neljapäev, 28. jaanuar 2016

deja vu .jaanuar

Selline jaanuari ilm on meil juba olnud ja u neli nädalat tagasi ning mõned päevad peale oli soe, sajune jne.
Tänast hommikut ootasin kärsitusega või mitte päris kärsitusega, rõõmuga ikka.  Õhtul näppisin veel seemneid, et Margotile kõrvale panna ja midagi kevadeks ka. Maja oli soe ja õhtu õdus. Hommikul  pääsesin valgel ajal aeda üle vaatama, et kui palju kitsed siis nahka panna jõudsid. Midagi on nendes plusskraadides ka positiivset - ei pidanud end vateerima ja käed ka ei külmetanud.
Väga hullu polnudki, oli näksitud siit ja sealt, nt magnooliat ja tulbipuud, laialehiste kalmiate kõrgemad oksad olid lehtedest puhtaks tehtud, aga õnneks lume alla jäänud oksi polnud välja kaabitud. Kanarbikud aga olid nigelad :( Lume all ei saa ju päikesekahjustusi tekkida või nii?
Linnukas olid kitsed hiigel-elupuu rootsuks tõmmanud ega vist sellest taimest enam elulooma saa, aga eks ole näha. Hiigel-elupuu sordil `Zebrina Extra Gold` oli küll latv maha võetud, aga pisuke taim oli üsna lume all, suurem kahju jäi tegemata. Lumi kaitses ka sirmokat ja Osmanthust. (rõõmutants kohapeal). Midagi olid nad saunamäel otsinud, aga söödud polnud midagi.
Väikesed kanada tsuuga sordid olid ka kenasti alles, liik sai veidi rapsida. Esmaseks peletuseks tõmbasin kõigile, kel võrgud puudu rohelised kotid pähe. Kohe kui võimalik, panen lisavõrgud. Vähekese veider on vaadata, aga tühja sellest, peaasi, et taimed alles jääks. Mõnes varjatud aiasopis on veel lund, aga ilmselt peseb selle vihm maha. Tiigi veetase on mõistagi tõusunud ja lohuaias on madalamates kohtades vesi. Maapind on külmunud, u 5 cm pealiskiht on sula.
Talikülvid on õues ja kasvuhoones.
Kivila on välja pestud, vesi on kogunenud alla lõkkeaseme ette, nii palju on kallakust kasu. Mõned kaktused ei ole krimpsus, see oli üllatav. Ma loodan, et jõuavad uuele külmale reageerida. Purpur-maukleht polnudki veel täielikult silostunud, aga koristasin osa `Dorle`seljast ära.
Ja kui ma seal edasi-tagasi sebisin, vajus üks puuriitadest ümber. Ilus korrapärane hunnik. 

Jaanuar saab kohe läbi ja selles kuus oleks nagu terve talv korraga ära olnud. -30 kuni 0, krudinat ja solinat. Vaatame, mis edasi saab. Ilm on nagu on, mis siin ikka pöördesse minna või halada. One down, two to go.6 kommentaari:

 1. Just, ega selle ilma pärast halada ei ole mõtet. Loodus käitub nii, nagu tema tahab, inimesel tuleb sellega lihtsalt leppida.

  VastaKustuta
 2. Loomade rüüste võib meele pahaks küll teha, mäletan seda algaaastaist.
  Aga ilma üle pole minagi kunagi halanud, sellest ei muutuks ju midagi.

  VastaKustuta
 3. Mul sulas üks juba enne külmumist plehku pannud ja siis lumme tagasi torgatud põõsaümbrusvõrk lahti ja torm lükkas juba põõsalt ära - just nägin aknast. Külmunud maasse ei kinnita seda enam kuidagi :(
  Aga see on küll hea, et Sul kivila puhtaks solisenud on. Mul on ainult kaktused hetkel välja sulanud.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. jah kui talvel võrke jms panna, siis peab kontrollkäike tegema, ilmaolud vahelduvad ju kogu aeg.

   Kustuta
 4. Ohhoo, sirmokas elus!:D See on küll rõõmustav. Kas katsid kuidagi ka või varjestasid? Palju teil ilma lumeta miinust oli?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Külma mõttes ma sirmoka pärast ei muretsegi, sest sain ta suhteliselt väikese taimena 2014 ja esimesel talvel sai ta ka lumeta külma. Ma ei katnud, koht on hea, üldiselt tuulekaitsega ja kerge kallaku peal. Märtsipäike sinna ka eriti pikalt ei ulatu. Suvi sobis talle, on kena juurdekasvu teinud. Ainuke mure -kitsed. Nüüd sai nende eest ka ehk kaitstud. Nummi tegelane

   Kustuta