme. Hea kopamees oli, kogemusega.
 See kõik on alles töös, nii et mõnigi kivi nagu "ripuks " veel õhus ja seda heledat tüüpi saab veel paremale nihutada, ma vaatan kuidas kujuneb ja sõltub ka taimestamisest.


Nagu kiuste pole mitu õhtut saanud pildistada, sestap pean siinkohal pausi tegema ehk nagu viimasel ajal kombeks ...

järgneb ...


Kommentaarid

 1. Võimas areng!
  Seda Sa siis seal oled nokitsenud,lausa kopaga.Uudishimu võtab võimust.
  Küll Sina ikka jõuad palju.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kopp oli tellitud tegelikult hoopis muudeks töödeks, kivila ots oli lihtsalt lisaobjekt.
   Tänavu kipub selline seis olema, et ei jõuagi palju :) igasugused planeerimata asjad tulevad vahele.

   Kustuta
 2. Kivid on võrratud ja vägev projekt Sul. Peab ikka millalgi vaatama tulema, sest fotod on liiga kahemõõtmelised.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Tänan! Kivi aias on varandus ja sul on seda kraami seal looduslikult, see on ilus ja nagu ma aru saan, teeb aia hooldamise keeruliseks. Mul on lihtsam, saan ise paigutada.

   Kustuta
 3. Oh, mul jääb piltlikult alati suu lahti kui astun su blogisse. Meeletu töö(kus). Ja kivid on suur varandus. Lisaks taimedele.

  VastaKustuta
 4. ma mõtlen, et päris tore, et ma pole veel Su juurde jõudnud, uus osa on alati nii paeluv ja põnev :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. nii ongi, ma loodan augusti peale, et siis jõuan mina sinu juurde ja asjad tehtud ja sina minu juurde. :)

   Uus osa on võrreldes olemasolevaga ikka väike, aga linnukast pole ma veel jõudnud kirjutada :)

   Kustuta
 5. Su aed areneb lausa peadpööritava kiirusega. Üha kaunimaks ja põnevamaks.

  VastaKustuta
 6. Tüse töö ja põnev värk! On see ilmamaa ikka immelik, üks higistab ja korjab kiva kokku ning teine kangutab ja laotab neid omal maal uuesti laiali :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. just-just, väikest kiviklibu korjan ise ka, et niidumasinat mitte lõhkuda. Lailai laotamine on hoopis toredam töö.

   Kustuta
 7. Voolab-voolab, isegi need pildigragmendid reedavad, kuidas olema hakkab. Väga hea ja ilus üleminek ühelt alalt teisele.
  Aga Saunamägi oli nii armas nimi s.t. saaks ju öelda, et Saunamäel on nüüd Kivila, mis suubub Linnukasse. Mida rohkem nimesid, seda uhkem ju :)
  (Y)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. eks ma tegelikult pisut häbenen ka, kõik need mäed ja väljad on ju miniatuursed. :)

   Kustuta
 8. Muutused on nii drastilised, et seda kõike on raske uskuda. Eriti nii väikse naisterahva tegemistest looduna! :) Sulle tuleks anda "kultuuristaja" elutööpreemia!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Aia rajamine ja loomine on suur nauding, eriti siis kui tervik hakkab kujunema, küllap sa tead seda oma kogemusestki :)

   Kustuta
 9. Mõnus vaadata kui jõudsalt edeneb. Hea tubli ja tugev tiim.:)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. jah, KSJ on mu aeda suurvormid toonud :)

   Kustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused