vember I nädal

Soe vember. Mis mul saab selle vastu olla. Novembri esimene nädal tõi tammelehed alla peaaegu täies koosseisus. See on hea, saab nii palju kokku ajada kui võimalik, muidu rändavad tiiki ja teevad seal muda.
Klopsisin kokku uue lehekasti, sest üks korralik lehekompost on minu unistus. Kast, kuhu panen ainult lehed, mullakihiga vaheldumisi ja veidi muruhaket ka. Tammelehti ma sinna ei pane või kui mõned satuvad, siis hakitud kujul. Suvine aiamudru on teistes kastides. Kilekottides tehtud kompost tahab pikemat aega kui 1 hooaeg, Suvel panin sinna lisaks mida aiast tekkis ja nüüd on mõned kotid seda kraami ka ootel.
Vanad kompostipõhjad vedasin põllule palkide vahele ja mõned vahed täitsin linna kaselehtedega. Proovin igasuguseid variante.
Lehepuhrit katsetasin ka. KSJ-l on see päris võimas pill, kivilas ma seda kasutada ei saa või kui siis kaugelt, sest esimese hooga lendas killustikku laias kaares. Noppisin siis käsitsi, ühtlasi rohides ka.
Puhastasin okaspuude võrad ja olin sunnitud kivilas ühe rosulaaria uude kohta istutama, sest ta oli lootusetult üles kergitatud, jäi närilise tee peale.
Olen kogujaga niidukiga väga rahul, puulehed on kerge kraam, mul on suured kilekotid käepärast, kui koguja saab täis, siis valan kotti, käru oleks kohe täis. Kuna tühi kott püsti ei seisa, kasutan taimetuge, nii on kotisuu ka lahti ning lihtsam toimetada.
Osa lehti jätan aeda.
Sügisvärve?Tartu aias mul harilik santoliin ei talvitunud, aga Futu mulle ühe tõi, las ta siis olla, ilus on küll.

 Muhediku kingitus kasvab ka iga aastaga ilusamaks, tänavu sai talle `Variegata`ka lisaks istutatud.Cotoneaster horisontalis `Variegata` pilt ei kannata küll kriitikat, aga on nagu on.
Kevadel külvasin Itaalia väikepoest ostetud seemnepaki sisu ja tulemuseks olid suvelilled, mõni otsustas uuele ringile minna.

 Rohelist veel jagub, epimeediumid pole ka veel värviliseks läinud, osaliselt küll, enamus neist jäi lehtede alla kui mina kodust ära olin.

`Pilatus`otsustas õitseda

aga kivilast mõni teine kord ...


Tühjad potid rivistasin vana voodiraami sisse, päris lustakas sai. Labidat ei ole veel ära pannud, kui ilma on saan veel mullavedu teha. Kalendri järgi pole ka mõtet oma elu sättida. Iga valge hetk on ilus.

Kommentaarid

 1. Sätime ikka ilma järgi jah :D Polegi nagu isu veel päris tubaseks jääda, mul lehemajandus puhta vussis, pole nagu mahti ka aga ehk veel jõuab ja paar väikest peenrakaart vaja tõsisemaks kaevata ja natuke põõsaid veel lõigata :) Ega iga päev ju ka saja, loodan :D Värve ikka veel on ja tegelikult kui silm on värve nägema kord hakanud, ei olegi seda aega kui neid ei oleks :D mustvalge maailm oleks muidugi vahelduseks ka põnev :D

  VastaKustuta
  Vastused
  1. No sul on pargi jagu lehti ka :) lepik on selles mõttes päris hea, et variseb vaikselt ilma sahinata, muud suured puud on mul ümberkaudu läinud ju. Paar saart ka on veel.

   Ma pean endale tubase hobi vaatama, aga oma käsitöö mahu olen laste ajal täitnud ja ületanud, ei kisu kohe kuidagi.

   Kustuta
 2. Kalendri järgi aednik elada ei saa tõepoolest ja tänavu võid mulda vist jõuluni kärutada :)
  Saab küll selle puhuriga ka killu pealt puhuda, aga veidi kaugemalt ja gaasi ei tohi anda. Mde, lugesin kuskilt, et kui puhuri otsa mutiauku torgata ja tükk aega puhuda, puhud mutid jm tegelased minema, nad ei taluvat tõmbetuult.
  Meil on lehes veel osa pajusid, punased tammed ja punane pöök, täpsemalt hariliku pöögi üks punane sort ja lehised. Värve on ka veel üksjagu, vahel mõtlen, et aed võiks nagu rahulikuma ilme juba võtta, aga kui ta tahab, las ta siis lõbutseb.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Huvitav jah, märkasin, et paju `Gold`hoiab oma lehti kauem kui tamm :) Punane tamm on veel lehes.

   Eks vahepeal tuleb jama ka, nädalavahetused võiks ilusad olla :)

   Kustuta
 3. Meil nädalavahetuse vihm pesi enamuse lehti põõsastelt maha, eile ma uksest õieti välja ei saanudki, ehk täna peab vihmavahet ja saab mõne pildi teha. Vihma oli aga vägaväga vaja. See kivila on Sul ikka nii äge, et on kindlasti mu järgmise aasta külastusobjektide TOP10 hulgas, Seda enam, et sellise objekti korrashoid nõuab püsivust ja kannatust, millega minu isik eriti ei hiilga,

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kui aias oleks nt ainult kivila, siis on täitsa ok, muude objektide hulgas tahab ikka veidi tähelepanu saada.
   Ma ei teagi kuidas seda korraldada, aga ma peaks ikka sinu juurde ka jõudma :)

   Kustuta
 4. Soe vember on hea.:) Mina santoliini ei katnud ja mul on ta kolm talve talvitunud. Kevadel on nirakas, aga ajab muudkui uued lehed ja pole viga midagi. Üks suvi isegi õitses.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kui mõelda, siis saunamäel ongi kevadel põhiliselt nirakad - Salvia officinalis, lavendlid, santoliin seltsiks kärab hästi :)

   Kustuta
 5. Minulgi tuli tänavu lehemängude isu peale. Eks näis, kuidas toimivad, kas järgmisel aastal kordan või mõtlen midagi muud välja.

  Su reisialbumid on ka ägedad, aitäh jagamast!

  VastaKustuta
 6. Soe vember on kohe väga hea ja lugedes Su kommentaari, leidsin enda sees olevale tundele selgituse, just samal pôhjusel ei istu mulle käsitöö, et kui lapsed väikesed olid, tegin neile suurema osa riietest ise

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused