kui kivila õitseb II


Kivilas on päikselisem pool ja varjulisem pool, mis muutub aastatega ilmselt veel varjulisemaks. Lõunapäike ei kao küll kuhugile, aga hommikupäikese aeg jääb siin ilmselt lühemaks. Ma olen sellega arvestanud ja kui vaja, siis saab alati läänesuunas edasi minna. Koht on ju alles noor, kaks aastat I pool ja aasta II pool.

Nõks kõrgemal on veel liiva ja selle osa plaanin tänavu suurte kividega ära teha. Olen tasapisi mättaid eemaldanud ja ootan, et metsmaasikate aeg saaks läbi. Aluspinnas on vaja juurumbrohtudest siiski puhtaks teha, sest hiljem kivide alt seda kätte ei saa ja ajalehtedega ma mängima ei hakka, närilistel on niisamagi õdus olemine.

Pildil alpi näsiniin `Alba`. Hajameelsusest on mul neid rohkem, üks kasvab müürikal veidi teistsugustes tingimustes, aga ka heas seisus.
Õitses juuni alguses.

Ängelheinad on üks udupeen perekond ja sel suvel sain oma suureks rõõmuks ka Thalictrum kiusanumi tited (tänud Hellele!) ja Kristiinest ostsin alpi ängelheina. Kas vastab ka nimetusele, eks see näha ole. Pildil Thalictrum minus `Adiantifolium`?
Kivilas on teist aastat Thalictrum petaloideum, ei õitse, aga ilusa lehestikuga.
Kui nüüd veel ängelheinadest rääkida, siis mu lemmikute hulka kuulub delavay ängelhein  `Album`, aga tema kasvab veidi niiskemates oludes kui kivilal pakkuda on.


Eelmisel sügisel tellisin suhteliselt hilja mõned varjutaimed ja põneva pihlaka, Sorbus pygmaea. Kui siis tali tuli palja maa peale arvasin, et läks nihu sedapuhku. Kevadel - ei midagi ja päris kaua ei midagi, kuni hakkas lehti ajama ja lõpuks õitsema ka. Kõrgust pole tal ollagi, kelluka puhmas on sama kõrge. Näis, kas pihlakaid ka saab.
Väike võrdlus


Leidsin Loniciera grassifoliast parema kaadri

Kivila II ongi mu taimetabelis varjulisema osa märgistamiseks. Siia olengi istutanud veidi suuremaid taimi, põõsaid ja okaspuu vorme. Viimastest kirjutasin veebruaris.(kivila okaspuud)


Nelgid. Oli see nüüd eelmisel aastal või veidi varem ... kui käibele läks fraas - nelke pole kunagi liiga palju. Pole jah ja nimedega on nagu on. Kui osta taimi aednikult, kes armastab ja hindab nelke, siis on nimi ka olemas. Põhiliselt on nelgid tulnud tutsakatena siit ja sealt ja kuna keldrimägi, millest saab sujuvalt kivila, neile sobib siis olgu neid nii ohtralt kui mahub. Praegu mahub veel palju :)


ja siis see nelk, kelle sügavat tumepunast värvi püüdsin üles pildistada :) õhtul


päeval

 uus

... täiendan hiljem, aga enda tarvis läheb praegu üles.

Kommentaarid

  1. Aia arengut ja taime-eelistuste muutumist on väga huvitav jälgida :)

    VastaKustuta
  2. jah, ma ise ka mõtlen, et on selline periood ka. Väikevormid. Suurvormid on puha ette näitamata :)

    VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused