Otse põhisisu juurde

tagasivaade, uued 2015

Hakkan tasapisi kokkuvõtteid tegema. Enda huvides püüan süstemaatilisem olla.
Norulillest kirjutasin 2.septembri postituses
Uued 2015
 Uvularia perfoliata, (Liliaceae) kaelus-norulill. Looduslikult kasvab Kanada ja USA idaosas. Varjulise metsaaia taim - niiske ja jahe kasvukoht. Happeline kuni neutraalne pinnas.  Lehed enam vähem ovaalsed, 4-11 cm pikad, kergelt hallika tooniga.  Kahvatukollased kellukjad õied, alla 3 cm pikad, õitseaeg hiliskevadel või varasuvel. Sarnaneb suureõielise norulillega ent on vähem värvikas.  Kõrgus 25-50 cm, Z 4

  
Uvularia sessilifolia, (Liliaceae) - rootsutu norulill. Rootsutu norulill on väikseim liik, piklikud helerohelised lehed (7-9 cm ), mille alumised küljed on hallikad. Õied 1,5-2,5 cm. Z 4
Rootsutul norulillel on mõned huvitavad sordid, nt `Albomarginata`, `Gobblewood Gold`

 Fotod : http://www.southeasternflora.com/

Uvularia sessilifolia `Variegata`

Kolmelehine piiskenelas, Gillenia trifoliata (Rosaceae)  'Pink Profusion'

Gillenia trifoliata `Pink Profusion`
Kolmelehine piiskenelas on pärit Põhja-Ameerika idaosast, iidsetelt indiaanlaste asualadelt. Kasvab ta seal nii kaljustel lagendikel kui hõredates metsaalustes ning põõsastikes.  Punaste varte ja kolmetiste raotute, kuni 10 cm pikkuste lehtedega puhmik. Väikesed tähekujulised õied on kuni 2,5cm läbimõõduga, neil on viis tahapoole kalduvat kroonlehte. Õied asuvad hõredates õhulistes pööristes varre ülemises kolmandikus. Kauneid puhasvalgeid õisi raamivad punased tupplehed. Kasvab ühtviisi hästi nii täispäikeses kui poolvarjus, lepib kuivema ja niiskema mullaga. Parimad on tema jaoks siiski parasniisked, neutraalsed või nõrgalt happelised, huumusrikkad ja vett hästi läbi laskvad mullad. Päikeselises kohas kasvades tunneb ta end siiski paremini, kui päeva kõige kuumemal ajal langeb puhmikule kerge vari. Alusmetsa taimena on ta tänulik kerge multšikatte eest, mis hoiab maapinna kuumal ajal veidi jahedama. Tal puuduvad spetsiifilised haigused ja kahjurid, kaitset vajab vaid tigude eest. ("E.Ahse. Hapra iluga piiskenelas. Maakodu").
Piiskenelasele otsisin oma aias kohta kaua, ei edenenud kuidagi aastaga, (naerab), lõpuks paigutasin kolm taime tiigikaldale kobarpeade külje alla ja seal neile sobis, nüüd on juba tugevad ning ilusad taimed, keda ma ei söanda nihutada. 
`Pink Profusion` eristub liigist oma roosade õite ja kevadel pronksjate lehtede värvuse poolest. Aeglasekasvuline.

Hosta (Liliaceae) `Hacksaw` ja `Cherish`. Hostasid on mu aias vähe, kuna nende sortiment on nii üüratu, siis olen valinud pigem madalakasvulisi ja nn pisihostasid.
 Meenutab veidi `Stilettot`, leht on veidi lokilisem.Kommentaarid

Postita kommentaar

Populaarsed postitused