kohaloleku jõud

Iris reticulata J.S.Dijt
Vaatasin eelmise aasta aprillikuu sissekandeid. Kevad oli ehk nädalakese ees. Tänavu on ilmselt maas soojem kui õhus. Eile leidsin, et turbapeenra kolmiklilled on kõik juba väljas, kivilas avab õisi karukell, tõmmud kurerehad on juba arvestatava suurusega ja toomingas lehtib tänavu ilmselt nii, et keegi ei näe. Pojengid on ammu väljas, epimeediumid nähtaval. "Muru" kasvab. Ootamine on läbi, nüüd on ainult olemine. Kohaloleku jõud.

Esimesed võrkiirised hakkasid õitsema. Neil on siis esimene kevad minu juures. Ma peaaegu ei märganudki neid. Alles siis kui saunaväljale oli tekkinud sinine täpike :)  taipasin ka vundamendi poole vaadata. Tagantjärele tarkusena oleks pidanud sibulad rohkem kokku tippima. Kõik muud tingimused aga on täidetud ja nüüd ma ootan huviga teisi tulijaid. Hm, veidi vastuoluline jutt ootamise lõpu kohta :) aga see on teadagi teistmoodi.

Iris reticulata `Clairette`
Eile õhtul oli tuulekiirus u 15 või rohkem m/s. Kõik, mis lahti, see lendas. Tammelehed tuhisesid  võsa suunas, sinna nad võiksidki pidama jääda, sest nende kõdunemine on väga pikajaline protsess. Kui palju ma neid ka kokku ei korjaks, ikka  ilmuvad kusagilt salapilvena ja matavad sieboldi metspipra maha ja nii mitu korda järjest. Ei tea, kas neil on mingi omavaheline kokkulepe või midagi?
Temperatuuri poolest oli soe. Valisin töölõiku, kus kannataks midagi teha, sest kui tuule eest peitu minna, siis võid terve kevade toas istuda. Sanguinaria canadensis, mille sain eelmisel suvel K käest oli juba eelmisel nädalal otsapidi väljas. Lähemal uurimisel selgus, et mitte ainult otsapidi. Tammdidammdiidaa. Kusagil allpool lohuaias on ka see üksik jupike, mis tuli Muhedike juurest koos Thalictrumiga.

Hylomecon japonica on veidi laialipaisatud olekus ja üks pesakond kerkis otse tarnade vahelt.


Mõnest lillest tüdined ära, aga jaapani metsmagun väärib rohkemat. Mulle meeldib, kuidas ta kevadel tuleb ja õitseb pikalt ja siis kaob ilma suurema prügi ja kära ja nurinata jälle maa sisse tagasi.


Kirju püvilill on veel pikali, maa peal on soojem? Kannikesi on nüüd vaja, kannikesi. Õunapuude all ja linnukas mõned juba violetitavad.
Üks lumeroos sai ära määratud, tegemist on kaukaasia lumeroosi seemikuga. Tuli koos minuga praktikapäeva kompostikandidaadina :) Ilusalt roheline. Lumeroosidest mõni teine kord pikemalt.


Lohuaias on üks mõnus mügarik, Rheum palmatum var tanguticum, istutasin eelmisel aastal ümber, tema üle olen väga uhke, ise külvasin ja puha. Kõik taimelapsed jagasin ära endale jätsin kaks, millest ellu jäi üks. Ka huvitav kogemus.
Udupilt Trillium flexipes x erectumitest

Ahh, see kevad on nii põnev, sest eelmisel aastal sai igasuguseid huvitavaid taimi aeda toodud ja kui veel okaspuud alustavad, see kõik on alles alguses ja mina selle keskel.  Oluline on kohal olla ja tajuda kevade väge, puhub siis või ei puhu.

Kommentaarid

 1. Kevad on tõesti põnev,eriti veel Sul kui osad otsakesed ilmuvad lausa esimest korda.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. see aeg on see kõige, kõige, kõige :)

   Kustuta
 2. See on ikka täitsa haiglane kuidas käid päevas mitu korda ja loodad jälle midagi põnevat leida mis on nina välja pistnud. Ajad näpuga mulla laiali kui ei näe seda ,mida oled sinna oma arust pannud !See ongi vist see midagi, mida me taga ajame.Kihvt !

  VastaKustuta
 3. kevad on ikka ja alati tore kõigi oma napakate või ka mittenapakate emotsioonidega aga sel aastal pean kevadele küll igavust ette heitma, aktsiooni pole, pilte ei saa, ikka seesama :D

  VastaKustuta
  Vastused
  1. kohe läheb selliseks aktsiooniks, et sul jääb müüdiloomeks aega napiks :)

   Kustuta
 4. Eilne ja tänane on aiaga imet teinud. Tuleb olla kohal :)

  VastaKustuta
 5. Huvitav, et Sul alles võrkiirised tulevad, kui mul viimased minekul. Ja ometi oleme me pea ühel laiuskraadil. Aga kevad hakkab nüüd vist pikkade sammudega astuma ja ühtlustub kõikjal.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. mu võrkiirised alles hakkavad õitsema, nad said hilja mulda ja esimesel aastal pidiki siis hiljem õitsema, üks tark aednik ütles :)
   aga nüüd läheb vist kiireks jah.

   Kustuta
 6. Ma just ei ole mitu päeva rohkem kohal olnud ku kodus magamas käinud ja vaatasin täna õhtul koju jõudes kogu seda rohelust, suu ammuli. Aga 15 m/s on siinkandis alati tuulekene, millega peaaegu võib tuldki teha. 35 m/s kipub tuppa ajama.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. oh, 35 m s veel puuduks :) sul on jah teised olud.

   Kustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused