neljapäev, 4. veebruar 2016

kivila okaspuud

Okaspuud kivilas on muidugi kahe otsaga lugu, sest nad kasvavad suureks. Kuidas see välja näeb, saime näha Ahto Ruudu aias. Ilus oli, lihtsalt teistmoodi. Mõned olengi ümber kolinud, õnneks kadudeta. Üksjagu pahandust teeb kivilas elutsev näriline, kes rajab käike ja mõni koht on tema eriline lemmik. Uuel hooajal tuleb  pinnasesse rohkem kive panna. On neidki, kes okaspuude varju kõrgelt hindavad, nt kärnkonnad. Paar pisikest varjulembi olen  `Papoose`varju alla istutanud, neile sobib :)
Saunamäest saab ilmselt varsti kivila osa ja siis tuleb nimetusi juurde, aga selles postituses piirdun nendega, kes mul kivilaga rohkem seostuvad.

 Abies balsamea `Kiwi`.Väike, ümara vormiga sort, millel on lühikesed helerohelised okkad. Kümne aastaga 40x60. Holland,  enne 2009 a. Üsna taimetitt alles, aga tasapisi kasvab.


 Abies balsamea `Nana` . Sarnaneb sortidele `Globosa`ja `Hudsonia`. Okkad tumerohelised, uued kasvud veidi helerohelised tooniga. Erineb teistest nulgudest selle poolest, et okkad ümbritsevad kogu oksa, Calmia kodulehel on seda iseloomustatud kui "vorstikesi". Kümne aastaga 60 x 75. Nimetatud 1866, Nelsoni poolt. Abies koreana `Green Carpet`. Lame, laiuva võraga tumeroheliste okastega sort. Kümne aastaga 30x90. Leitud 1980. a. Hollandi puukooli De Driesprong seemikute hulgast.
 Üks kauneimaid taksoneid, mida nägin Nurga arboreetumis. Nägin ja mõtlesin, et selle pean ma saama :) Suur oli minu rõõm, kui ta eelmisel suvel "pöörama" hakkas, värvus oli vastupandamatult kaunis.


Nimetu roomav kadakas. Kiirekasvuline ja kaunis. Nüüdseks ümber istutatud kivila kahte, siin on veidi varjulisem ja suurte kivide vahel ruumi kasvada.


Juniperus x media . Esimeste aastate ost. Nüüdseks ümber istutatud, sest hiljem oleks seda juba päris keeruline ette võtta. Kiirekasvuline ja ilus, algses kasvukohas oleks ta lihtsalt väga palju ruumi enda alla võtnud.
 Picea abies`Vermont Gold`, sün `Repens Gold`. Madal, laiuv aeglasekasvuline kuusk, erksa sidrun-kollase tooniga okastega kevadel, mis suve saabudes muutuvad tumekollasemaks. Täispäikeses on värvus säravam, varjus rohkem kollakas-roheline. ! Kui ei ole veel kohanenud võib kevadpäike kahjustada. Kümne aastaga 30x60. Greg Williams, USA, enne 1995


Picea abies `Hiiumaa` Tähelepanuväärne sort, väike, pisikeste okastega, kompaktne kuhilake. Kümne aastaga 20x20. Leitud Hiiumaalt enne 1980 a. Irooniline on see, et `Hiiumaa`ostmiseks tuli Lätti sõita :)
Istutatud suure rõõmuga KSJ-i auks :)

Picea abies `Little Gem` Ümar, lamedatipuline kääbussort, mille okkad on tumerohelised, väga kitsad, 2-5 mm pikad. (kaugelt paistab nagu tilluke kadakas :D ). Kümne aastaga 30 x45. Leitud Hollandist, F.J. Grootendorst & Sons puukool, enne 1960 a kui `Nidiformise`sordi nõialuud .


Picea sitkaensis `Papoose`, sün `Trinket`. Laia koonusja võraga, lühikeste sinakashallide ja roheliste okastega vorm. Kümne aastaga 1,2x1 m. Leitud seemikuna Vancouveri saarelt 1964.
Vara veel järeldusi teha, kasvukoht on selline, et märtsipäike väga liiga teha ei saa. Külmakraadid on siiani -30 välja kannatanud, aga lume all. See on sitka kuuse üks kuulsamaid ja kauneimaid vorme. Aeda jõudnud tänu sõprade ühistellimusele.Täitunud unistus :)Pinus mugo `Benjamin` lamedatipuline, ümarakujuline lühikeste okastega sort. Oletatav suurus 10 aastaselt 30x50. Nimetajaks W. Nagel (1980 ndad) Saksamaa, Bretten. Sümpaatne tegelane.


Pinus mugo `Humpy`on kompaktne, aeglasekasvuline, lühikeste okste ja tumeroheliste okaste ning on tähelepanuväärne punakaspruunide kasvupungade talvise värvumise poolest. Aastaseks juurdekasvuks on märgitud 5-6 cm. Pärineb Hollandist, 1970 B.V. Draijer. Võiks olla ümarama olekuga, aga esimene aasta alles, küll jõuab kuju võtta.

Pinus mugo `Misty` kompaktne, püstine sort, mille uued kasvud on helerohelised sidrunkollaste triipudega kevadel, mis suveks on veidi hajunud. Kümne aastaga 80x60. Pärineb enne 1989 a Australiast, Cedar Lodge Puukool.. Kuulub minu lemmikute hulka, sest värvivaheldus on sujuv ja sume, ei aja vaadet kirjuks. Kollase kombinatsiooniga värvust on mägimändide hulgas rohkesti, `Misty`kollane on pigem heledapoolne.


Pinus mugo `Rositech` Noored võrsed kevadel kollased, hiljem muudavad sujuvalt värvi. Alumine osa jääb kollaseks, üeljäänud muutub rohekaks. Kümne aastaga 50x80. Nimetajaks E. Smit, Holland, 2009
Olen varasemas postitustes teda kiitnud. Aia külastajate reaktsiooni järgi otsustades on tubli pilgumagnet. Mis mulle jällegi meeldib - elusas vaates polegi nii kontrastne, kui entsüklopeedia piltidel. Värvivahetus on ka sujuv.
Miks ma kogu aeg värvivahetusest räägin? Mõnede okaspuude värvivahetusses esineb üleminekuvärvina väsinud pruunikat  vms ebamäärast tooni, mis tekitab mõnevõrra paanikat, et puu on haige või muidu hädas.

Pinus mugo `Sunshine`. Nüüdseks olen ta ära kolinud müürikale, kus tal on piisavalt ruumi ja valgust.
Aeglasekasvuline, püstine .  `Dragon Eye` seeria sort, mis talub täispäikest. Talvevärv on erksam. Kümne aastaga 1x1,8 m. Pärineb 1992 Hollandist. Väga armas sort jälle, just talvevärvuse poolest, kuigi ka suvel säilib värviring hästi. Ümber istutasin sellepärast, et algses kohas kaevas üks tegelane oma käigud tema juurte alla ja siin oleks ta ka tulevikule mõeldes kängu jäänud. 1,8 m poleks seal kuidagi välja venitanud.
Nii ei oska ma esialgu ka tema kasvukiirust kommenteerida, sest tema aur on läinud ellu jäämise peale. Siiski on ta juba kenasti harunenud.

Mändide puhul tuleb hakata ka kärpimisele mõtlema kui nad juba kohanenud on, sest nt `Rositech`võib ikka kõvasti kasvu visata, vähemasti esimese hooaja järgi otsustades.

Pinus nigra `Nana` suhteliselt laia võraga tumeroheliste okastega. Aastane juurdekasv 10-15 cm. Pärineb enne 1939 a Hollandist, Grootendrstist. Minu "tort" .  Sobib oivaliselt sinna, kus ta on. Väga ilus tumeroheline värvus. Ainuke probleem võib olla kasvukiirus. Kannab ohtralt käbisid.Suure plaani staar. (vaadete mõttes).

Pinus parviflora `Shirobana` Laiuv, korrapäratu võraga aeglasekasvuline mänd, millel on väga sinakas värvus. Kümne aastaga 1x1 m. Nimetatud 1970 a Hillier`i Puukooli poolt. Entsüklopeedia andmetel võib tegu olla ka `Shirobara`(1976 Jaapan), vale nimekujuga. Kui see nii on, siis võib see sort kasvada hoopis 3x 1,5 m kümne aastaga.  "Shirobara" oli algselt puudegrupi nimetus Jaapanis.

Julge katsetus. Kasvab sellise koha peal, kus keegi teda miskipärast ei märka :) . Korrapäratu võraga tõepoolest, aga okaste värv ja õitsemine on väga, väga ilus. Meil on ta külmaõrn ja aeda toodud Srenci puukoolist. Arvata on, et pole enam poisike, loodan, et jääb kasvama. Järgmisel hooajal saab mõne suure kivi taustaks ja muutub ehk nähtavaks. Väärib seda igal juhul.

Pinus strobus `Ontario`, väga tihe, ümara kuni püramiidja kujuga sort, sinakas-rohelise värvusega. 70x70. Pärineb enne 1961 a Ontario järve äärest, Rochesterist USA-st.

