jaanuari I nädal

4.jaanuar -14C
5.jaanuar -22C
6.jaanuar -14C kerge lumi
7.jaanuar -28C
8.jaanuar -30C

Lumekiht u 15-20 cm. Asja head küljed?
1. lumi tuli külmunud pinnasele;
2. esimene, lumeta külm oli õnneks suhteliselt lühiajaline;
Esimese saju järel viskasin mõnda kohta lund peale;
3.külmaga puid tuppa tassides kulutad rohkem kiloreid;
4.mõned bussijuhid peatavad selleks mitte ette nähtud kohas, et sina saaksid kiiremini oma koju sooja, olgu nad siinkohal tuhandest tänatud :) ;
5. on aega suvist pildibaasi korrastada ja süstematiseerida;
4. päikest on ja igasuguseid huvitavaid nähtusi nagu nt valgussambad,


tsiteerin Jaak Kikast:

"Sambad on põhjustatud rahulikus atmosfääris aeglaselt langevatest väikestest tasapinnalistest ja enamasti kuusnurkse kujuga jääkristallidest – palju väiksematest kui lumehelbed. Sedasi langedes orienteeruvad kristallikesed paralleelseks maapinnaga. Iga jääkristallike töötab väikese peeglina, mis peegeldab allika valgust. Vaatleja silma jõudva valguse suund (valgusallika kujutis “jääpeeglikeses”) sõltub kristallikese asukohast. Peegeldused erinevatel kõrgustel ja vaatlejast erinevatel kaugustel hõljuvatelt kristallidel venitavad valgusallika kujutise kitsaks vertikaalseks triibuks.
Vertikaalset valgusammast võib mõnikord näha ka loojuva või tõusva Päikese kohal. Ka selline “päikesesammas” on seotud peegeldumisega jääkristallikestelt, mis aga peavad olema orienteeritud erinevate nurkade all. Nähtus on sisult väga sarnane kergelt lainetaval veepinnal nähtava Päikese või Kuu “teega”. Lisame veel, et püstise valgusesamba võib tekitada ka näiteks lumesajus vertikaalselt üles suunatud prožektorikiir, olemuselt on see aga hoopis teine nähtus."

Täna hommikune lumepilt näitas hiirte teekonda ühest punktist teise, kullilise tiivajälgi ja närilise krabamise kohta, kitse, kes oskab ilmselt lennata, jälgi (sest need lõppesid ära, aga tagasi ei läinud, kui see polnud just eriline konspiraator-kits, et astus täpselt oma jälgedesse) ja naabrikoera jooksuradu ja minu sissetallatud radu.

Talv on ja olekski naiivsevõitu oodata, et see tulemata jääb. Minu poolest oleks võinud veel kuu võrra hilineda, aga on nagu on. Me liigume ju valguse poole.
P S hea, et ma eelmisel aastal kasepuid ka tellisin :)


Kommentaarid

 1. Arvan, et ta tuli väga õigel ajal, iseasi, kas see tulekuga pidi nii ränk külm kaasnema. Kui seda soojust ja vett oleks veel kauaks jätkunud, oleks kevadine kahju olnud kordi suurem, kui üks talv üldse teha jõuaks.

  VastaKustuta
 2. Jah, enne lume tulekut oleks võinud ju pisut leebem külm olla, aga ideaalset ilma tahta oleks ikka liiga naiivne. Kohaneme sellega, mida pakutakse. :)

  VastaKustuta
 3. Päris hirmus temperatuuririda. Ühtpidi meeleheidet tekitav aga teisalt ka huvitav, et kes siis sellises pakases ellu jääb.

  VastaKustuta
 4. Eelmine talv oli tõesti väga pehmeke. See praegune näitab küüsi. Eksootidest olen teadlikult hoidunud, aga praegu on mure hoopis täitsa tavaliste asjade pärast nagu harilik ebaküdoonia ja hollandi jalakas, kes ka krõbedamate kraadide suhtes tundlikud võivad olla.
  Noor sügisel istutatud ploomipuu kuulub ka kindlasti riskigruppi.

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused