pühapäev, 4. oktoober 2015

o(o)ktoober, neli paksukest jm

Oktoober kolmas ja neljas. Päikseline ja soe ning tuuletu. Laupäeval käisin vahepeal toas T-särki selga ajamas, sest niitmine tegi nahavahe soojaks. ( Reedene tuul oli  meie kandis üsna tugev, pakuks 15m /s või rohkem. Igatahes oli mul raske vastut tuult liikuda.).

Neli paksukest, lihtsad ja lollikindlad. Minu ammune lemmik, korea kitseenelas on praegu oma uhkemais värvides. Olen seda taime lihtsalt oma rõõmuks jaganud ka. Ütlemata ilus kui õitseb, edasi hoiab oma ümarust ja ei tee soga ega miskit. Jaapani enelased, neid on võib olla liiga mitu, aga eks välja jõuab alati kaevata.

Rivi alguses on koha leidnud harilik ebajasmiin `Compacta Nana`, päritolu Järvselja, Muhediku soovitusel. Neid on kokku tegelikult kolm, sest kerasid pole kunagi liiga palju :) Ma tegin eelmisel aastal lihtsalt ühest mitu.
Ahh, ja ma avastasin täna om a suureks rõõmuks, et Lätist ostetud ladvata korea nulg `Silberlocke` on uue ladva kasvatanud ja veel millise! Ladvata selles mõttes, et küllap oli liiga kaua potis elanud ja hakkas juba seda nägu minema, et vot ei kasva enam. Tänavu siis hakkas, kasvatas priske ja ilusa ladva. Pungad sobivad keradega, sest praegu on need armsalt ümarad.


 Pildil võiks veel olla mu kuulus kurereha, aga tema puhul sattusin pügamisega hoogu ja olin sunnitud lõpuks maani maha lõikama, sest pügasin veidi auklikuks :)
Ümarusi on rohkemgi, jäin mõtlema, et mida rohkem lohuaia poole´, seda rohkem haraliseks läheb ja lohuaed ongi veidi ebaproportsionaalselt vertikaale täis istutatud, sinna oleks veidi ümarusi lisada.
Saunaväljal aga on uustulnuk, keda Nurgal muudkui nõuti, see on harilik elupuu `Mirjam`. Kui ma teda kollektsioonis kasvamas nägin, siis sain aru, miks. Ümar ju :D ja aeglasekasvuline.  Järvseljalt muidugi, viimaste hulgast :)

 
 Pärast seda aga, kui ma suurema osa helmikpöörised saunaväljalt minema komandeerisin, tekkis väike auk, mille täitsin sabadike, kurerehadega ja sinihallide hostadega (suisa 2!) ja jätsin alles helmikpöörise `Palace Purple`, sest mulle meeldib. Veel on kevadisi flokse ja siberi iiriseid, aga need on tagapool. Okaspuudest on istutatud harilik kuusk `Ohhlendorfii` ja `Push`. Pole just väikevormid, aga nad peavadki hakkama mõne aja pärast varju pakkuma. Eespool `Dundanga`ja `Luua`.
Harilik toomingas, mis on ka varju pärast kasvama jäetud, sai naabriks Tsuga canadensise ja niipea, kui on juba arvestatava suurusega, võtan toominga maha. Okaspuu väikevorme sai tänavu nõlvale ka istutatud, et lisada veidi rahulikumat elementi epimeediumite jm sasipeade hulgale. Vahtrad kolisin linnukasse, nende hulgas üks udupeen ja nimetu, kes eelmisel talvel ellu jäi.


Linnukasse hakkasin kive lisama. Mõned tammenotid said juba suvel paika, et kergemat sorti astangut tekitada. Rottidele meeldis. Sügisel istutasin mõned haisuvõhad kohtadesse, kus nad kõige rohkem käigutasid. Praegu on seal vaikus majas, aga kui kauaks, pole teada. Kontrollin epimeediume ja sõnajalgu, näikse radadelt kõrvale jäänud.

Nimesildid on nii väikese kirjaga, et kohe kui aega saan, hakkan plaane joonistama, kes siis ikka kuhu sai. Pildistamise ajal neid lihtsalt ei näe. Linnukas on veel hõre ja kole ja kive hakkasin lisama ja ära võtma, sest miski häiris mind ikka väga. Ma saan aru, et vara veel, alles sai teine tehtud. Tasapisi kõlksub paika ka see, kuidas ma kivila linnukaga kokku sulandan, aga selleks on jälle koppa vaja. Suurem osa taimedest on nüüd istutatud, üleval on veel hortensia pistik, mis võttiski juured alla ja kaks tagavara paljundust Lonicera crassifoliast, mis sai tehtud selle murega, et kivila näriline võib tõsisemaid talvekahjustusi tekitada oma käikudega.

Uskumatult mõnus ja tegus nädalavahetus oli. Niitsin, õnneks igal pool enam ei lokka. Istutamisega peaks nüüd ühel pool olema. `Bullatad`ja kuusetited said maha. Muld veetud kuhu vaja ja varu kevadeks on ka olemas. Nüüd oleks vaja veel veidi võrku osta, et uued saaksid võre ümber, kitsed jalutavad aias ja valivad paremaid palakesi.

9 kommentaari:

 1. Kui Sa häid kompaktseid ümaraid tahad juurde, siis muretse endale kindlasti ka elupuu `Teddy`, on ongi sellise pisikese mõmmiku sarnane, kutsub silitama.
  Okaspuud teevad alati külgoksast ladva. Nii, et kui mingi igatsus või haruldus on selleta müügil, võib ta rahumeeli ära võtta. Kui mitte esimesel, siis teisel aastal hakkab ta latva üles keerama.
  Kitseenelad on kõik ilusad, olgu see siis harilik või korea või ka sordid.
  Ära oma Linnuka pärast põe, ta on juba järgmisel aastal hoopis teist nägu :) ise ju tead, kuidas aastaga taimed muutuvad.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Eks ma veidi kahtlesin selle nulu kohanemises, täispäikest siin pole, paras poolvari, aga muutus ilusaks ja kahe aasta asemel kohanes ühega, see on rõõmustav.

   Kustuta
 2. See sügis on kõik segamini. Mis on tegelikult tore, sest osa taimi õitseb oma õigel ajal või isegi varem, nagu näiteks haruline lursslill, kuid päris mitmed augusti-septembri lilled on veel täies õies, nagu sügisheleeniumid, floksid, varased krüsanteemid jne.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. segi on veidi küll, metsas olid suve- ja sügisseened ka korraga, mis siis veel aiast rääkida :)

   Kustuta
 3. Ka mul on paar ilma ladvata kuusekest, mända ja elupuud suutnud 10 aastaga ilusa ladva, või isegi 2 tk, kasvatada, Muhedikul on õigus.
  Ilusad värvilised kerakesed on, sygisese värvimängu nimel tasub neid jupatseid kasvatada :)
  imeilus.
  Sinult saadud 2 kurereha sorti on moodustanud ilusa kirju palli. Aitäh.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kurerehad alles hakkavad külima, eks sa astu kevadel läbi :)

   Kustuta
 4. Kas sa oma suvehaljastel sõnajalgadel eemaldad sügisel vanad lehed või teed seda kevadel? Või ei tee üldse? maurus

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Nii ja naa. Looduslikult kasvavatel lõikan maha, pärljalal ka, aga varvasadiantumi lõikan tagasi alles varakevadel. Tänavuistutatud sõnajalgu otsustasin enne kevadet mitte näppida, ei tunnegi teisi veel õieti. Igihaljastele lasen lehesoga peale langeda ja siis näis. Põnev igatahes.

   Kustuta
  2. Aitäh, mul ka sarnased mõtted. maurus

   Kustuta