nõiapuu


Kuna selgus, et on tekkinud kerge segadus nõiapuuga, otsustasin end pisut harida. Nimelt arvasin ma, et tegemist on Hamamelis x intermedia (värd-nõiapuu) `Diane`ga, aga õite järgi otsustades võib see olla hoopis Hamamelis japonica e jaapani nõiapuu. Sellise sildiga teine puu on mul taimeplatsil potis talvitumas, aga ei kavatsegi õitsema hakata. Eks siin on varjulisem ka.

Eelmises postituses mainisin nõiapuude kaunist sügisvärvi ja kui neid pilte vaadata, siis vaevalt keegi minuga vaidlema hakkaks - sellised toonid olid mu aias oktoobri II nädalal.

"Virgiinia nõiapuu kasvab meil paari meetri kõrguseks põõsaks või väikeseks puukeseks ja kuna ta kevadet ära oodata ei jaksa, siis õitseb enamasti hilissügisel, oktoobri lõpus ja novembris. Õiepungad on valmis juba augusti lõpus ja meie pikk veniv sügis meelitab pungad puhkema. Nõiapuu õied on nelja pika kitsa helekollase kroonlehega." (Rein Sander, "Koduaia ilupuud ja -põõsad.") Rohkem ma eestikeelsetest raamatutest midagi ei leidnud. Saan veel kontrollida Timberpressi teamikust, aga sellega läheb veel aega.

Jaapani nõiapuu kuulub nõiapuuliste e nõiapähkpuuliste ( Hamamelidaceae) perekonda, (muide, siia perekonda kuulub ka nt Fothergilla major, mägi võlupõõsas). Nõiapuuliste perekonna kolm liiki H. ovalis, H. virginiana ja H. vernalis pärinevad Põhja-Ameerikast, H. japonica Jaapanist ja H mollis Hiinast. Põhja-Ameerikast pärinevaid liike nimetatakse ka taliõitsejateks (winterbloom).

Nõiapuud on heitlehised põõsad või vahel harva puud, mis kasvavad 3-8 m kõrguseks, väga harva 12m. Neil on ovaalse kujuga vahelduvalt asetsevad lehed 4-16 cm pikad ja 3-11 cm laiad. Liigi nimetus hamamelis tähendab together with fruit s.t. õied ilmuvad koos täiskasvanud eelmise aasta viljadega. H. virginiana õitseb septembris-novembris, kui teised liigid õitsevad jaanuarist märtsini.

märkus: meie puhul võib see siis olla pigem märts-aprill ja oktoober-november.?
H. virginiana "tõi" Inglismaa aedadesse Peter Collinson, kes harrastas taimevahetust ameerika koloniaalmaadega. Tänapäeval on rohkem tuntud H. mollis - pehme nõiapuu, millel on erepunased õied, mis õitsevad talvel ja tulevad rohkem esile kui nt H virginiana, mis kipub sügisvärvidega aias sulanduma ja "kaduma". Hulk sorte on jõudnud iluaiandusse, paljud neist on H japonica x H mollis hübriidid, H.x intermedia Rehder . Aretajad Jelena ja Robert de Belder (Arboretum Kalmthout) selekteerisid punaste sortide hulgast kolm:
pronksjate õitega `Jelena`,
punaste õitega `Diane`(tütre auks)
sügavpunaste õitega `Livia`(tütretütre auks).

Kasutatud kirjandus Wikipedia Siit leiab ka rohkesti pildimaterjali ja viiteid.

Ilmselt ei ole tegemist minu aias õitseva nõiapuu puhul värd-nõiapuu `Dianega`. Oma õitsemisaja ja värvi poolest kuulub pigem jaapani nõiapuude hulka. Vaja Kaiega nõu pidada.
Hoian neil silma peal ja vaatame, mis hooaeg toob. Ilm pöörab märtsiks, mis seal ikka, märtsitagu palju tahab, kevadeni on kiviga visata :)

Lisalugemist.: Kuidas kasvatada nõiapuud Maaleht. Targu Talita (28.08.2014)

Kommentaarid

 1. nõiapuud on igatpidi lahedad, sügisvärv on jumalik, nimi põnev ja no need õied :D need on midagi nii teistsugust :) minul peaks olema nii jaapani kui virgiinia aga peaks sortide poole ka vaatama :) kevad tuleb, kohe ja varsti, pähe pole veel löönud aga mingi kripeldus südames ikka aegajalt juba on :D

  VastaKustuta
 2. Jah, sortidest tahaks punastes toonides õitsejaid.
  jah, mul on kevade kibelus võtnud veidi rahulikuma vormi, mis väljendub stoilises märtsi talumises. Kasutan lihtsalt igat võimalust, et õues midagigi teha, sest minu käsitöö norm sai täis u 20 aastat tagasi, kui ma sellega lisaraha teenisin. Mis möödas, see möödas.

  VastaKustuta
 3. Pildi järgi on muidugi raske otsustada, aga minu virgiinlane näeb välja kahtlaselt sarnasena Sinu omaga, olgu küll, et õitsemisaeg on pisut varasem. Virgiinlane alustab mul tavaliselt kas detsembris või jaanuaris.

  VastaKustuta
 4. Märts on mõnus!:)...eriti veel kui ta meenutab aprilli. Aprill võiks meenutada siis vahelduse mõttes juba maid kui ta tuleb. Siinkandis peale lumekuppude midagi veel ei õitse, aga Aiahoolikutes näitas keegi juba õitsvaid krookusi jms. Õue kisub hirmsasti, telgede taha ka. Jagune või kaheks...Oleks lumi maas, oleks rahu majas. (Oi, mis ma nüüd ütlesin!:)

  VastaKustuta
 5. Nõiapuud tunduvad aina huvitavamad. Peaks ka katsetama. Ühes varakevadises peenras koos lumikellukeste, -kuppude ja -roosidega looks nad mõnusa koosluse. Istutasingi just oma esimese lumeroosi, äkki see on algus?

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused