Hea aasta. august kuni detsember

Läbinisti "jahedat" suve juhtub harva. Augusti esimese kolme nädala jooksul sadas vihma üks kord. Maapind sai niiskeks u 2- 5 cm. Toomingad värvusid üksmeelselt punaseks ja kuu lõpuks olid oma lehed kaotanud. Üks Thunbergi kukerpuu, mille olin sunnitud ümber istutama, reageeris sellele sügisvärvidega ja ma pole kindel, kas ta jäi hinge või mitte.
Esimene suurem sadu alagas kärgatuste ja mõnes paigas ka rahega. Minu aias rahekamakaid ei sadanud, enamus suurelehelistest taimedest jäid puutumata. Küll aga oli mul võimalus Lähtel rahepilve saabumist, maha sadamist ja lahkumist näha. Kui maru algas, siis üks külakass nagu visati sirelipõõsast välja, ta oli nii kohkunud ja kihutas tuhatnelja kodu poole.

Mõned head aastad tagasi lõppes suvi minu jaoks augustis. Nüüd jääb see suve lõpp pigem septembri lõppu. September oli tänavu soe ja tuuletu. Suhteliselt tuulevaikne oli ka oktoober. Kuna ma elan üsna keset tuultepesa, siis tuuline tähendab minu jaoks ikka 15m/s. Alla selle on üldiselt kukepea kui just talv pole.
Seened. Nii head puravikuaastat nagu 2014 aastal tänavu ei tulnud. Seened ilmusid ka veidras järjekorras ja lainete ja pausidega. Metsas sai käidud ja oma aia puravike ees  fotokaga kõhutatud.
Septembris sattus meie talgupäev olema kõikse tuulisem laupäev ja ma kaalusin juba, et kas peaks ära jätma. Potensiaalsed osalejad ütlesid ka järjest ära jne. Lõpuks otsustasime ikka talgute kasuks, sest põhituumik oli eelmistest talgutest olemas ja viimasel hetkel lisandus üks tore ja tõhus pere  ja paar kuldkätt ka. Suurest tuulest oli kasu, see viis tolmupilve ära. Nii saigi uus alguse :)

Esimene külm tuli oktoobri esimesel nädalal ja maa oli kolm hommikut järjest valge. 2014 aastal käis esimene külm mõne päeva võrra varem. Hortensiate helendus sai läbi ja pärast  külmakahutust saabusid taas plusskraadid, aga erinevalt aastatagusest ajast jäid plusskraadid pikalt valitsema. Kui eelmise aasta novembris istutasin kuuski, siis sel aastal istutasin maha mõned maasikataimed ja oktoobris mõned kanarbikud. Oktoobris kogusin veel seemneid ja rohisin kivilat.
Hea õunaaasta oli, puud olid lookas. Püsivad plusskraadid lasid õunu kauem säilida, keldriga ma ei kiirustanud. Rekordiline hiireaasta, neid trügis majja ikka hordide viisi.
Novembris tegelesin põhiliselt kompostiga. Sobiv aeg, soe ja pime. Klopsisin kokku lehekomposti kasti. Juba Räpina aegadest peale olen tahtnud aias tekitada puhta lehekomposti kogumise kohta. Nüüd on see siis olemas. Talgutest jäänud vana laudaalune sai ka suures osas puhtaks, lauad ladustatud ja pinnas veetud palgipeenradesse. See on uue hooaja projekt. Detsembris oli vaja kasvuhoone puhtaks teha, rohimise asemel kaevasin läbi. Kõige kaunim "tali"õis tuli kivilast - Gentiana acaulis õitses kuni jõuludeni ja oleks ehk kauemgi, aga lõpuks saabus loodetuul ja pühkis taeva puhtaks ning tõi tõsisemad miinuskraadid. Esimesed talikülvid tegin pühade ajal. Leevikesed ilmusid detsembri kolmandal nädalal. Lindude söögimaja panin välja 28. detsembril. 29.dets õhtul oli maas kerge lumekiht või pigem manna. Täna 30.detsembri hommikul oli kõik härmas, külm ja selge , miinus kaksteist.  Õhtu alles ees. Aasta peaaegu läbi. Tänavused tänukõned pidasin õuevaikuses, et oleks pidu sinu eneses :)

Ma olen selle aastaga väga rahul. Minu poolest võiks kordamisele minna. Põhilised märksõnad: pikk, jahe kevad, kivid, kõrrelised, tüved. Mägisibulad ja epimeediumid. Uued ladvad, prisked juurdekasvud.
Olen tänulik.  Kommentaarid

 1. Kui ise rahul, siis kõik hästi. Kui ise väga rahul, siis kõik veel parmini :D kadedajs teeb inimese võine asju nii täpselt mäletada, mina mäletan ainult seda, et oli hea aasta küll :D

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kes siis ikka mäletab, ma kirjutasin üles ju :D
   jah ja sul puhas rõõm loomingust!

   Kustuta
 2. Aasta oli tõepoolest suurepärane, igast aspektist!
  Ilusat vana-aasta lõppu!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ilusat vana-aasta lõppu teilegi sinna ja kallistused ka :)

   Kustuta
 3. Ilusat aastavahetust ja veel paremat uut aastat! :)

  VastaKustuta
 4. Ilusat aastavahetust ja head uut aastat nii, aias kui isiklikus elus!

  VastaKustuta
 5. Tore, kui rahul oled :) ja ilusat uut.

  VastaKustuta
 6. Tegus naine ja tore aed!

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused