Lehed

esmaspäev, 2. mai 2016

pulsatillatades

Mõne taime kodunemine teeb ikka väga rõõmu. Maandusin pulsatilladesse ja mulle hakkab üha rohkem meeldima see idee kõrreliste peenrast, kus varakevadisel ajal, kui kõrrelised veel ei kõssagi, kasvaks karukellad. Seni võivad nad olla kivilas või saunamäel. Kuigi jah, nüüd peab hakkama isekülvamist piirama, sest hariliku karukella tittesid on kivivahed täis. Sortide seemneid tuleb ise külvata, põnev ju, mis tulemused on. Sügavpunane `Rote Glocke`. Ma kujutan juba ette, kui ilus ta on kui on omandanud paari aasta mõõtmed. Seni võib ühte õit ka imetleda.


Nii udusulis tegelast on raske leida või kui ehk varretute ohakate hulgast ;) neid ma olen sel kevadel u 10kond välja juurinud, väga kaunid ja karvased, aga torgivad läbi kinnaste.Pulsatilla vulgaris
P.vulgaris `Papageno`

Töönädala lõpetasime Järvseljal. Sain minagi oma `Rydal`i kätte ja muud nassvärki. Puhas rõõm ja rahulolu. Laupäeva pärastlõunal käisime külas. Pühapäeval lülitusin muust maailmast välja ja pühendusin kivilale ning sekeldasin kasvuhoones külvide pikeerimisega. Kivilasse lisasin astmekivisid, et ei peaks varvastel kõõluma, potistasin  mägisibulaid ja karukellade seemikuid, istutasin ümber thunbergi kukerpuud. Õnnis hetk, kus aed on veel puhas, esimene nö rohimine tehtud, niitmise lükkasin ühe päeva võrra edasi, aga on juba kohti, kus edasi lükata ei saa. Linnukas on veel õndsalt umbrohuvaba. Näis kui kauaks.

alt üles oleks nagu korralik mägi :)

ülevalt alla väiksem


Aprillikuud kokku võttes - oli veidi jahedam, aga soojanädal jälle sedapuhku pikem, hea, et kohe leili ei antud, jõudsin suhteliselt palju ära teha. Ümberistutused on edukalt läinud, vaja oleks veel mulda sõeluda jm värki. Pinnase veetase tõusis viimasel nädalal nii palju, et kasvuhoone madalasse vahekäiku tekkis lomp. Samas sain külvid ja tärkajad kasvuhoones nii ära peetud, et katteloori läks vaja ühel õhtul.
Lumekirme nägin ka ära, õnneks sulas ruttu.  Tuult oli vähem kui eelmisel kevadel.
Üllatas epimeediumite varajane tärkamine. Viimased kaks sooja päeva on taimi tublisti kasvatanud.
Väikelinde on tänavu palju. Linavästrikud on territooriumi ära jaganud. Üks paar patrullib eesõues ja lääneküljes, teine paar kivilas. 
Sigulda lillemess jäi sedapuhku vahele, aga sõprade muljeid oli tore lugeda.

Ees on kõige leherohelisem ja ilusam kevadkuu. Aeg, mil tahaksid kodus olla (... kui õunapuud ...)

16 kommentaari:

 1. Oh, see õrnroosa `Papageno` on lihtsalt võrratu!

  VastaKustuta
 2. Karukellad on imelised. Ma olen tihti mõelnud, et huvitav, kas on olemas inimest, kelle nad külmaks jätaksid.
  See õrnroosa on võrratu, polegi varem sellist värvi karukella näinud. Foto on tehtud küljelt, aga mul on kahtlus, et ta `Papageno`-seeriast pole. Nende tupplehed (kroonlehti ju karukelladel pole) on hoopis sügavamalt lõhestunud. Olgu peale, kuhu ta ka ei kuuluks, on ta ilmselt Su kõige kaunim eksemplar.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Eks ma uurin teda lähemalt. Kristiine puukoolist ostsin ja nimesilt väidab, et on Papageno mix. Selle taime ostsin küll värvi pärast, lahe roosa on ta jah.

   Kustuta
 3. Karukellad lihtsalt ei saa kedagi külmaks jätta :) Miks minul isekülvi pole :( Tahaks ka palju rohkem karukellasid, kohe väga palju rohkem :D Idee nendest kõrrelistega kõlab oivaliselt.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Iroonilisel moel on põhiline isekülv seal, kuhu ta end haakida saab, nt mägisibulate sisse ja killustikku ja kiviprakku. Eelmine suvi oli neile külviks soodne, ilma suurema kuivata. Nii et puista killustikku või mägisibulaid :) ja üldse, kusagil on need külvid kindlasti lennanud, nt heinamaale

   Kustuta
 4. Karukellad on ühed lapsepôlvelilledest, vanaema juures oli väga liivane pinnas ja tavaline karukell oli väga levinud. Ta on nn igast asendist armas. Meie aias ta kasvada ei taha kahjuks

  VastaKustuta
  Vastused
  1. mina nägin neid massiliselt Pärselja kandis, väga ilus vaatepilt oli. Karukellad on igavesti lahedad.

   Kustuta
 5. Minu aias ka karukell varem kasvada ei tahtnud (meil on kevadel ja sügisel pinnasevesi vahel poole labidalehe sügavusel), aga kui tekitasin kõrgema kuivema künka, siis seal peal nad lahja liivmulla sees kikerdavad suure lustiga. Ja kui värske seeme mulla alla siblida, siis läheb see kergesti idanema.Väga armas ja efektne lill.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. jah, liiv neile sobib, liiv ja päike :)

   Kustuta
 6. See Papageno`on võrratult ilusa roosa värviga.Minu omad isekülvi kahjuks ei harrasta.

  VastaKustuta
 7. Karukellad on imekaunid, aga minu savises maas keelduvad kasvamast. Kahju.

  VastaKustuta
 8. Mulle meenub ka, et olen kord ammu kaks eksemplari karukellasid soetanud, kuid nad kadusid kiirelt. Kõrrelistega sobitamine on hea idee, eriti vahva võiks olla kesksuvine pilt karukella kahupeadega voogavas kõrremeres.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Idee pärineb muidugi raamatust "Designing wiht grasses"

   Kustuta
 9. Mul harilikud karukellad toimivad hästi ka savises pinnases. Aga pärslasele ja kaheldavale tekitasin ka korraliku liivapadja. Ja ei tasu unustada, et nad ei talu väetamist. Ülikenad kõik, on mis värvi tahes. Kivila on ikkagi tegelikus elus sada korda kenam.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. pärslast mul pole, vaja hankida või külvata või ... eks näis. Palu-karukell läks ka õitsema.

   Kustuta