kolmapäev, 25. mai 2016

teha on palju, rääkida pole midagi. mai II pool


Kui ma oma puhkusegraafikut kokku panin, siis uurisin ilmaprognoose. Tartu ilmavaatleja Marko Kaasik oli see, kes oma pooleaastases ilmaprognoosis kirjutas, et mai tuleb keskmisest soojem. Jahe aprill näis seda kinnitavat ja nii läheb juba kolmas nädal ja päevi peale, vihmata.
Suvitajale hea, aednikule ... nii või naa.
Saared olid eilseni veel ootel, täna hommikul märkasin leheudu. Öökülma maapinnal pole siiski esinenud. Sirelid õitsevad rikkalikult ja seda juba teist aastat järjest. Eelmisel aastal oli ka palju õisi. Harilik sirel, päris ilus teine. Õunapuudel on tänavu vähem õisi, murelid õitsesid ära ilma külmata, see on tore.
Ilmneb uusi kadusid ja põhiliselt müürikal, osa kõrrelisi ei kõssagi. Küsimus ei olegi ehk nii palju talves kui raskes pinnases, sest mujal aias on Miscanthused ok ja harilik alang `Red Baron`kasvab nt mühinal. Imelikult käituvad nõiapuud, kellest `Diane` õitses. Harilik nutipõõsas, kes sai talvel kitsede poolt tublisti pügatud, ajab lehti ja ühe tagavara kasvu ka, ilmselt oli see närimine talle ikka liig, mis liig. Mägi-võlupõõsad õitsevad ja hakkavad lehtima. Rheum palmatum õitseb keset lohuaeda nagu nui, päris kole on, sest vägev vars u viie lehega ei ole just kõige kaunim. See koht on mul üldse üks paras peavalu, sest ma pole rahul selle vaate taimestamisega. Praegu on liiga pitsiline. See on külmalohu koht, nii et peenemat kraami pole mõtet siia istutada. Pinnast tõsta on üks võimalus, aga tasapisi vajub see ka. Küllap jõuan lahenduseni, mis mulle meeldib.


 Kasutaimedest nii palju, et tomatikülviga jäin veidi hiljaks, aga eks ole näha. Arbuusid istutasin kasti ära, paistab, et edenevad. Kurgitaimed püüan lähipäevil palkidesse sokutada. Issake, moonid on ikka veel külvamata, aga ühel aastal külvasin neid üldse juunis ja õitsesid septembris.
Mõned taimetited on pikeerimata. Mõned tited ootavad õue saamist.

Okaspuude hiilgeaeg.

Raadasin üles kõik buddleiad ja panen nad teise kohta kasvama. Maa nende all oli ropult kände täis ja kännud seeni jne jne. Mitu kärutäit sai välja kaevatud. Mullatööd on hetkel raskendatud, laudapõhja mulda on veel ja tahaks siia-sinna lisada, aga liiga kuiv on.
Potistatud taimede istutamine on ka ootel. Ma kasutan küll vette istutamist, aga kui sellele järgneb pikaajaline kuivus, siis pole see ikkagi hea. Nii kiire ka veel pole.

Kasvuhoones on esimesed kuumaasikad küpsed, lausa viis tükki. Lubasime KSJ-ga maasikaputru teha. Niidutöödesse suhtun külmalt, ma lihtsalt ei vaata sinnapoole enne kui ... igasugused olulised asjad on tehtud. s.t. niidan viimasel hetkel.Võilled lõpetavad ja külvavad ja siin pole midagi teha, kraavipervedelt tuleb oma parv.

Tamm on õitsemise lõpetanud ja kõik õisikud kivilasse maandanud, kõik on kaetud õiesodiga, mis muide ei lenda ära, vaid tuleb sealt ära korjata. Mõnes kohas on kogus väiksem, mõnes kohas kiht paksem. Pildil on Campanula aucheri, vastaklehise kivikressi silt on lihtsalt eksitamiseks.

Ma suhtun sellesse päris rahulikult, korjan mudru kokku ja ühtlasi rohin ka. Olen katsetanud ka seda, et jääb korjamata, aga kole on ja see pole metsaaed, et kõik, mis maha tuleb on tarvilik :)

 
 Osa aiast on korrastet ja osa elab metsikumat elu, sarapuu all meelespead, karulaugud, isehakanud priimulad, metsmaasikad, veidi kaugemal nõgesed.


Õhtud on valged ja kahanevad kiiresti.
Ööbikud ja konnad
ja kits udus. Oh, ma oleks tahtnud teda millegagi visata.
Ootan vihma

Ja ma käisin Tea ja Urmasega Kalsnavas ja Rõuges. Rõuge aed oli otsata liigirikas ja isemoodi, ilus sissejuhatus Läti reisile.
Kalsnava pilte võiks ehk hiljem näidata, arboreetum on seda väärt.  Reis oli tore, Tea ja Urmasega on mõnus ringi kolada, neis on kõike parajalt :) . Taimedega on nii nagu neil reisidel ikka, nii palju kui mahtus, nii palju tõimegi :)
6 kommentaari:

 1. Mai on nii ilus olnud, et võtab sõnatuks. Nii vist? :D

  VastaKustuta
 2. Kõik on otsata ilus aga kui kohe vihma sadama ei hakka, siis mina enam ei mängi :) Ma tahaks pilte sorteerida ja silte TEHA, sest neist valgeist lipikuist on siiber. Taevas nagu natuke lubaks aga... ?

  VastaKustuta
 3. See võrratu ja soe mai pani kõik väga võimsalt kasvama. Aedniku seisukohast oleks lausa paradiis kui ei peaks iga päev kastma, kastma, kastma...

  VastaKustuta
 4. Ehitajad on õnnelikud...
  Muud ei oskagi kosta...

  VastaKustuta
 5. See adiantum on nii lopsakas ja täiuslik! :) Kõrreliste kõssamisest ootan jätkuvaid teateid!

  VastaKustuta
 6. Tead, mis me siin kõrrelistest räägime, mul pistab iga päev mõni uus pojeng nina välja. Aga eks siin mere ääres on külmem ka olnud ja nüüd lisaks veel kuiv ka.

  VastaKustuta