 See mänd kuulub ka minu lemmikute hulka ja mõnevõrra olin tema pärast ka mures, sest minu kivilas on pigem kollakas-rohelise tooniga kui sinakas. Samas on tal kenad uued kasvud ja okkaid ei poeta. Vaatame, mis uus hooaeg toob. Võra on tal tõepoolest tihe ja kompaktne. Istutatud 2014 sügisel.

Pinus sylvestris `Doone Valley` .  Kompaktne, korrapäratu võraga, kooniline sinakasroheliste okastega. Kümne aastaga 70x40. Leitud nõialuuana Inglismaal,( J.W.Archer) ja nimetatud leidja residentsi järgi.

Minu jaoks oli see armastus esimeset silmapilgust :) , sest kasvataja oli talle väga armsa vormi kujundanud, ümara, väikese ja tiheda. Kasvupungade värv oli lihtsalt võrratu ja kogu tema olemus rõõmus ja naksis. Istutasin maha ja otsisin talle ka kivid ümber.  Sobib imearmsasti pisikellukatele naabriks. Must-have-mänd :)Ilmselgelt on kivila minu lemmikkoht aias ja mitte ainult sellepärast, et see on suhteliselt uus ala. See on koht, kuhu mahub palju huvitavat ja koht, mis on aastaringselt ilus. Poriaega siin pole. Killustiku multš toob taimede ilu paremini välja ja pidurdab veidi umbrohtude levikut ja hoiab mingil määral ka niiskusrežiimi paigas. Okaspuud annavad hea aktsendi ja on üks ütlemata huvitav taimegrupp.

Sortide iseloomustused: "RHS Encyclopedia of Conifers", 2012


12 kommentaari:

 1. No ma kujutan ette kuidas sa püherdad nende juures :D kivilasse sobivad need, mmis kasvavad nii kaua ja aeglaselt, et... aga minul on esimeses otsas kiirekasvulised :(, no ja samas, mis tost, ongi mägimets vms :P

  VastaKustuta
  Vastused
  1. siis saad pügamist rakendada ja igasugu vorme lõigata :)

   hmh, aga mulle ei meenu, et sul seal need kiirekasvulised oleks? vaja kevadel kontrollida :)

   Kustuta
 2. Imetlusväärsed okkalised. Ma uurin ka vabdel hetkedel entsüklopeediat ja ohkan igatsevat. Aeda tooma ma neid väga ei kiirusta - mul ju pole Sinu kivilat :D

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Sul kaua tehtud kaunikene.:) See kaheosaline entsukas on õnneks nii paks, et korraga ei jõua palju silma nuumata, aga rahutuks teeb küll.

   Kustuta
 3. Okkalised teevad alati südame soojaks.
  Ma ei tea, kuidas Sinu aia oludes, aga mul on harilik kuusk `Little Gem` paari aastaga saavutanud lubatud 10-aasta juurdekasvu. Need `Little Gemid` on äraarvamatud, meil on nendenimelised kõik tegelikult Giandid :D

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Praegu ei oska veel öelda, `Hiiumaaga`võrreldes on küll gigant :) aga muidu väga suureks pole veel paisunud, vaatame, äkki on mul vähem viljastavad tingimused :D

   Kustuta
 4. Nii nunnud nupsikud. Imetlen seda põhjalikkust, mis sinu maailmast õhkub. Kunagi õnnestuks ehk ka päriselt pilku heita su armsatele seltsilistele.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. sõbrad on alati oodatud :) Kui Tartusse satud, astu aga läbi :)

   Kustuta
 5. Huvitavad okaskerad! Mulle on sümpaatsed männid, eriti kõige pisemad ja kompaktsemad. Kas neil on ka tarvis kasve kärpida?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ilmselt oleneb see sordist, kui on lühikesed okkad, siis tõenäoliselt jäävadki väiksemaks. Kui ma oma valikut siin jälgin, siis ´Doone Valley`puhul on kindlasti kärpimist kasutatud, et selline kuju saavutada. Nii, et ma kavatsen kärpida. Kivila on mul tinglikult kaheks jagatud, ühes pooles on suuremad kivid ja siin on ka taimevalik teistes mõõtudes, siin võin lasta ka neil suuremaks kasvada. Mändide sortiment on maailmas ikka väga lai. Nii põnev :)

   Kustuta
 6. Jaa, neid okasnumpsikuid on ikka nii palju, ühed uhkemad kui teised. See pügamine oli paras vaev mu endises tööaias, mis suurelt jaolt neist koosnenski, aga samas oli see nii tore, kui said neid nö bonsaisid kujundada ja kunstnikku mängida. :)

  VastaKustuta
 7. Nii hea ja põhjalik postitus, ilusad pildid, muudkui vaata ja õhka :)

  VastaKustuta