jalutades päikesega septembris

Niidumasinal tuli ratas alt ära. :( ja üldse, aga ilus õhtu oli. Väga ilus.

Eupatorium maculatum
Laiguline vesikanep. Olen vaimustatud. Kaugelt vaadates, nt põllu pealt paistavad tema korrapäraselt paiknevad lehed ja moodustavad imekauni struktuuri. Varred on tugevad, ei lamandu ka suure vihma käes. Asi on ehk ka kontrastis, tema kõrval kasvab longus metsvits ja sagrised pajud.

Edasi ronides on juba tuttav ja tavapärane vaade

ja kerge sissepõige buddleiadesse ning kübaratesse

Budleja x weyeriana`Sungold`  
Maacki kuslapuu
ja vaateid džunglisse


ja siis metsik, metsik lääs :)

Mõni taim on eriti fotogeeniline. Virgiinia tonditupik `Variegata`. Nagu teisedki v. tonditupikud, pikali ei kuku, aga on selles kasvukohas liigist mõnevõrra kõrgem. Kas liik ka priskemaks muutub, saame näha, kolisin ühe jupi läänekülge. Ma ei ole endiselt variegatade fänn, aga erandeid on ja see taim on mulle meeldima hakanud. Laieneb ka jõudsalt, õitseb pikalt ja on ka pärast õitsemist kaunis.
Õhtuvalguses, kui mitte öelda hämaruses. Tema selja taga viltune kilpkonnalill.

Mul on päris hea meel, et ma lääneküljes midagi ette võtnud pole. nn paraadpeenar kasvab omapäi ja on septembriks saavutanud täiesti sõgeda õitsemise. Siin on igasuguseid värve ja aiakujunduse klassikud ainult minestaksid. Hiina astilbe Pumila tuleks ümber nimetada surematuks Kaštšeiks, sest ükskõik kui vähe teda ka algatuseks pole ja ükskõik kui palju seda ka ära jagada, tema katab sügiseks pinna nii palju kui lastakse. Mutid-rotid saalivad tal varvaste vahel, aga mis siis, ikka kasvab. See koht on juhtumisi ka krundi kõige viljakama mullaga kasvukoht. Siin on kõige suuremad vihmaussid ja (roostes) naelad. See on madal sügisaster ja ma ei tea, kellelt sain ja nime ka ei tea. Üle 50 cm ei kasva ja on igal sügisel rikkalikult õitsenud, värv on veidi violetsem kui pildilt nähtub.


ja et ei lõpetaks nii metsikul noodil, võtan volüümi maha :)


Kommentaarid

 1. Hea, et ratas ära tuli, said hulka ilu fotografeeritud ja jagatud :) see viimane sügisene metsikõitsemine on tegelikult nii lahe ja mõnusalt üle võlli :D

  VastaKustuta
 2. Vauu, sul on seal tõeliselt lopsakaks läinud! Ja tonditupiku sort on väga huvitav leid, kui ta tavalisest kõrgemaks kasvab - hea mõne pallikujulise puhmaga püsiku taustaks kasutada, aga tavaline jääb veidi liiga madalaks selleks. Ma olen isegi panustanud vastu sügist õitsejatesse - siis on nagu rohkem aega ise ka nautida - suve algupoolel vaatad ju taimi rohkem nina vastu puhmast või altpoolt ehk siis rohides-rohides-rohides.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Hakkab kohati aia nägu minema jah :) Lillekasvatajal peaks ka see tonditupiku sort olema, minu taimed on u 1.20 kõrged.

   Kustuta
 3. Minu tonditupikud on sel aastal täiesti horisontaalis. Nii tavaline kui variegata. Ilusad vaated Sul seal.

  VastaKustuta
 4. Kas sa pügad oma enela-kerasid igal aastal või säilitavad nad vormi kauemaks? maurus

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Pügan igal aastal korra või kaks. Enne ja pärast õitsemist, sest mulle meeldiks kui nad niisama kasvaks ja ei õitseks :) Ma olen neid algusest peale nii kerjajatena hoidnud. Püüdisn ka ühte teist enelat pügada, aga see oli juba suurem põõsas ja nägi pärast veider välja :)

   Kustuta
  2. s.t. nad hoiaksid vormi 1 aasta, siis hakkaks harali kasvama. Vanakesed ka juba. Ilmselt võtan uuel hooajal kätte ja lõikan noorendamiseks maadligi. Jaapani enelas, Golden Princess hoiab minu meelest kõige paremini seda vormi.

   Kustuta
  3. Aitäh vastamast! Ma just Golden Princessiga eksperimenteerin, praegu on ta ilus kera, aga kevadel hakkab kasvatama väljaspoole kasve ja enam kera pole.Aga mulle tema roosad õied meeldivad, nii pöen ma teda peale õitsemist. Ja saan peris kena kera. maurus

   Kustuta
 5. Kes see paju seal longus metsvitsa juures on? Ilus õhtu sul tõesti seal olnud....

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Väiksem on terveservaline paju `Hakuro Nishiki`ja suurem, mis pildil domineerib on punapaju, Salix purpurea

   Kustuta
 6. Õhtutel on kerge sügise ilme, aga päikeselised päevad on veel suve täis :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. jah, paljajalu enam õhtupoolikul aias kolada ei saa :(

   Kustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused